Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kvarner u daljoj i bližoj prošlosti

Započni novu temu   Odgovori na temu

Go down

Kvarner u daljoj i bližoj prošlosti Empty Kvarner u daljoj i bližoj prošlosti

Postaj by gaspa ned 17 ruj 2023 - 23:17

Kaže: vlakovi-ri-hr..., kaže: prometni forum, a ekipa se raspisala o primorskim mjestima sve u šesnaest. E pa da znate, nisam ni ja zadnji! A opravdanje ću potražiti u regionalnosti, jer ću se (zapravo, već jesam, prije par godina) pozabaviti domicilnim područjem osnivača foruma, iako je od stare ekipe ostao tek jedan, a drugi je prebjegao u planine, ali, hajde, ostao je u istoj županiji pa ćemo mu to priznati.

Ona ideja o formiranju teme sa starim razglednicama nije loša, ali ja joj se neću pridružiti. Zašto? jer sam to riješio drukčije. Kako? Vidjet ćete.

Ova tema obrađuje kroz primjere usporednih prikaza Kvarner, točnije Mošćeničku Dragu i njezinu okolicu, a u nastavku možda i Lovran u daljoj i bližoj prošlosti. Zašto baš takav naziv teme a ne ...u prošlosti i sadašnjosti? Zato, jer su promjene ponekad tako brze ili učestale da sadašnjost trenutka slikanja u vrijeme kad se slika našla pred vašim očima već predstavlja prošlost. Kako je cijela prezentacija objavlljena na CD-u još 2017, slike su danas već zaista prošlost. Zanimljive su i usporedbe svježih promjena koje su nastale i u ovom stoljeću, jednako kao i promjene u raznim desetljećima dalje prošlosti. U obradi teme korištene su slike dalje prošlosti raznih, uglavnom nepoznatih, autora, dok su slike bliže prošlosti moje vlastite. Zbog brojnih izmjena u prostoru, uzrokovanih urbanizmom ili vegetacijom, neke slike nije bilo moguće ponoviti s istog mjesta ili, ako je to i bilo moguće, kadar je često teško ili nikako prepoznatljiv. Raznovrsnost žarišnih daljina kao i tipova mojih i objektiva starih autora također su pridonijeli da se slike u potpunosti ne preklapaju.

Počet ćemo s panoramskim slikama od kojih za one slikane iz zraka ili plovila nema mojih ekvivalenata. I, kao što je to nekad činio najpoznatiji Gost foruma, na početku kažem da tih slika ima 233, a hoću li ih sve prikazati, vidjet ćemo. Vjerojatno neću jer su neki motivi vrlo slični, s pomakom kuta gledanja od možda nekoliko desetaka metara ili dvadesetak stupnjeva.

Kvarner u daljoj i bližoj prošlosti MD001

Ovo je bio kao foršpan. Za nastavak ćete malo pričekati jer sam otvorio previše frontova, a imam i starih dugova.

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3485
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

Pfaff and borna like this post

[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

Započni novu temu   Odgovori na temu
 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.