Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mjesto neizgovorljivog imena

4 posters
Započni novu temu   Odgovori na temu

Go down

Mjesto neizgovorljivog imena Empty Mjesto neizgovorljivog imena

Postaj by gaspa sri 31 sij 2024 - 18:14

Kaže: vlakovi-ri-hr..., kaže: prometni forum, a ekipa se raspisala o primorskim mjestima sve u šesnaest. Jedan prodaje fore s Fora, drugi zapeo baš s Baškom... E pa da znate, nisam ni ja zadnji! A opravdanje ću potražiti u regionalnosti, jer ću se (zapravo, već jesam, prije par godina) pozabaviti domicilnim područjem osnivača foruma, iako je od stare ekipe ostao tek jedan, a drugi je prebjegao u planine, ali, hajde, ostao je u istoj županiji pa ćemo mu to priznati. (ovo sam prepisao iz teme Kvarner u daljoj i bližoj prošlosti jer je i tu primjenjivo, pa da ne otkrivam toplu vodu)

Mjesto neizgovorljivog imena - za strance. Mošćenička Draga. Pazi tek Č i Ć. Prvo je meko, drugo tvrdo. Najviši domet Njemaca je: Mocenika. Talijani će biti lukaviji pa koristiti talijansko ime: Draga di Moschiena. Ili starije: Val Santamarina. Engleza, pogotovo drži li lulu u zubima, ionako nećeš razumjeti, što god rekao. A žuti? Mislit ćeš da su preveli - kod njih sve zvuči isto.

Dakle - Mošćenička Draga. Mjesto u kojem sam ljetovao, s ponekim prekidom, od 1959. pa do 2017. Zadnjih godina slikovito mjesto gubi svoj čar plaćajući danak i pokazujući nezajažljivost prema turizmu. Nekad nije bilo šanse da ti domaćin proda zemlju za vikendicu. Strance ne primaju. Jednako podozrivi, ako već ne neprijateljski, bili su i prema Riječanima, iako je cestovna udaljenost do Rijeke tek 30 km. Ali, i Riječani su bili izopćenici i vrlo teško prihvatljivi kao novi mještani. A onda je nekog krenula karta... A ja sam potražio druge krajeve.

Nekako ste me narajcali da i ja počnem s prikazivanjem primorskih mjesta, ali pazite: ono što je radio, odn. kako je davio Tuta Bugarin, nije bilo ništa prema ovome s čime ću vas ja udaviti. Imam štofa za barem 7 tema. Usput - razmislite o brojci 7 (sedam), kako je ona značajna i sveprisutna. 7 dana u tjednu, 7 smrtnih grijeha, 7 Snjeguljičinih patuljaka, 7 veličanstvenih (a može i 7 samuraja), 7 sakramenata, 7 krijeposti, 7 kontinenata, 7 svjetskih čuda, 7 duginih boja, 7 sekretara SKOJ-a, i, naposlijetku, i 7 aktivnijih forumaša.

S druge strane, ovo je ujedno i podilaženje ovdašnjoj trojki odn. njihovom ukusu.

Pa, počnimo. Poetski. Uvijek se raznježim kad ovo čitam.

Mjesto neizgovorljivog imena MD001

Nekome je za snalaženje nužna karta...

Mjesto neizgovorljivog imena MD002

... a nekome su milije zračne slike, bilo one s nekog internetskog servisa ...

Mjesto neizgovorljivog imena MD003

... ili ulovljene od zainteresiranih. Jedan od takvih je i naš bivši forumaš zeljko kojem zahvaljujem za gomilu dronovitih slika. Dotični je, inače, u svom podrumu složio prilično upečatljivu višeetažnu željezničku maketu.

Mjesto neizgovorljivog imena MD004

Pod Učkun kućice bele, miće kot suzice vele (zanimljivo: kako nešto može biti malo kao veliko?)

Opet karta ...

Mjesto neizgovorljivog imena MD005

... pa onda stvarnost

Mjesto neizgovorljivog imena MD006

Mjesto neizgovorljivog imena MD007

Mjesto neizgovorljivog imena MD008

Mjesto neizgovorljivog imena MD009

Mjesto neizgovorljivog imena MD010

Dota! Do daljnjeg. Shvatili ste o čemu će biti riječ.
(slike su iz jedne od mojih PowerPoint prezentacija - otuda tekstovi uz slike)


Zadnja promjena: gaspa; sri 31 sij 2024 - 23:49; ukupno mijenjano 1 put.

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3485
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

Pfaff, borna and besposlenpop like this post

[Vrh] Go down

Mjesto neizgovorljivog imena Empty Re: Mjesto neizgovorljivog imena

Postaj by Pfaff sri 31 sij 2024 - 18:37

Čemprese je navodno sadio Viktor Car Emin?

A ideja putopisne reportaže mi se sviđa

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Mjesto neizgovorljivog imena Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11154
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Mjesto neizgovorljivog imena Empty Re: Mjesto neizgovorljivog imena

Postaj by portos čet 1 vel 2024 - 9:42

Bio u njoj 5.3.2023. na planinarskom izletu Mošćenička draga- Trebišća- Perun(880m).

Lijepo mjestašce.

______________________________________
Mjesto neizgovorljivog imena 3Strijelemale Mjesto neizgovorljivog imena Citelis18CNGGIF-1
portos
portos
Moderator
Moderator

Broj postova : 580
Age : 53
Lokacija : Zaprešić
Registration date : 14.06.2008

[Vrh] Go down

Mjesto neizgovorljivog imena Empty Re: Mjesto neizgovorljivog imena

Postaj by gaspa čet 1 vel 2024 - 10:43

U mladosti mi je to bila popodnevno-predvečernja tura, poslije ručka. U Petrebišćima puls 180 (dalje je lakše). Bit ćete upoznati s dijelom ture u jednoj od najavljenih tema (Obroncima Učke - mit i stvarnost).

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3485
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Mjesto neizgovorljivog imena Empty Re: Mjesto neizgovorljivog imena

Postaj by Pfaff čet 1 vel 2024 - 19:01

Jedino mjesto na cijeloj kvarnersko-liburnijskoj obali (van otokova) koje ima legalnu FKK plažu!

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Mjesto neizgovorljivog imena Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11154
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Mjesto neizgovorljivog imena Empty Re: Mjesto neizgovorljivog imena

Postaj by mladen_lucky čet 1 vel 2024 - 22:30

Prekrasno mjesto, u predvečerje izgleda baš čarobno!

Pogled sa državne ceste D66, u smjeru Rijeke. Fotkano prije mrčuk više od 3 godine, točnije, 29.01.2021, kada se vraćah iz Pule prema Zagrebu.

Mjesto neizgovorljivog imena 50895356083_3b005f70a1_c
mladen_lucky
mladen_lucky

Broj postova : 206
Age : 42
Lokacija : Zagreb / Pula
Registration date : 08.06.2020

borna and besposlenpop like this post

[Vrh] Go down

Mjesto neizgovorljivog imena Empty Re: Mjesto neizgovorljivog imena

Postaj by gaspa pet 2 vel 2024 - 0:20

Vidim da sam pobudio zanimanje i u onih rijeđih posjetitelja, što me veseli i nuka na brz nastavak (neke druge teme će zato patiti, ali što se može). Bez obzira na tu brzinu Pfaff će se na svoju plažu načekati jer je na kraju mjesta i prethodi joj još ohoho teksta i slika.

Da, mjesto je (bilo) divno, zato su i pokušaji ljetovanja u drugim mjestima (Portorož, Novi Vinodolski, Rabac) uvijek završili barem tjednom u Mošćeničkoj Dragi. Onda upoznaš ljude, nađeš svog ekskluzivnog ribara, kod domaćeg slikara redovito kupiš po koju sliku (a dvije mi je, za vječnu uspomenu, slikao po narudžbi - moram se sjetiti da ih ovdje nabacim kad nas put dovede do njegovog ateljea), znaju te u kafiću, znaju te u dućanu, slastičar mi je radio figare po narudžbi... počinješ se osjećati kao domaći, onaj uvjetno prihvaćeni (za kojeg znaju da tu neće pustiti korijenje).

Stali smo na magistrali. Prva prema moru je vila Frolja - nije joj to službeno ime već u njoj žive g. Danijel i gđa Pina Frolja (Danijel je tukao more, ne znam više da li kao kapetan duge plovidbe ili brodski kuhar, desetljeća su prošla otkako smo kafenisali na njegovoj terasi). Ispod na slici vidljive terase pravi je mali botanički vrt, nekada dostupan iz parka uz more a zadnje desetljeće mu pristup brane zaključana vrata.

Mjesto neizgovorljivog imena MD011

Zato se boče kuće s druge strane. Da ih ne svrstamo u tajkunare pokazat će nam niša s rešetkom u kamenom zidu s kipom Majke Božje ili nekog sveca, kakvih je u Mošćeničkoj Dragi dosta i koje govore o pobožnosti puka. Bude li strpljenja i s vaše i moje strane, razjasnit ćemo to u temi Sakralna baština.

Mjesto neizgovorljivog imena MD012

U sezoni vozaći će oteti i najmanji komadić pogodan za parkiranje. A takvih je u ovom dijelu zaista malo.

Mjesto neizgovorljivog imena MD013

Mjesto neizgovorljivog imena MD014

Onaj makadamski put uzbrdo bio je pristup novijoj trasi vodovoda kojom se voda dovodi iz Ilirske Bistrice (prošetat ćemo njime u jednoj možda nadolazećoj temi). Nažalost, potencijal koji je ponudio nije iskorišten i umjesto lijepe ravne šetnice priroda je trasu uzela pod svoje.

Mjesto neizgovorljivog imena MD015

Mjesto neizgovorljivog imena MD016

Škola je sagrađena 1910. O tome ćemo u temi Kvarner u daljoj i bližoj prošlosti. Uf, koliko toga sam najavio... Početkom šezdesetih u školi je bilo mjesno kino.

Mjesto neizgovorljivog imena MD017

Mjesto neizgovorljivog imena MD018

Mjesto neizgovorljivog imena MD019

Mjesto neizgovorljivog imena MD020

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3485
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

Pfaff, borna and besposlenpop like this post

[Vrh] Go down

Mjesto neizgovorljivog imena Empty Re: Mjesto neizgovorljivog imena

Postaj by Pfaff pet 16 vel 2024 - 10:37

Da malo nadopunim netom započetu pisaniju... Evo lijepog filmića vožnje od Opatije do Brseča pa se tu mogu pronaći i lokaliteti o kojima je poštovani pretpisnik govorijo tj. pisao...

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Mjesto neizgovorljivog imena Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11154
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

borna likes this post

[Vrh] Go down

Mjesto neizgovorljivog imena Empty Re: Mjesto neizgovorljivog imena

Postaj by Pfaff uto 5 oľu 2024 - 10:57

Malo sam se vozikao po zapadnoj obali Istre pa sam tako prošao gornjom cestom od Brseča prema Mošćeničkoj Dragi preko Svete Jelene i Mošćenica. Zanimljivo je kako naselja uz cestu dobiju posve ruralni izgled čim se odmakneš od mora Jadranskog iako ima i velelepnih objekata za iznajmljivanje

Mošćenice. Ovo je valjda glavni trg izvan zidina. Tu negdje u starom gradu je i glasoviti restoran "Perun" s najljepšim pogledom na cijelom Kvarneru.

Mjesto neizgovorljivog imena Mo-enice1

Pogled na Mošćenice

Mjesto neizgovorljivog imena Mo-enice2

Evo i slikopisnog prikaza: Cestom od Brseča do Mošćeničke Drage (via Mošćenice)

Htio sam kao bonus napraviti krug po Dragi di Moschiena, ali je lokalna samouprava sklona uzgoju stupića pa tako nisam stigao do mora, a posljedično ni do grote na kojoj piše FKK!

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Mjesto neizgovorljivog imena Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11154
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

borna likes this post

[Vrh] Go down

Mjesto neizgovorljivog imena Empty Re: Mjesto neizgovorljivog imena

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

Započni novu temu   Odgovori na temu
 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.