Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hidrogliser (hidrokrilac) Kometa - Krila Pirana Kompas Jugoslavija 1979 - 1/25

2 posters
Započni novu temu   Odgovori na temu

Go down

Hidrogliser (hidrokrilac) Kometa - Krila Pirana Kompas Jugoslavija 1979 - 1/25 Empty Hidrogliser (hidrokrilac) Kometa - Krila Pirana Kompas Jugoslavija 1979 - 1/25

Postaj by Klemen P sub 22 lip 2024 - 23:24

Pozz društvo!
Ovo čudo tehnike izradio sam oko 2020g.
Sama izgradnja trajala oko jedne godine i trebala mi još jedna godina da mi se digao i da sad plovi kao pravi brod.
Slike ne znam staviti ovdje,pa evo nešto linkova sa mog yt kanala...od izgradnje do prvih plovidba na krilima
Srdaćan pozdrav,Klemen ..Slovenija veselo
_

_


_

_

....
Klemen P
Klemen P

Broj postova : 66
Age : 50
Lokacija : Kranj,SLO
Registration date : 15.06.2011

Pfaff and borna like this post

[Vrh] Go down

Hidrogliser (hidrokrilac) Kometa - Krila Pirana Kompas Jugoslavija 1979 - 1/25 Empty Re: Hidrogliser (hidrokrilac) Kometa - Krila Pirana Kompas Jugoslavija 1979 - 1/25

Postaj by Pfaff ned 23 lip 2024 - 9:29

Fenomenalno! Svaka čast...
Pitanje: Kakv motor goni to plovilo?

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Hidrogliser (hidrokrilac) Kometa - Krila Pirana Kompas Jugoslavija 1979 - 1/25 Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11355
Age : 76
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

Klemen P likes this post

[Vrh] Go down

Hidrogliser (hidrokrilac) Kometa - Krila Pirana Kompas Jugoslavija 1979 - 1/25 Empty Re: Hidrogliser (hidrokrilac) Kometa - Krila Pirana Kompas Jugoslavija 1979 - 1/25

Postaj by Klemen P ned 23 lip 2024 - 10:43

2 elektro motora i 2 reglera,sve vodno hlađeno
Ako si pogledao prvi video - izgradnje,vidi se sva "motorizacija" i kako je napravljeno
pozz..
Klemen P
Klemen P

Broj postova : 66
Age : 50
Lokacija : Kranj,SLO
Registration date : 15.06.2011

borna likes this post

[Vrh] Go down

Hidrogliser (hidrokrilac) Kometa - Krila Pirana Kompas Jugoslavija 1979 - 1/25 Empty Re: Hidrogliser (hidrokrilac) Kometa - Krila Pirana Kompas Jugoslavija 1979 - 1/25

Postaj by Pfaff ned 23 lip 2024 - 17:19

Klemen P je napisao/la:2 elektro motora i 2 reglera,sve vodno hlađeno
Ako si pogledao prvi video - izgradnje,vidi se sva "motorizacija" i kako je napravljeno
pozz..
Mi smo onomad (prije 60+ godina) pokušavali napraviti hidrogliser. Tada dostupni elektromotori bili su od "Mehanotehnike" i bili su preslabašni. I onda se netko dosjetio da bi se mogao upotrijebiti avionski motorić koji ima dovoljnu snagu. Kvaka je bila da kod tih motora propeler ima ulogu zamašnjaka (tako se i pali) pa smo načinili olovni zamašnjak na osovini. Palilo se kao "Sigal", špagicom namotanom oko zamašnjaka. Čak je i radilo, ali smo na kraju odustali od straha da motor ne dobije vodeno hlađenje, a bili su poprilično skupi!

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Hidrogliser (hidrokrilac) Kometa - Krila Pirana Kompas Jugoslavija 1979 - 1/25 Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11355
Age : 76
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Hidrogliser (hidrokrilac) Kometa - Krila Pirana Kompas Jugoslavija 1979 - 1/25 Empty Re: Hidrogliser (hidrokrilac) Kometa - Krila Pirana Kompas Jugoslavija 1979 - 1/25

Postaj by Klemen P ned 23 lip 2024 - 19:52

Na takav nitro motorič u 80-tima u Italiji se prodavao 10cm manji (130cm ukupna dužina) od mog (140cm), isto Kometa hidrić ali još skoro duplo teži..imao je oko 10kila,moj sa svu opremu ima od 5,5kg -6kg.
Bila je sa staklenih vlakna,moj je kompletan od lakog drveta.
Šteta što neznam staviti slike odvje.
Probaj u Gugl napisati Siderea model - Kometa M
Pre nekoliko godina vidjeo sam i neku snimku na FB ovog italjanskog modela,samo mislim da ona imala elektro motore
I da,oko hlađenja motora i elektronika i ja sam bio zabrinut dal če biti dovoljo brzine.. ali nema problema..radi sasvim dobro Very Happy
Klemen P
Klemen P

Broj postova : 66
Age : 50
Lokacija : Kranj,SLO
Registration date : 15.06.2011

[Vrh] Go down

Hidrogliser (hidrokrilac) Kometa - Krila Pirana Kompas Jugoslavija 1979 - 1/25 Empty Re: Hidrogliser (hidrokrilac) Kometa - Krila Pirana Kompas Jugoslavija 1979 - 1/25

Postaj by Klemen P ned 23 lip 2024 - 22:42

Pre nekoliko tjedna stavio sam (samo za test) ova krila iz Komete na jedan moj patruljni čamac kojeg sam napravio bez ikakvih nacrta .
Ima samo jedan motorić ,širok isto ko Kometa 35cm ali je malo kraći, ima samo jedan metar dužine i otprlike 2,8kg.
Klemen P
Klemen P

Broj postova : 66
Age : 50
Lokacija : Kranj,SLO
Registration date : 15.06.2011

Pfaff and borna like this post

[Vrh] Go down

Hidrogliser (hidrokrilac) Kometa - Krila Pirana Kompas Jugoslavija 1979 - 1/25 Empty Re: Hidrogliser (hidrokrilac) Kometa - Krila Pirana Kompas Jugoslavija 1979 - 1/25

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

Započni novu temu   Odgovori na temu
 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.