Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Attiko Metro

Go down

Attiko Metro Empty Attiko Metro

Postaj by gaspa sri 16 srp 2008 - 14:41

...ili Atenske podzemne željeznice

Još bi ljepše bilo da ovo mogu napisati grčkim alfabetom. Zamislite divote kad se nađete u stranom svijetu, pa kad čitate razne natpise a (uglavnom) ne razumijete ni riječ. A kad još te natpise ne možete ni pročitati?

Ja sam, opreza radi, ipak prije malo apsolvirao grčko pismo, čitanje slova i slogova i tako to... Olakšavajuća je okolnost što na ključnim mjestima ispod grčkog piše i latinični tekst na engleskom (ne znam koliko to dira nacionalni ponos domaćina, ali im pomaže u punjenju novčanika).

Atena je smještena među brežuljcima koji ispresijecaju njezinu panoramu, pa odozdo i ne izgleda tako velika. Ali, zajedno s lukom Pirej (granicu je, osim administrativno, nemoguće odrediti jer se oba grada stapaju) broji kojih 5 milijuna stanovnika. Čak ni plan grada nisam uspio nabaviti u komadu (prodaje se u dva dijela: južni dio s Pirejem i sjeverni dio). Turistima je atraktivan južni dio.

Javni gradski promet u Ateni odvija se gotovo svim mogućim sredstvima: autobusima, trolejbusima, tramvajima, podzemnom željeznicom. Normalna željeznica je nekako zapostavljena, kao i u cijeloj Grčkoj (koja baš i nije neka željeznička zemlja).

Podzemnu željeznicu predstavljaju (zamislite!) dva društva:
ISAP (http://www.isap.gr/eng/index.aspI) i
ATTIKO METRO (www.ametro.gr/page/default.asp?la=2&id=5)

ISAP održava liniju 1 (Pirej-Kifissia) a ATTIKO METRO liniju 2 (Agios Antonios – Agios Dimitrios)* i liniju 3 (Egaleo – Doukissis Plakentias). Linija 3 ima kraćenja do Ethniki Amyna (svaki drugi vlak u špicama) a svakih 30 minuta su vožnje do zračne luke (pruge normalne i podzemne željeznice položene su paralelno).

*agios=sveti

Shematski prikaz linija
Attiko Metro 0AthensMetroMap

te prikaz linija uklopljen u plan grada
Attiko Metro 0Atenametrocompres

a za one koji vole punu veličinu
https://2img.net/h/i227.photobucket.com/albums/dd106/donald050-foto/Pruge/0Atenametro.jpg

Stanice označene na dionici Doukissis Plakentias – Aerodromio su željezničke (linija 3 na tom odsječku nema ni jedne stanice).

Tarifni sustav podijeljen je u tri zone s posebnim dodatkom (linija do zračne luke). Dokumentacija (popis linija, sheme...) je sveprisutna, odlično koncipirana i besplatna.

Voznih karata ima sva sila: kratkotrajnih, dugotrajnih, dnevnih, jednosmjernih, povratnih, po zonama, kombinacija s autobusom, kombinacija do zračne luke, pojedinačnih, grupnih...

Zadnjih godina projektira se i gradi sve u šesnaest – mreža se proširuje produljivanjem postojećih te planiranjem/izgradnjom novih linija.

Iako je, na prvu loptu, podzemna željeznica sinonim za brzi prijevoz, u velikim gradovima je jedina suvisla mogućnost, a i ta traje. Tako vožnja jedinicom od Pireja do Kifissije traje dobrih 40 minuta. Uđeš u vlak i nikad stić... (a vrijeme za spoznavanje ove vrste prijevoza ti je ograničeno).

Dosta je bilo priče, hajd'mo na konkretne slike. U doba mog posjeta Ateni još nisam bio prepariran vašim zahtjevima za detaljima, pa ni slika nije mnogo – tek da pokažu ono osnovno i bitno.

Vlak na liniji 1 kod Kerameikosa (i nek još netko kaže da podzemna željeznica ima samo dva kolosjeka...)
Attiko Metro 0219-040

Dvije jedinice pokušao sam uslikati u Kifissiji, al eto ti ga pandura s prijetnjom No Photo... Prvo sam mu htio objasniti da me tako ni Sovjeti sedamdesetih nisu kinjili već nisu imali ništa protiv slikanja podzemne u Moskvi, ali sam se okanio ćorava posla. A onda još nisam razvio tehniku okidanja s boka... Danas bi to bilo sasvim drugačije. I pandur bi se našao na slici a da ni ne bi znao kako.

Slijede vlakovi linije 2...
Attiko Metro 0219-083

Attiko Metro 0219-084

...i linije 3 (stariji model)
Attiko Metro 0219-020

Vlakovi na liniji 3 koji voze do zračne luke su drugog, suvremenijeg tipa nego ostali.
Attiko Metro 0219-344

Attiko Metro 0219-019
Obratite pažnju na prostor za prtljagu lijevo – izvedba vagona u kompoziciji koja vozi do zračne luke.
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3480
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.