Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ljubljana i željeznički muzej

+3
Barney
cokla
gaspa
7 posters
Započni novu temu   Odgovori na temu

Go down

Ljubljana i željeznički muzej Empty Ljubljana i željeznički muzej

Postaj by gaspa čet 7 kol 2008 - 10:08

Ljubljana je uvijek bio grad koji sam volio obići. Bilo kao pješak, bilo kao biciklist... Uvijek sam u njoj nalazio nešto primamljivo, nešto posebno - bilo da je riječ o Plečnikovoj arhitekturi, bilo da je riječ o Bradeškovoj vinoteci...

Ovih dana našla se nova primamljiva stvar. Nije ona, zapravo, baš tako nova, ali nekako na nju nisam dosad obraćao pažnju. Riječ je o željezničkom muzeju kome posvećujem ovaj post u nekoliko nastavaka. Naravno, bacit ćemo malo oko i naokolo.

O željezničkom muzeju osnovne stvari možete doznati na
http://www.slo-zeleznice.si/sl/o_nas/zelezniski_muzej/
ili
http://www.burger.si/MuzejiInGalerije/ZelezniskiMuzej/index.html
(s ovom drugom adresom vjerojatno ćete imati problema navigajući po njezinom sadržaju)


Zadnja promjena: gaspa; čet 7 kol 2008 - 12:26; ukupno mijenjano 1 put.
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3491
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Ljubljana i željeznički muzej Empty 1. dio: Priprema i pristup

Postaj by gaspa čet 7 kol 2008 - 10:52

Neposredni povod mom upućivanju u pravcu zapada bila su razglabanja riječke ekipe o organiziranom posjetu. Pokazalo se da čim je organizacija (ili grupa) veća, to je tromija. Postupak odlučivanja u isturenom odjeljenju Zagreb bio je puno brži i tako je pala odluka. Iskoristio sam jedan ljetni dan, u Sloveniji radni, kad se, zbog godišnjih odmora nije očekivala velika gužva.

Prva ovira (iliti zapreka): pesimistični meteorolozi, kako hrvatski, tako i slovenski. Dan ranije obećavali su zlo i naopako, naoblaku 50-80%, pljuskove i oluje, a pred kraj dana lagano razvedravanje. Skoro sam odustao, ali sam zaključio da na takav dan bar neće biti vruće. A u prtljažnik su ušle i cipele za kišu.

Dobra (dapače: odlična) stranica:
http://www.pro-vreme.net/index.php?id=4
Gdje je naš meteo.hr još od toga. Radarska slika padalina, satelitska slika oblaka, predviđanje primjenom nekoliko metoda...

I odo ja. U Bregani su me višeglasno pitali za vinjetu (prvo policajac, zatim carinik...). Prodavačica vinjeta naširoko mi je objašnjavala kako vinjetu MORAM ZALIJEPITI na vjetrobransko staklo... Hvala joj, ja se nikad tome ne bih dosjetio kul

Kako se organizirati u Ljubljani? Kao i u Zagrebu, i našim drugim gradovima, parkiranje u Ljubljani je problematično (čitaj: plativo). O ljubljanskim parkiralištima, trajanju i cijeni parkiranja sve je na
http://www.ljubljana.si/si/turizem/splosno/promet/parkirisca/

Obzirom da ja uvijek imam u Ljubljani nekih poslova i puno mjesta za obići, odlučeno je: negdje se sparkirati, kupiti dnevnu kartu za bus i to je to. Ljubljanski gradsko-prigradski prijevoznik LPP na svojoj (inače prilično dobroj) stranici
http://www.jh-lj.si/lpp
objašnjava i gdje se kupuju karte. Prijevoz se tamo čudno naplaćuje - svaka vožnja pojedinačno (nema prekida vožnje, nema presjedanja...). Nema pojedinačnih karata već se u kasicu-prasicu pored ljubljanskog kikija (mannasa i dr.) ubacuje ili 1 EUR ili žeton (0,80 EUR). Ili im pokažete (dnevnu, mjesečnu) kartu. Žetoni se kupuju širom grada, mjesečne karte su nešto manje dostupne a dnevne... k'o da tražim zlato. Prodaju se, naravno, u centru (a kako doći tamo, a zašto platiti parking samo da kupim dnevnu kartu?) i još nekim mjestima. Izabrao sam Spar u BTC-u (ljubljanskom trgovačkom centru). Solidne površine besplatnih parkirališta, dobre prometne veze (4 linije). Da vas ne gnjavim onako dugo kako su mene: nakon što su me u Sparu otkantali i poslali u InterSpar, došao sam i do njihove trafike.
Ne prodajemo dnevne karte.
Ali, na netu je LPP objavio...
???
(čeprkanje po ladicama i usklik iznenađenja Ooo! Kaj pa je tole? Dnevna vozovnica? Kaj tudi to imamo?...)
Onda nisu imali cijenu. Ni kod. Pa su pitali u računovodstvo. Pa je računovodstvo, nakon studioznog razmatranja problema, zaključilo da taj proizvod nije u njihovoj bazi podataka i da ga ne prodaju. A da im je te karte, tko zna zašto, LPP uvalio.

Skidajući im (i Sparu i LPP-u) sve s neba :Ljutko: odvezoh se ja dalje do autocampa Ježica gdje sam prošao s istim rezultatom ali puno kraćim postupkom - tamo nisam ni našao tko bi prodavao te karte. Naposlijetku, odlučih otići u upravu, gdje ih zasigurno prodaju. BINGO! Dobim ja tako kartu i upućujem ih da poprave web stranicu (na slovenskom: spletna stran) jer da već više od sata tražim po Ljubljani gore-dolje dnevnu kartu. Preziran pogled (kao ono: vidi budale stranca!) i komentar da se te karte prodaju na dva mjesta - u remizi (upravi) i kiosku u centru. Izvadim ja ispis s neta i velim - a kaj je ovo? Zakaj vučete ljude za nos? Pogled čuđenja s druge strane stakla. Možete mi dati to da iskopiram? Dao sam. Sad - da li da očekujemo ispravak netočnih navoda ili...?

Za kad vam treba karta? Za danas?
BUM - ogromni žig s datumom. S jednim olimpijskim ciklusom zaostatka.
Prezime?
???
Dnevna karta glasi na prezime!!! Pa toga nema nigdje mad
I tako ja za 4 eura postadoh ponosnim vlasnikom ljubljanskog rariteta - LPP dnevne karte.
Ljubljana i željeznički muzej LPPdnevna

Cijeli grad je moj! Sve linije su moje! Auto je sparkiran u debelom hladu jedne sporedne uličice. Krenimo k muzeju. Pred zgradom LPP-a prvi je muzejski izložak (doduše, nema veze sa željezničkim muzejom, ali ipak...)
Ljubljana i željeznički muzej 720LJtramvaj

Guštam do muzeja s dnevnom kartom promijeniti dva busa, 8 i 14. Doduše, ti brojevi vam (osim fresheru, cokli i društvu) ništa ne znače...

Da bi se od prve nabasalo na muzej potrebna je dobra logistika i priprema. Može se do njega, naravno, i pješice od ž.st. ali imajući u vidu cijeli dan na nogama, uz višekratno premjeravanje muzeja i okolice amo-tamo (gle, nisam vidio ovaj detalj, gle - što je ono tamo, gle, odavde je bolja slika...), možda se i isplati voziti. U svakom slučaju, izbjegavajte vruće dane.

Dakle, gdje je onda taj muzej? Pa valjda negdje blizu neke pruge. Na karti je to ovako:
Ljubljana i željeznički muzej 720Lokacija

a za one koji su si s kartografijom na Vi i više vole stvarni prikaz
Ljubljana i željeznički muzej 720Pogledozgo

Dakle, izađoh iz busa u ul. Bežigrad i nabasah na putokaz
Ljubljana i željeznički muzej Putokaz

i eto me do muzeja.

Naputak za automobiliste kojima je cilj isključivo muzej i bliža okolica:
Iz pravca Zagreba sjevernom obilaznicom do Dunajske ceste kojom prema centru i na zadnjem semaforiziranom velikom križanju prije željezničkog podvožnjaka desno u ul. Bežigrad. Lijepo sam to rekao, ha? Da biste saznali koje je zadnje veliko križanje prije podvožnjaka (ako ga ne vidite ili ne poznate Ljubljanu) morat ćete proći ispod njega pa se vratiti kul
Iz pravca Rijeke može se isto na sjevernu obilaznicu ili donekle zapletenim sustavom ulica krož Šišku, a najsigurnije je kroz centar, ispod željezničke pruge pa na prvom semaforu lijevo u Bežigrad.
Oko tog križanja valjda postoje i putokazi za muzej pa je stvar lakša, a u Bežigradu svakako postoji putokaz.
Najzanimljivije: u Parmovoj se nađe i mjesta za (besplatno) parkiranje, kao i u neuređenom (djelomično šodranom) dvorištu muzeja.

Naputak za pješake (s kolodvora):
Nemojte slijediti željezničku prugu (iako je to najpouzdaniji prilaz za nesnalažljive) jer ćete kod muzeja u koji se odvaja pruga naići na ogradu i vrata s lokotom, pa ako nemate lakoatletskih sklonosti...

Muzej se sastoji od dvije zgrade i dvorišta. U jednoj zgradi je zbirka lokomotiva, u drugoj nekoliko tematskih postava a u dvorištu gomila hrđavih nakupina metala između kojih će znalac prepoznati oblike lokomotiva i vagona, odn. osjećati se k'o doma (tj. u ZG željezničkom muzeju).

Ulaznica je genijalna - šteta samo što nije ovjerena SUVIM ŽIGOM Very Happy Mad
Ljubljana i željeznički muzej 640Ulaznica


Zadnja promjena: gaspa; čet 7 kol 2008 - 13:22; ukupno mijenjano 4 put/a.
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3491
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Ljubljana i željeznički muzej Empty 2. dio: Likovna zbirka

Postaj by gaspa čet 7 kol 2008 - 12:03

Krećemo, dakle, na obilazak muzeja. Prvo ćemo zaviriti u zgradu s tematskim postavima. U zadnjem dijelu, u potkrovlju do kojeg se uspinjemo spiralnim stepenicama, karakterističnim za nekadašnje skretničarske stupove...
Ljubljana i željeznički muzej Spiralnestube

...smještena je manja likovna zbirka slikara Staneta Kumara (1910-1997), bez sumnje jednog od najosebujnijih u slovenskom likovnom prostoru, pa i šire. Umjetnikova ljubav je željeznica, posebno parne lokomotive. Stane Kumar je združio svoj život sa željeznicom već u ranoj mladosti promatrajući i crtajući zbivanja u ložioni Sv. Andreja u Trstu i nije se više nikad odvojio od željezničke tematike, shvaćajući je kao jedan od najznačajnijih dijelova svojeg umjetničkog a i životnog puta.

Nekoliko slika iz zbirke...
Ljubljana i željeznički muzej SlikaAjdovina

Ljubljana i željeznički muzej SlikaKranj

Ljubljana i željeznički muzej SlikaStraa

...među kojima neke prikazuju i hrvatske željezničke postaje
Ljubljana i željeznički muzej SlikaBubnjarci

Ljubljana i željeznički muzej SlikaRovinj

A koliko su slike realne, vidjet ćemo uspoređujući nacrtane lokomotive sa stvarnim modelima u muzeju.


Zadnja promjena: gaspa; čet 7 kol 2008 - 22:19; ukupno mijenjano 2 put/a.
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3491
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Ljubljana i željeznički muzej Empty 3. dio: Uniforme

Postaj by gaspa čet 7 kol 2008 - 13:33

Ljubljana i željeznički muzej Uniformetekst
(nadam se da nema problema s razumijevanjem teksta)

U jednoj prostoriji izložene su željezničke uniforme kroz stoljeća, nastale (kako ste pročitali) da bi se željezničari izgledom razlikovali od ostalih, običnih putnika.

Meni je u ovom dijelu muzeja već svega bilo pomalo dosta, dojmovi su se komešali u glavi, pa stoga nedostaje opis pojedine uniforme (to će ispraviti odn. nadopuniti listopadska grupa), ali kronološki to ide ovako kako je postavljeno: slika za slikom, a unutar slike s lijeva na desno. Počnimo s najstarijom (uniformom):

Ljubljana i željeznički muzej Uniforme1

Ljubljana i željeznički muzej Uniforme2

U međuvremenu (povijesnom) su si i žene izborile svoja prava i dobile (desnu) uniformu
Ljubljana i željeznički muzej Uniforme3ljetna50tih

I, naposlijetku, uniforme koje dobar dio nas ima pohranjen negdje u memoriji (samo treba raspakirati odgovarajući fajl)
Ljubljana i željeznički muzej Uniforme4

nastavit će se
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3491
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Ljubljana i željeznički muzej Empty Re: Ljubljana i željeznički muzej

Postaj by cokla čet 7 kol 2008 - 21:44

Do sedaj :wave: in verjamem , da bo tudi naprej :wave: .

MMG-vse kar si napisal glede kart in ostalega okoli tega jezi tudi nas v Sloveniji. Wink
cokla
cokla

Broj postova : 759
Lokacija : Slovenija
Registration date : 18.03.2008

[Vrh] Go down

Ljubljana i željeznički muzej Empty 4. dio: Željeznička stanica

Postaj by gaspa sub 9 kol 2008 - 13:56

Jedan naš nestrpljivi član mi je u međuvremenu poslao programski alat za ... da skratim priču - brže objavljivanje preostalih podataka o muzeju. Fala mu na dobroj namjeri, program je za XP a za moju vistu je neprimjenjiv, ali da i je primjenjiv, ja bih i dalje ovom temom nastavio hitati polako.

Ispod galerije slika je uređena mala željeznička stanica iz jednog davnog doba. Tu je kao neka čekaonica sa šalterima (putničkom blagajnom)
Ljubljana i željeznički muzej Ekaona

i u toj čekaonici jedan danas već zaboravljeni uređaj, a kojeg smo nekad svi uvelike i rado koristili - sljepačka vaga
Ljubljana i željeznički muzej Vaga

Zašto sljepačka? Piše, a i ponovit ću: sav prihod išao je u korist saveza slijepih. Za mlađu, digitalnu generaciju: u ovu vagu ubacio se novčić (10 dinara), stalo se na sivu ploču, meganizam se pokrenuo (onaj crveno-bijeli kotač se zavrtio) i uskoro je iz vage u posudu ispod ručke ispala kartica veličine i debljine kao karta za vlak (ali bijele boje) na kojoj je bila otisnuta težina (ispravnije: masa) osobe u kilogramima koja se vagala.

Pomak od ovog muzeja: odlična je vaga u tehničkom muzeju u Münchenu - naravno, morao sam se i na njoj vagnuti, ali kartica je izbacila neku nebuloznu brojku. Prije nego što sam priručnim sredstvima razbio vagu zbog gluparanja, ipak sam stao na loptu (pokušavši se europejski ponašati), odbrojio do 9, proučio karticu još jednom, i... Čitaj dvaput, ako treba. Pisalo je: Sie wiegen 179 Halbe Kilo - znači: 179 polovica kilograma. Jedina vaga koju sam vidio s osnovnom podjelom na polovica a ne cijele kilograme.

Genijalni autor postava u muzeju predvidio je staklene zidove (znači: ono lijevo i desno od šaltera i vratiju nije rupa već stakleni zid), da možemo zaviriti u ured, a da ipak ne prčkamo po osjetljivim stvarima u njemu.

Ljubljana i željeznički muzej Uredlijevo

Ljubljana i željeznički muzej Ureddesno

Opet da malo iskočim prije slijedeće slike. Zašto će ovaj post (ipak) skupiti negativne bodove? Zbog nekompletnosti! Naime, propustio sam uslikati vama inače tako dragu temu - ćenifu. Jest da je u jednoj izdvojenoj zgradi (dakle nije dio muzejskog postava), ali sudeći po starosti te zgrade, ako ne danas, a ono dogodine možda bi i mogla biti jedan od muzejskih izložaka. Nažalost, bilo mi je suviše vruće dok sam prolazio pored nje u pravcu dijela prirode... Ali, nadoknadit ćete vi to u listopadu.

Nema ćenife, ali ima nešto drugo, opet davno zaboravljeno. A sretali smo je i u brijačnicama...
Ljubljana i željeznički muzej Pljuvacnica
(za neuke: riječ je o pljuvačnici; a sjeća li se netko onih natpisa NE PLJUJ NA POD ?)

Na slici spiralnih stepenica zamijetili ste neke klupe u pozadini. To je, po meni ne baš najuspješnije, rekonstruiran dio putničkog vagona. Zašto kritika? Pa, klupe ovako same za sebe čudno djeluju (vidite sliku pa zaključite i sami), neka ograda s prozorom ne bi bila zgorega, da ipak da dojam vagona.

Ljubljana i željeznički muzej Kupeozdo

Ljubljana i željeznički muzej Kupeozgo
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3491
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Ljubljana i željeznički muzej Empty 5. dio: Komunikacije

Postaj by gaspa sub 9 kol 2008 - 16:28

U netom prikazanoj željezničkoj stanici osoblje je bilo dio sustava i moralo je nekako komunicirati unutar tog sustava. Nadalje, željeznica je neodvojojiva od vremena, pa su stoga na željeznici uvijek znali koliko je sati

Ljubljana i željeznički muzej 0269-117

Osoblje na različitim stanicama komuniciralo je na razne načine:

- Morseovim telegrafom
Ljubljana i željeznički muzej 0269-119

- induktorskim telefonom
Ljubljana i željeznički muzej 0269-120

- nama normalnim telefonima
Ljubljana i željeznički muzej 0269-118

- kratkovalnom vezom (radio-stanicom)
Ljubljana i željeznički muzej 0269-122

Kako su si međusobno uvijek imali mnogo toga za reći, te kako te teme ne bi trebale zanimati širi krug pučanstva, pa uzevši u obzir da je željeznica uvijek (opravdano!) bila sustav u sustavu ili država u državi, imali su, naravno, i svoj sustav telefonskih veza. Na razini Jugoslavije sustav je bio podijeljen na regionalne podsustave (zapravo na sustave pripadajuće pojedinim željezničkim direkcijama: Beograd, Ljubljana, Novi Sad, Sarajevo, Skopje i Zagreb), i dio hrvatskih pruga bio je u komunikacijskom sustavu direkcije Ljubljana, i to pruge
Čakovec - Ormož
Sevnica - Zagreb
Celje - Zabok
Novo Mesto - Karlovac
Pivka - Rijeka
Divača - istarske pruge (Rovinj, Pula, Raša)
Slika prikazuje stanje veza u rujnu 1967.
Ljubljana i željeznički muzej 0269-121
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3491
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Ljubljana i željeznički muzej Empty 6. dio: Postavni uređaji

Postaj by gaspa sub 9 kol 2008 - 18:54

U raspravu bi trebalo uključiti i antropologe da nam kažu jesu li željezničari stasom nekad bili razvijeniji nego danas. Zašto bi to bili? Pa zato jer baratanje rampama (dizanje i spuštanje), mijenjanje signala, pomicanje skretnica... nije to baš bio lak posao. Danas samo stišću gumbe, ali nekad - kako je to izgledalo lijepo nam svojom očuvanom zbirkom pokazuje muzej

Ljubljana i željeznički muzej 0269-151

Ljubljana i željeznički muzej 0269-099

Nekoliko detalja iz teretane:

Ljubljana i željeznički muzej 0269-087
(Zna li netko onu pjesmu: Lanci i katanci? Možda su ove sprave i lanci služili za rasztezanje neposlušnih željezničara ili putnika bez karte u podrumu?)

Uređaji za daljinsko upravljanje rampama
Ljubljana i željeznički muzej 0269-088

Uređaj za lokalno upravljanje rampom
Ljubljana i željeznički muzej 0269-089

Ručke i poluge...
Ljubljana i željeznički muzej 0269-090

Ljubljana i željeznički muzej 0269-091

Ljubljana i željeznički muzej 0269-092
(proizvođač je iskazao svoju pismenost poznavanjem slova N, a možda je imao latinični i ćirilićni set slova)

Ljubljana i željeznički muzej 0269-095

Ljubljana i željeznički muzej 0269-094


Ima tu i uređaja - raznoraznih pulteva - za čije upravljanje nije bila nužna tjelesna snaga

Ljubljana i željeznički muzej 0269-086

Ljubljana i željeznički muzej 0269-093

Ljubljana i željeznički muzej 0269-096

Neke izvedbe postavnih uređaja koristile su ključeve (kao ova na postaji Lesce-Bled)
Ljubljana i željeznički muzej 0269-105

Za ovu napravu proučavanjem natpisa zaključit ćete da je iz Divače
Ljubljana i željeznički muzej 0269-100

I jedan zanimljiv detalj
Ljubljana i željeznički muzej 0269-098

Ljubljana i željeznički muzej 0269-101

Ljubljana i željeznički muzej 0269-102

Jedan malo sofisticiraniji uređaj za postavljanje signala
Ljubljana i željeznički muzej 0269-097

A ova elektrorelejna prometnička postavna naprava (tip JŽ, 1954.) je s riječke pruge na zapad (postaja Kilovče)...
Ljubljana i željeznički muzej 0269-103

...gdje se (uostalom, kao i drugdje) vodila opsežna administracija
Ljubljana i željeznički muzej 0269-104

Upis u knjigu:
PODACI O VLAKU (red. br., datum, broj vlaka, vrijeme dolaska i odlaska, ulazni kolosjek, redovan/zakašnjen/uranio)
PODACI O VLAKOVNIM TELEGRAMIMA (za odjavu, dozvolu, zvučne signale, predaviza/aviza... ma, ne da ne razumijem, ne znam ni ukratko prepisati - a za sve te podatke upisuje se vrijeme prijema, vrijeme predaje te ime/potpis nadležnog željezničkog službenika)


Zadnja promjena: gaspa; ned 10 kol 2008 - 10:12; ukupno mijenjano 1 put.
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3491
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Ljubljana i željeznički muzej Empty 7. dio: Signali

Postaj by gaspa sub 9 kol 2008 - 18:58

Gotovo da smo završili obilazak jedne zgrade. Izađimo načas vidjeti što pokreću oni lanci iz teretane

Ljubljana i željeznički muzej 0269-004

Signala baš nema previše. Možda ni koja skretnica ne bi bila zgorega - doduše, ima ih na pruzi u dvorištu ali za njihovo istraživanje nekako smo ostavljeni sami sebi
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3491
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Ljubljana i željeznički muzej Empty 8. dio: Izgradnja pruga

Postaj by gaspa ned 10 kol 2008 - 10:03

Obzirom da je vani vruće, ipak ćemo se još malo vratiti u zgradu. Onu u kojoj smo bili. Dosad smo razgledali sve i svašta vezano za željeznicu, ali što je njezin temelj? Pruga, naravno! Pa evo onda kako su se gradile pruge.

Puno toga, da ne kažem: gotovo sve, se radilo ručno
Ljubljana i željeznički muzej 0269-127

Malo-pomalo pruge su se širile - karta prikazuje stanje do 1876. Svjetloplave su pruge do 1868. a ostale su izgrađene narednih 10 godina - među njima i pruge koje su predmet zanimanja ljudi s ovog foruma (riječka i istarska). I još - zamijetili ste da je u ono doba gotovo svaka pruga imala svog gospodara (vlasnika)
Ljubljana i željeznički muzej Pruge1876

Ima tu još karata koje preskačemo i idemo u 1945. i dalje. Dok je prethodna karta pokazivala polet ova već ukazuje na sumrak željeznice. Crtkano su označene pruge koje su ukinute (10 normalnih i 2 uskotračne). Koliko je to bilo pametno pokazuje pruga Murska Sobota (Puconci) - Hodoš: ukinuta 1968. i opet obnovljena 2001.
Ljubljana i željeznički muzej Pruge1945

Tadašnja lokalna inačica našeg Remonta i održavanja pruga d.o.o.
Ljubljana i željeznički muzej 0269-128

Jedan zanimljiv alat: ručna dizalica 5 t
Ljubljana i željeznički muzej 0269-129

Ima još čudnih alata
Ljubljana i željeznički muzej 0269-130

Za vizualne preglede i sitnije radove trebalo je obići prugu, za što je trebalo iskoristiti pogon jedne ljudske snage. Doduše, ne nužno hodajući, moglo se i sjedećki
Ljubljana i željeznički muzej 0269-126

Je li ta trokolica možda bila nestabilna? Kad bi neki razbacani željezničar nakon bildanja sa signalima i skretnicama dao srcu na volju, rasturio po pedalama u zavoju veselo pjevajući i njišući se amo-tamo (tj. lijevo-desno, okomito na smjer pruge) - da li se to čudo moglo nagnuti i ispasti?
Pa je onda došao malo posuvremenjeni model (ili je on bio za osoblje višeg ranga?) s 4 kotača
Ljubljana i željeznički muzej 0269-125
(a pazi ručnu u sredini!)

Onda se pružila i mogućnost grupnog prevoza pri kojem su svi imali što raditi
Ljubljana i željeznički muzej 0269-132

A čemu je ovo služilo - propustio sam zabilježiti. Ovako gledajući, pristajala bi konjska vuča. Dosad djeluje najotmjenije.
Ljubljana i željeznički muzej 0269-134

A onda je došla motorizacija. Pa je Grunf imao pune ruke posla što je rezultiralo zanimljivim modelima

Ljubljana i željeznički muzej 0269-124

Ljubljana i željeznički muzej 0269-123

(koja vozačka dozvola je za ovo bila valjana? A? B?)
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3491
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Ljubljana i željeznički muzej Empty Dio 9: Spremni za obnovu

Postaj by gaspa sri 13 kol 2008 - 13:01

Idemo van! Vruće je u tim zgradama, pa prošećimo malo okolo po muzejskom gruntu. I sačuvajmo ono najzanimljivije za kraj.

Napisah ranije - do muzeja možete i slijedeći prugu (i onda poljubite vrata) - i to je to - priključak odn. odvojak od glavne pruge i željeznički ulaz u muzej
Ljubljana i željeznički muzej 0269-014

Pa onda kad napravite polukrug oko svoje osi, pogled je ovakav
Ljubljana i željeznički muzej 0269-015

Ohoho, račva li se pruga u dvorištu, račva... Moramo nekoliko koraka dalje da zagledamo iza ugla
Ljubljana i željeznički muzej 0269-016

Ima tu nekih ruševnih zgrada,...
Ljubljana i željeznički muzej 0269-010

... ima nekih u funkciji, ima svakojakih primjeraka po kolosjecima, ima tih kolosjeka i širokih i uskih i dvostrukih...
Ljubljana i željeznički muzej 0269-032

... a ima i jedna zanimljiva tehnička naprava
Ljubljana i željeznički muzej 0269-024

Ljubljana i željeznički muzej 0269-026

A kad smo već kod tehničkih naprava...
Ljubljana i željeznički muzej 0269-025

Ljubljana i željeznički muzej 0269-011

Ljubljana i željeznički muzej 0269-012

E, a što smo to vidjeli postavljeno na tračnicama? Ovo, recimo, zasigurno nije (još) muzejski primjerak
Ljubljana i željeznički muzej 0269-027

Ljubljana i željeznički muzej 0269-028

Susret satrog i novog
Ljubljana i željeznički muzej 0269-019

Nešto naizgled novije, ali ipak muzejsko
Ljubljana i željeznički muzej 0269-006

i onda ono što fanove pogađa u dušu - počinjemo s jednom kompozicijom na čelu s JŽ 97-028
Ljubljana i željeznički muzej 0269-005

Ovako na slici izgleda poetično, kao da vlak izlazi iz nekog parka (u stvarnosti, kad se osvrnete okolo, čar nekako nestaje, ali to je ono što se, kako sam napisao u jednoj drugoj temi, očekuje od fotografa - izborom kadra uljepšati stvarnost). Ova lokomotiva je "uvozna", serija 97 nikad nije vozila slovenskim, već bosanskim prugama.
Ljubljana i željeznički muzej 0269-152

Ljubljana i željeznički muzej 0269-153

Ljubljana i željeznički muzej 0269-154

Na kraju kompozicije jedan oronuli putnički vagon
Ljubljana i željeznički muzej 0269-009

Putničkih vagona ima nekako malo. Evo jednog od rijetkih
Ljubljana i željeznički muzej 0269-020

Čitajte sami o kakvom se vagonu radi
Ljubljana i željeznički muzej 0269-022

Drugi putnički su jad i bijeda
Ljubljana i željeznički muzej 0269-030

Ljubljana i željeznički muzej 0269-031

Ljubljana i željeznički muzej 0269-029
(ovaj je uskotračni!)

Ni s teretnim nije puno bolje
Ljubljana i željeznički muzej 0269-036

Ljubljana i željeznički muzej 0269-037

I napokon lokomotive
- serija 33
Ljubljana i željeznički muzej 0269-038

Ljubljana i željeznički muzej 0269-021

Ljubljana i željeznički muzej 0269-007

- serija 17 (JŽ 17-086)
Ljubljana i željeznički muzej 0269-034

Ljubljana i željeznički muzej 0269-033

Ljubljana i željeznički muzej 0269-035

- serija 24
Ljubljana i željeznički muzej 0269-023

- serija 28 (JŽ 28-029)
Ljubljana i željeznički muzej 0269-013

- serija 62
Ljubljana i željeznički muzej 0269-008

- serija 152
Ljubljana i željeznički muzej 0269-017

Ljubljana i željeznički muzej 0269-018

I tako smo dvorište iscrpili. Obzirom da je sunce pripeklo, opet ćemo, u slijedećem nastavku, potražiti zaklon u zgradi.

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3491
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Ljubljana i željeznički muzej Empty Dio 10: Model

Postaj by gaspa sri 13 kol 2008 - 13:13

Jedan bolje opremljeni željeznički muzej mogao bi imati i koju maketu i modele vlakića (kao što, recimo, ima "obični" tehnički muzej u Münchenu) - jer, zašto muzej ne bi prikazao i neka suvremena dostignuća i dnevnu praksu?

No, evo nešto zaista posebno
Ljubljana i željeznički muzej 0269-115

Ljubljana i željeznički muzej 0269-110

Ljubljana i željeznički muzej 0269-111

Ljubljana i željeznički muzej 0269-112

Ljubljana i željeznički muzej 0269-114

Ljubljana i željeznički muzej 0269-113

Za to je trebalo strpljenja!

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3491
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Ljubljana i željeznički muzej Empty Privremena objava

Postaj by gaspa sri 13 kol 2008 - 13:19

Opet nam dolazi jedan blagdan, opet jedan dugi vikend tijekom kojeg se baš i neću baviti ovim forumom već rođacima koje nisam vidio koju godinu. A sve će se dešavati u EU. U brdima, podalje od željeznica, zato ne očekujte ništa spektakularno.

To će reći da slijedeći, ujedno i završni, nastavak o ljubljanskom muzeju ne očekujte prije ponedjeljka-utorka slijedeći tjedan.

Strpljenja molim, isplatit će se. Jer čeka vas
Ljubljana i željeznički muzej 1Ljubljana i željeznički muzej 2Ljubljana i željeznički muzej 3Ljubljana i željeznički muzej 4Ljubljana i željeznički muzej 5Ljubljana i željeznički muzej 6Ljubljana i željeznički muzej 7Ljubljana i željeznički muzej 8Ljubljana i željeznički muzej 9Ljubljana i željeznički muzej 91

(jao, kad me Barney dofati... kul )

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3491
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Ljubljana i željeznički muzej Empty Re: Ljubljana i željeznički muzej

Postaj by Barney sri 13 kol 2008 - 14:36

Gledam ja, gledam... nista meni ne promice... Shocked (iako tu i tamo trepnem)

Nama thumbnailovi, a on ode u EU... :topolino:

Barney
Barney
Barney

Broj postova : 930
Lokacija : Zagreb
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Ljubljana i željeznički muzej Empty Re: Ljubljana i željeznički muzej

Postaj by Gost sri 13 kol 2008 - 16:02

A šta tek meni radi!!! Al' naježio je kad ga slijedeći put vidim! Bit u Rijeci i ... ne javit se!!! Evil or Very Mad ... Ljutko Ljutko ... Ali možeš se, gaspa, iskupit! Znam da imaš još fotki 33-ojke ... mejlaj to. Trebaju mi texture!

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Ljubljana i željeznički muzej Empty Re: Ljubljana i željeznički muzej

Postaj by seabral sri 13 kol 2008 - 16:26

Barney je napisao/la:Gledam ja, gledam... nista meni ne promice... Shocked (iako tu i tamo trepnem)
... uze mi riječ iz usta .... Laughing

Bravo Gaspa, ovo je prava hrana za dušu !!!! super2 super2 super2

seabral

Broj postova : 1246
Lokacija : /
Registration date : 13.04.2008

[Vrh] Go down

Ljubljana i željeznički muzej Empty Re: Ljubljana i željeznički muzej

Postaj by kiki273 sri 13 kol 2008 - 18:37

Predivno!
Na karti se vidi odvojak za Rovinj i za Štalije.
:vlak: super2 fotograf

______________________________________
U Finskoj, Švedskoj i Norveškoj zimsko razdoblje traje do 31.3. Hrvatska kao da je u polarnom krugu, pa zimsko razdoblje traje do 15.4.
kiki273
kiki273
Administrator
Administrator

Broj postova : 5590
Age : 49
Lokacija : Rijeka
Registration date : 28.02.2008

https://vlakovi-ri-hr.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Ljubljana i željeznički muzej Empty Re: Ljubljana i željeznički muzej

Postaj by seabral sri 13 kol 2008 - 19:48

kiki273 je napisao/la:Predivno!
Na karti se vidi odvojak za Rovinj i za Štalije.
:vlak: super2 fotograf
... i pruge prema Vrhniki, Tržiču, Planici, od Velenja prema Dravogradu ....

Ljubljana i željeznički muzej 9602

seabral

Broj postova : 1246
Lokacija : /
Registration date : 13.04.2008

[Vrh] Go down

Ljubljana i željeznički muzej Empty Re: Ljubljana i željeznički muzej

Postaj by Pfaff čet 14 kol 2008 - 2:49

zvrk je napisao/la:... i pruge prema Vrhniki, Tržiču, Planici,
Budiš mi drage uspomene. Par godina sam kao klinac s mamom ljetovao u Kranjskoj Gori/Gozd Martuljku. Od Jesenica do Rateča vozio je onaj smiješni vlakić s čuf-čuf i tri vagona 5-6 puta dnevno. Jako bukolički prizor. U Rateču-Planici nije bilo okretaljke pa se vraćao natraške.
Sjećam se potpuno ruzinavih signalnih uređaja i pruge prema Tarvisiu za koju su govorili da nije obratovala od II. svetovne vojne. Kasnije su sve digli. Šteta
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Ljubljana i željeznički muzej Empty Re: Ljubljana i željeznički muzej

Postaj by gaspa pon 18 kol 2008 - 11:17

Pero je napisao/la:Od Jesenica do Rateča vozio je onaj smiješni vlakić s čuf-čuf i tri vagona 5-6 puta dnevno... Kasnije su sve digli. Šteta
Očigledno forumaši ljetuju u Gozd Martuljku (i ja sam tamo od 1970 nekoliko godina nadalje...). Danas je trasa te pruge uređena kao pješačko-biciklistička staza, mostovi su obnovljeni... Lijepo izgleda.

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3491
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Ljubljana i željeznički muzej Empty Dio 11: Parnjače - vrhunac muzeja

Postaj by gaspa pon 18 kol 2008 - 12:19

Pero mi je vratio nostalgični udarac i zamalo povukao za jezik i prste da se raspišem o Gorenjskoj... Međutim, tema nam je Ljubljana i njezin željeznički muzej kojem obilaskom moramo zadati završni udarac, a što već dugo nestrpljivo čekate. Dakle, nazad u remizu!

Hala je poimalo mračna, pogotovo za sunčanih dana kad vam se vani suze zjenice. Ako ponesete malo atropina pa ukapate par kapi... grinko Tu će vam, nažalost, za dobre slike biti potreban fotić visoke osjetljivosti, a fleš, zbog veličine prostora, neće biti od posebne koristi, dok će kod snimanja detalja proizvesti nepotrebne odbljeske.
Ljubljana i željeznički muzej 0269-039

Pođimo - ne kronološki - već onako kako su lokomotive složene, s desna na lijevo odn. od sjevera prema jugu.

Eh, da! Dobro gledajte. Možda za vaše posjete postav više ne bude isti. Neka obnovljena lokomotiva malo stoji u muzeju a onda je otpreme negdje u prirodu - na koji kolodvor, park i sl.) Doduše, ja baš nisam zamijetio neke radove na nekom novom modelu, ali tko zna što kriju zatvorena vrata radionica.

Dakle, SŽ 03-002. Neću vam ja puno tupiti (i riskirati da blebnem neku glupost pa da se doživotno srozam u vašim očima) - čitajte sami:
Ljubljana i željeznički muzej 0269-041

Bila je to trica u tekstu, a evo je i u slici
Ljubljana i željeznički muzej 0269-040

Ljubljana i željeznički muzej 0269-042

Ljubljana i željeznički muzej 0269-043

Ljubljana i željeznički muzej 0269-046

Dalje imamo
Ljubljana i željeznički muzej 0269-044

Ljubljana i željeznički muzej 0269-045

Eto nam i jedne uskotračne...
Ljubljana i željeznički muzej 0269-049

Ljubljana i željeznički muzej 0269-047

Ljubljana i željeznički muzej 0269-058

...i jedne koja je kao lik iz crtanog filma (šteta da im je ponestalo pleha za veći dimnjak)
Ljubljana i željeznički muzej 0269-050

Ljubljana i željeznički muzej 0269-051

Onda se, za razliku od ostalih mračnjaka, nešto zazelenilo
Ljubljana i željeznički muzej 0269-052

Ljubljana i željeznički muzej 0269-053
(zar ne podsjeća na lik iz crtića - pospane oči s poluspuštenim kapcima, ozbiljno lice...)

Ljubljana i željeznički muzej 0269-057
(a dimnjak je valjda bio inspiracija kasnijim dizajnerima mlinca za kavu)

Ljubljana i željeznički muzej 0269-059

Ljubljana i željeznički muzej 0269-056

Ljubljana i željeznički muzej 0269-055

I onda jedna ljepotica - K3 (LIJEVO ! - na onu desno doć ćemo kasnije)
Ljubljana i željeznički muzej 0269-061

Ljubljana i željeznički muzej 0269-068

Ljubljana i željeznički muzej 0269-060

Ljubljana i željeznički muzej 0269-065
(sjaji se k'o da je nova, ispod čekića - a zapravo su je izglancali špekom grinko)

Ljubljana i željeznički muzej 0269-064

Ljubljana i željeznički muzej 0269-063

Ljubljana i željeznički muzej 0269-066

Evo i te stošesnaestice od iza
Ljubljana i željeznički muzej 0269-069

Ljubljana i željeznički muzej 0269-062

Ljubljana i željeznički muzej 0269-067

Evo još jedne starice
Ljubljana i željeznički muzej 0269-071

Ljubljana i željeznički muzej 0269-070

Čini mi se da su projektanti lokomotiva bili najmaštovitiji kod dimnjaka. Tu su se baš razmahali.

Da vam razbiju parnu monotoniju, vrijedni željezničari postavili su i jednu dizalicu...
Ljubljana i željeznički muzej 0269-074

Ljubljana i željeznički muzej 0269-075

... i nešto što vas u prvi čas presječe namećući pitanje: a što će to tu? (iako je u stvari isto muzejski primjerak, ali je vremenski raskorak prema ostalim izlošcima povelik, a, osim toga, ovaj, zbog nedostatka novijih izložaka, djeluje pomalo usamljeno i izgubljeno
Ljubljana i željeznički muzej 0269-072

Ljubljana i željeznički muzej 0269-073
(tu unutra si mogu zamisliti veselo društvo iz DPŽ Štacion koje, umjesto dresinom, ovime jurca prugama pjevajući Hej, haj, baš nas briga, vozimo se u taljigah...)

Vratimo se mi našim parnjačama. Novija 29 (za tekst su prvo uskratili mene, a onda moram i ja vas)
Ljubljana i željeznički muzej 0269-080

Ljubljana i željeznički muzej 0269-076

Ljubljana i željeznički muzej 0269-077

Ova im je (još smo na 29!), čini se, glavni model, jer su je elektrificirali (a vidi farova!... Shocked )
Ljubljana i željeznički muzej 0269-079

Ljubljana i željeznički muzej 0269-078

Predzadnja je, opet bez riječi, samo u slici, jedna dvadesetpetica
Ljubljana i željeznički muzej 0269-081

A naš boravak u muzeju okrunit ćemo sedamnaesticom (iza i oko koje se nalazi gomila krame pa nas i to upućuje nazad prema izlazu)
Ljubljana i željeznički muzej 0269-082

Ljubljana i željeznički muzej 0269-083

Ljubljana i željeznički muzej 0269-084

Ljubljana i željeznički muzej 0269-085
(što tu sve visi, kad čovjek bolje pogleda - ko klinac sam mislio: lokomotiva = kotao + kabina + tender + dimnjak + klipani + kotači + poluge... a kad ono...)

Istovremeno sretan (što je obilazak napokon gotov) i nesretan (što toga nema još) oprostio sam se s muzejom. Dva tjedna kasnije okončao sam, eto, i vašu nervozu i neizvjesnost dovevši priču do kraja. Do kraja? Ma neee... Koji je ono bio naslov teme? Ljubljana i... (itd.). Zar ste zaboravili da imam dnevnu kartu za bus? Oh, još ćemo mi malo obići Ljubljanu i njezina prevozna sredstva tračnicama, cestom, vodom... Ali, o tome više u slijedećem javljanju.

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3491
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Ljubljana i željeznički muzej Empty Dio 12: Ostali ljubljanski prijevozi

Postaj by gaspa sri 20 kol 2008 - 12:33

Došao putopis do zadnjeg dijela. Ovo s brojkom 12 (tucet!) baš zgodno ispalo.

Glave pune dojmova izlazimo iz kruga muzeja vidjeti što još ima zanimljivog u Ljubljani (a ima toga oho-ho). Nastavno na željeznice posjetit ćemo ljubljansku željezničku stanicu. Ako dođete ranije (oko 14 h) nego ja (16 h) vidjet ćete i više (raznih) vlakova, uključujući šinobuse. U rano poslijepodne promet je malo jenjao.

Šinobus novije generacije (SŽ 312-001)
Ljubljana i željeznički muzej S312-001

pa trolist 713-ica (122, 125, 123)
Ljubljana i željeznički muzej S713-122125123

Kakva čuda (optičke varke) čini boja. Reklo bi se da su na slici dva tipa vozila. A nisu.

Zanimljivo, s druge strane zeleni 713-125 postaje 715-125
Ljubljana i željeznički muzej S715-125

713-122...
Ljubljana i željeznički muzej S713-122

...i odlazeći 713-123
Ljubljana i željeznički muzej S713-123

Ljubljana i željeznički muzej S713-123ode

Nostalgiju su pobudili...
Ljubljana i željeznički muzej Slitorina

...i žutka
Ljubljana i željeznički muzej LJutka

Ima u Ljubljani i nekih drugih tračnica...
Ljubljana i željeznički muzej LJuspinjaa1

...i nekih drugih vozila na njima...
Ljubljana i željeznički muzej LJuspinjaa2
(zbog opsežnih planova i nedostatka vremena planirana vožnja uspinjačom i širi prilog su izostali)

... a ima i vozila koje samo izgledom podsjećaju na vlak...
Ljubljana i željeznički muzej LJvlaki

...kao i onih koja su izgledom daleko od vlaka (osim ako ih ne planirate pregraditi u dresinu)
Ljubljana i željeznički muzej LJbicikl

Kad smo već došli u centar, osebujni ljubljančani su na jednom trgu učinili svoje vlastito vrijeme...
Ljubljana i željeznički muzej LJkinitrg1

... na što su prolaznike prigodnim natpisima (PODRUČJE S VLASTITIM VREMENOM) i upozorili
Ljubljana i željeznički muzej LJkinitrg2

A evo i "vremenske kutije" odakle povremeno na dio plohe trga padne kiša grinko
Ljubljana i željeznički muzej LJkinitrg3

Osim po kopnu, ljubljančani se i znaju i vole voziti po vodi, znaju je urediti i živjeti uz nju, ma kako ona bila mala (za razliku od svojih istočnih susjeda koji od svojih rijeka zaziru)
Ljubljana i željeznički muzej Ljubljanica

Utok Glinščice u Ljubljanicu
Ljubljana i željeznički muzej LJGlinica

Riječni brodić...
Ljubljana i željeznički muzej LJbrodi1

Ljubljana i željeznički muzej LJbrodi2

...pa onda veliki taksi...
Ljubljana i željeznički muzej LJrijenitaxiveliki

...i mali taksi
Ljubljana i željeznički muzej LJrijenitaximali

Za kraj kraja ostalo nam je ono za što sam kupio dnevnu kartu - autobusi. Brzoprolazeća inspekcija autobusnog kolodvora u rano poslijepodne svela se na tek nekoliko vozila (za više dođite prije 15:30)

- mercedes O 404 F5 Integral Zagorje
Ljubljana i željeznički muzej IntegralZagorjeAMO404F5

- neoplan trendliner Avrigo
Ljubljana i željeznički muzej AvrigoNeoplanTrendliner

- iveco Alpetour DE Jesenice
Ljubljana i željeznički muzej AlpetourDEJeseniceIveco

- mercedes citaro (long play) LPP
Ljubljana i željeznički muzej LPPMercedescitaroveliki

Iako sam namjeravao sustavno obraditi i LPP-ov vozni park, za to naprosto nije bilo ni vremena, a (zbog umora i utisaka) ni volje - stoga ćemo dati samo njegove naznake. Čine ga vozila MAN i Mercedes raznih generacija, uglavnom zglobna a manje obična; niskopodna i visokopodna.

Mercedesi:
Ljubljana i željeznički muzej LPPmercedesO405GN-1

Ljubljana i željeznički muzej LPPmercedesiznutra-1

(zanimljivo, sad tek vidim koje sam sve propustio slikati Mad )

MANovi
Ljubljana i željeznički muzej LPPMAN2

Ljubljana i željeznički muzej LPPMAN3

Ljubljana i željeznički muzej LPPMAN4

Ljubljana i željeznički muzej LPPMANzgliznutra1

Ljubljana i željeznički muzej LPPMAN11

Ljubljana i željeznički muzej LPPMANzgliznutra2

Ljubljana i željeznički muzej LPPMANiznutra2

i čisto za kraj, okinut na brzinu, revolveraški, s boka (pa mi zato kvalitetom ne služi na čast), ljubljanska 595-ica, kikibus, u čast njegovog riječkog vozača
Ljubljana i željeznički muzej LPPkikibus

Konačno je gotovo !!! hot :stars: Zahvaljujem na pažnji i strpljenju. ljutiti


Zadnja promjena: gaspa; sri 20 kol 2008 - 13:13; ukupno mijenjano 2 put/a.

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3491
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Ljubljana i željeznički muzej Empty Re: Ljubljana i željeznički muzej

Postaj by NClight sri 20 kol 2008 - 12:50

Ahhhhh... samo uzdah je ostao...
Slika, još slika dajte jer utjehe nema u... HŽM-u Evil or Very Mad
NClight
NClight

Broj postova : 213
Age : 50
Lokacija : Zagreb
Registration date : 10.07.2008

http://www.malezeljeznice.net

[Vrh] Go down

Ljubljana i željeznički muzej Empty Re: Ljubljana i željeznički muzej

Postaj by Gost sri 20 kol 2008 - 13:10

A i ti si imao frke sa bujolom. Ja sam se snašao na imiđšoku, pardon, imiđšaku mrgreen .

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Ljubljana i željeznički muzej Empty Re: Ljubljana i željeznički muzej

Postaj by kiki273 sri 20 kol 2008 - 13:35

gaspa je napisao/la:i čisto za kraj, okinut na brzinu, revolveraški, s boka (pa mi zato kvalitetom ne služi na čast), ljubljanska 595-ica, kikibus, u čast njegovog riječkog vozača
https://2img.net/h/i227.photobucket.com/albums/dd106/donald050-foto/Autobusi/LPP/LPPkikibus.jpg

Konačno je gotovo !!! hot :stars: Zahvaljujem na pažnji i strpljenju. ljutiti
Za razliku od naših SG 240 ovi ljubljanski imaju 4 vrata,5 brzina,display i mekane sjedalice,ipak hvala na posveti!

______________________________________
U Finskoj, Švedskoj i Norveškoj zimsko razdoblje traje do 31.3. Hrvatska kao da je u polarnom krugu, pa zimsko razdoblje traje do 15.4.
kiki273
kiki273
Administrator
Administrator

Broj postova : 5590
Age : 49
Lokacija : Rijeka
Registration date : 28.02.2008

https://vlakovi-ri-hr.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Ljubljana i željeznički muzej Empty Re: Ljubljana i željeznički muzej

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

Započni novu temu   Odgovori na temu
 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.