Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Glu, glu...

+10
Laurus
milepaclo
NP-549
Barney
Stanley
Jean
bnsf
Damir
Pfaff
gaspa
14 posters
Započni novu temu   Odgovori na temu

Stranica 2 / 6. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

Glu, glu... - Page 2 Empty Re: Glu, glu...

Postaj by Gost sub 7 svi 2011 - 1:22

Damir je napisao/la:
Pfaff je napisao/la:Opasno ste krenuli. Nemoj da moramo u "Štacionu" osnivati podsekciju lečenih alk...pivopija!

E,da si se javio kad smo te zvali sad ne bi tako govorio Glu, glu... - Page 2 57795 Glu, glu... - Page 2 826882 ...
Ja ja, dobro si mu rekal, moren ja zvat kot mona ma nima ki "dignut" slušalicu Glu, glu... - Page 2 483207871

A to brižnić ili ne zbog Jamničice, moran imet bistru glavu a ne smućenu od hmelja i jačmika rolling on the floor perche smo imeli mići Glu, glu... - Page 2 3341195910-ić na kolodvore pa da perje nebi letelo na sve strani laugh 2

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Glu, glu... - Page 2 Empty Re: Glu, glu...

Postaj by bnsf sub 7 svi 2011 - 9:40

Ha evo mene stigao živ i zdrav a glavno brez pandura i manjak u đepu lud od smijeha
Bilo je super i svakako treba ponoviti,sad je vaš potez na redu smiling devil
Pa da i ja jednu fotku ubacum u glu glu lud od smijeha
Glu, glu... - Page 2 IMG_0077

bnsf

Broj postova : 14
Lokacija : Slo.
Registration date : 02.05.2011

[Vrh] Go down

Glu, glu... - Page 2 Empty Re: Glu, glu...

Postaj by Gost sub 7 svi 2011 - 10:04

bnsf je napisao/la:... sad je vaš potez na redu smiling devil
Oš reć ... kul ... sad mi moramo potegnut do Glu, glu... - Page 2 Slovenia ... Glu, glu... - Page 2 3634865524

Glu, glu... - Page 2 3341195910Glu, glu... - Page 2 3341195910Glu, glu... - Page 2 3341195910 ... Glu, glu... - Page 2 64950631 ... kul

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Glu, glu... - Page 2 Empty Re: Glu, glu...

Postaj by bnsf sub 7 svi 2011 - 10:11

[quote="thomcro"]
bnsf je napisao/la:... sad je vaš potez na redu smiling devil
Oš reć ... kul ... sad mi moramo potegnut do Glu, glu... - Page 2 Slovenia ... Glu, glu... - Page 2 3634865524

grinko eksn Svakako lud od smijeha rolling on the floor

bnsf

Broj postova : 14
Lokacija : Slo.
Registration date : 02.05.2011

[Vrh] Go down

Glu, glu... - Page 2 Empty Re: Glu, glu...

Postaj by Damir sub 7 svi 2011 - 10:26

Kad pređemo državnu meju,oglasi opću opasnost u Pivki jer dolazi " Nevera sa Kvarnera" Glu, glu... - Page 2 57795 Glu, glu... - Page 2 826882
Damir
Damir

Broj postova : 3323
Lokacija : Rijeka
Registration date : 24.01.2011

[Vrh] Go down

Glu, glu... - Page 2 Empty Re: Glu, glu...

Postaj by gaspa sub 7 svi 2011 - 13:29

Kad nam se već i slovenski dio članstva uključio u raspravu, red je da zavirim u svoj popis i dam pregled slovenske proizvodnje, koja je bliska i dijelu primorskog i kontinentalnog hrvatskog članstva.

Što ja to nekad pih? Popis baš nije zanavljan zadnjih godina. Dakle:

PIVOVARNA - LAŠKO (SI)

2.369 S M ??.?/5.1 b+ BANDIDOS
2.320 S J ??.?/4.0 c= EXPORT PILS
2.420 S J ??.?/5.0 c= JADRANSKO LAGER PIVO
2.349 S J ??.?/1.7 d= GREN
2.52 T J 30.0/?.? E2+ KRPAN
2.140 S J ??.?/<3 C= LAHKO LAŠKO
2.5 S J 15.0/?.? A? LAŠKI GOLDING
2.392 S J ??.?/4.9 B= LAŠKO CLUB
2.315 T J ??.?/4.0 D= NETOPIR
2.299 T J ??.?/6.4 D+ TEMNO LAŠKO
2.86 S J 12.0/?.? C? ZLATOROG CLUB
2.3 S J 12.0/?.? C= ZLATOROG PIVO

UNION - LJUBLJANA

2.385 S J 12.2/?.? C= 1864
2.286 T J 14.0/5.5 b= AMBER
2.102 T J 14.0/?.? C= ČRNI BARON
2.316 S J ??.?/4.5 C= LAGER
2.58 S J 11.6/?.? B+ PILS ORIGINAL
2.424 S J 9.2/4.0 C= PIVO MERCATOR
2.45 S J 12.5/?.? B? PREMIUM
2.298 S J 12.0/4.9 b= SMILE
2.287 S J 10.0/4.2 C= TIVOLI
2.295 S J ??.?/4.9 C? UNION BIRRA LAGER
2.6 S J 12.0/?.? B= UNION GRAND
2.7 S J 14.0/?.? a? UNION LEŽAK
2.235 S J ??.?/?.? B? UNION PILS
2.9 T J 16.0/?.? D? UNION TEMNO PIVO
2.8 S J 12.0/?.? D? UNION TRIGLAV

ŠTAJERSKA PIVOVARNA / TIMA TALIS -MARIBOR (SI)

2.142 S J 12.0/?.? C+ EXPORT PILS
2.1 S J 12.0/?.? B= GAMBRINUS
2.4 S J 12.0/?.? ?? PILS 200
2.124 S J 12.0/?.? B= SILVESTER
2.2 S J 12.0/?.? D+ SKOL INTERNATIONAL
2.141 S J 13.0/?.? C= MARČNO

TARA - MARIBOR

2.330 SJ ??.?/3.7 c= CELJSKI GROF PILS

Jednom će na red doći i slike etiketa koje su brižljivo posložene u album. A sad ove brojke i slova: Prvi broj označava grupu (2 = pivo) i iza točke redni broj unutar grupe. S = svjetlo. T = tamno. J = ječmeni slad M = (danas nemam pojma). Broj/broj = % ekstrakta / % aklohola. ? = nepoznato.

Slijede ocjene kvalitete (subjektivno!) rangirane: A,a,B,b,C,c,D,d,E,e - od A = izvanredno preko C = prosječno do E = izbjegavati po svaku cijenu (e = još i gore od E).

Tu su još i ocjene cijene. = znači prosječna cijena (kakvu ima bar 50% proizvoda) u okvirima +/-30%. + znači cijena piva 30-60% veća od prosječne. - znači da je prosječna cijena veća 30-60% od cijene tog proizvoda. ++ ili 2+ znači da je cijena veća 60-100% od prosječne cijene. Svaki daljnji + znači da se cijena uvećava za daljnjih 50%. Slično vrijedi i za minuse.

Na kraju je naziv piva. Živjeli (u sjećanjima)!

Eh, da! Obratite pažnju na laškog Krpana. To je najjače pivo na svijetu. Loša ocjena proizlazi iz mog neiskustva jer u ono doba nisam (kao danas) razumijevao piva bogata ekstraktom. Ovakvo pivo svakako nema veze ni sa žujom, ni s karlovačkim kakve znate i ispijate, ali, kako sam u pivoznanstvu evoluirao, volio bih da ga danas opet mogu probati.

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3491
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Glu, glu... - Page 2 Empty Re: Glu, glu...

Postaj by gaspa sub 7 svi 2011 - 13:45

'Oćete i Bosance, dok sam dobre volje? S Hercegovcima pride?

BANJALUČKA PIVARA - BANJA LUKA (BIH)

2.57 S J 12.0/?.? D? NEKTAR PIVO

BIHAĆKA PIVOVARA - BIHAĆ

2.263 S J 12.3/5.2 b? PREMINGER

UNILINE - GRUDE

2.291 S J 11.8/4.9 c= PRIMA

UPI - SARAJEVO

2.65 S J 11-12/?.? B? SARAJEVSKO PIVO

PIVARA - TUZLA

2.125 S J 11.2/?.? C= TUZLANSKI PILSNER

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3491
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Glu, glu... - Page 2 Empty Re: Glu, glu...

Postaj by Gost sub 7 svi 2011 - 15:08

Da pivčuge još raščlanimo, na one u staklenim bocama i na one u laticama. O bocama neću trošiti riječi ali našao sam na netu sliku prve kantice koju sam imao u rukama. Radilo se o "BIRRA LASKO - Goldhorn Export". Sredinom '80-tih te kantice su stavljali u JAT-ove čartere i prilično toga sam popio. Sam pleh je bio prilično tvrd i nije ih se dalo baš samo tako zmastit pa smo otkrili novi sport ... ali nesmijem o tome ovdje na 4umu jer ima i mlađarije. Ali vjerujem da bi se po bakarskom zaljevu uz cestu još moglo naći u travuljini pokoja kantica mrgreen .

Evo i kako je izgledala ...
Glu, glu... - Page 2 Image238

Kasnije su redizajnirali izgled kantice ali i okus (postao je daleko vodeniji i bezukusniji)
Glu, glu... - Page 2 Image240

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Glu, glu... - Page 2 Empty Re: Glu, glu...

Postaj by Gost sub 7 svi 2011 - 15:59

Sjećate se ovoga ...
Glu, glu... - Page 2 Palmer

... koliko se sjećam "Palmera" nije bilo u maloprodaji već samo u kafićima. S njime sam bio u kontaktu krajem '80-tih.

Proizvođač "Zagrebačka pivovara"

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Glu, glu... - Page 2 Empty Re: Glu, glu...

Postaj by gaspa ned 8 svi 2011 - 12:20

Pivo pije momče Makedonče...

FABRIKA ZA PIVO - BITOLA (MK)
2.62 S J 12.0/?.? b= BITOLSKO PIVO

J. J. SANDANSKI - PRILEP (MK)
2.63 S J 12.0/?.? C= KRALI MARKO
2.169 S J 11.0/4.5 c= KRONENBIER
2.170 S J 12.0/?.? D2- KRUNA

PIVARNICA - SKOPJE
2.59 S J 12.0/?.? B= SVETLO SKOPSKO EKSTRA PIVO

Skopsko bih preporučio!

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3491
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Glu, glu... - Page 2 Empty Re: Glu, glu...

Postaj by gaspa ned 8 svi 2011 - 12:27

Ni ovo nije bilo loše. Njega sam užicao na jednom Zagrebačkom velesajmu. Pitam na štandu - imaju li koje pivo i mogu li ga dobiti. A oni mislili da sam žedan i da hoću piti. Konačno smo razjasnili da mi treba flaša za doma, za degustaciju i skidanje etikete.

AGROKOSOVA - PEĆ

2.66 S J 12.0/?.? B? EXTRA PEĆKO PIVO

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3491
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Glu, glu... - Page 2 Empty Re: Glu, glu...

Postaj by gaspa ned 8 svi 2011 - 12:29

Spominjali ste ga, ali mene nije nikad pretjerano oduševilo.

TREBJESA - NIKŠIĆ
2.109 S J ??.?/?.? C? NIK GOLD BEER
2.20 S J 12.0/?.? c? NIKŠIĆKO PIVO
2.20 S J 13.0/?.? C? NIKŠIĆKO PIVO

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3491
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Glu, glu... - Page 2 Empty Re: Glu, glu...

Postaj by bnsf uto 10 svi 2011 - 19:44

Gaspa ti si brži od struje lud od smijeha poznaješ jih sve.
Evo da najavim još jednu posjetu ekipi u subotu popodne friends

bnsf

Broj postova : 14
Lokacija : Slo.
Registration date : 02.05.2011

[Vrh] Go down

Glu, glu... - Page 2 Empty Re: Glu, glu...

Postaj by Damir uto 10 svi 2011 - 21:20

bnsf je napisao/la:Gaspa ti si brži od struje Glu, glu... - Page 2 57795 poznaješ jih sve.
Evo da najavim još jednu posjetu ekipi u subotu popodne Glu, glu... - Page 2 808534


Bit će opet bombardamenteeee Glu, glu... - Page 2 384781
Damir
Damir

Broj postova : 3323
Lokacija : Rijeka
Registration date : 24.01.2011

[Vrh] Go down

Glu, glu... - Page 2 Empty Re: Glu, glu...

Postaj by Stanley sri 11 svi 2011 - 18:27

Tek sada sam otkrio ovu temu. Vidi ti njih... friends
S obzirom da sebe ubrajam u pivopije (iako nemam ništa ni protiv dobrog vina - na protiv), u to ime poneki dodatak. Najprije:

gaspa je napisao/la:Ni ovo nije bilo loše. Njega sam užicao na jednom Zagrebačkom velesajmu. Pitam na štandu - imaju li koje pivo i mogu li ga dobiti. A oni mislili da sam žedan i da hoću piti. Konačno smo razjasnili da mi treba flaša za doma, za degustaciju i skidanje etikete.
AGROKOSOVA - PEĆ

2.66 S J 12.0/?.? B? EXTRA PEĆKO PIVO
Kad sam služio vojsku u Prizrenu (1973.-1974.) pećko pivo je teklo potocima. Bilo je proizvođeno po licenci i zvalo se MECKATZER PILS. Moram priznati da mi nije bilo nešto naročito i kad god sam mogao opredijelio sam se za JAGODINSKO PIVO. Moglo se kupiti na malom broju lokacija, a znak prepoznavanja je bio čiča s velikim brkovima na etiketi.
Kosovo je tada imalo dobra vina, primjerice kosovski kabernet, ali to ne spada u ovu priču.
Vidim da nitko ne spominje JELEN PIVO iz Apatina, kojeg sam se kao somborski zet nauživao za tri života.
Od domaćih tj. hrvatskih piva najbolje mi prija prija REZANO iz kućne proizvodnje pivnice MEDVEDGRAD. Razvikana ŽUJA je shit, a još razvikanije KARLOVAČKO bullshit. Njihove agresivne i iritantne reklame toliko su mi zagadile Svjetsko prvenstvo u nogometu da sam ga pratio (hvala B-Netu) uglavnom preko stranih TV kanala.
No, o ukusima se ne raspravlja. Kad imam goste i kad nešto slavimo ja kod kuće hladim TUBORG. icon pivo
Stanley
Stanley

Broj postova : 530
Age : 74
Lokacija : Zagreb
Registration date : 16.06.2008

[Vrh] Go down

Glu, glu... - Page 2 Empty Re: Glu, glu...

Postaj by Pfaff sri 11 svi 2011 - 19:38

Stanley je napisao/la:Tek sada sam otkrio ovu temu. Vidi ti njih... friends
Češće posjećivati prijateljske 4rume! Razz

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Glu, glu... - Page 2 Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Glu, glu... - Page 2 Empty Re: Glu, glu...

Postaj by Gost sri 11 svi 2011 - 20:12

Stanley je napisao/la:...
Vidim da nitko ne spominje JELEN PIVO iz Apatina,
...
Nije još došlo na red mrgreen ...

Pio sam i njega ... hm ... tamo neke davneeee ... '85/'86 ... u Bajmoku. Kasnije više ne tako da sad nemogu suditi kakva je ukusa.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Glu, glu... - Page 2 Empty Re: Glu, glu...

Postaj by Damir sri 11 svi 2011 - 21:07

thomcro je napisao/la:
Stanley je napisao/la:...
Vidim da nitko ne spominje JELEN PIVO iz Apatina,
...
Nije još došlo na red Glu, glu... - Page 2 940393 ...

Pio sam i njega ... Glu, glu... - Page 2 23727 ... tamo neke davneeee ... '85/'86 ... u Bajmoku. Kasnije više ne tako da sad nemogu suditi kakva je ukusa.

85/86 leta još nisan pil biru,aš san šal va 5 razred O.Š Crying or Very sad Ja,ma sad to nadoknađujen vrlo dobro Glu, glu... - Page 2 57795
Damir
Damir

Broj postova : 3323
Lokacija : Rijeka
Registration date : 24.01.2011

[Vrh] Go down

Glu, glu... - Page 2 Empty Re: Glu, glu...

Postaj by Pfaff sri 11 svi 2011 - 21:14

thomcro je napisao/la:
Stanley je napisao/la:...
Vidim da nitko ne spominje JELEN PIVO iz Apatina,
...
Nije još došlo na red mrgreen ...
Zanimljiva je ta priča s JELEN pivom. Nekoć davno šopali su me idejom da kvaliteta piva ovisi o kvaliteti vode. Daklem, ako negdje ne može biti dobre vode, onda je to Apatin. Dunav pa Dunav (tri-osam-šest). A pivo je jako dobro.
Nekoć davno, u vrijeme jednoumlja dok sam još imao dobar stalan posao i novaca za GO, odlazilo se na Hvar kampirati. Vozio sam noćne ture Rijeka - Drvenik gdje sam stizao oko 5:30 ujutro. Na nizbrdici pred trajektom bio je kafić kojeg je držao neki Lala od 140 kila i imao je JELEN pivo. Krknuo bih dvije boce dok su se žena i klinci umivali i umor bi nestao kao rukom odnesen. Pretpostavljam da je to bilo od B-vitamina... hehe

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Glu, glu... - Page 2 Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Glu, glu... - Page 2 Empty Re: Glu, glu...

Postaj by Barney sri 11 svi 2011 - 23:03

Pfaff je napisao/la:...Daklem, ako negdje ne može biti dobre vode, onda je to Apatin. Dunav pa Dunav (tri-osam-šest). A pivo je jako dobro...
Za pivo ne znam jer ja tu gadnu gorku tekucinu ne trosim, ali da im je voda za k.... dovoljno govori apa-cola, jedan upravo jezovit produkt nakon kojeg covjek zamrzi sva cola pica, pa skoro i dva najpoznatija. smiling devil

Barney
Barney
Barney

Broj postova : 930
Lokacija : Zagreb
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Glu, glu... - Page 2 Empty Re: Glu, glu...

Postaj by Jean čet 12 svi 2011 - 0:03

Budući da se tema zove "glu-glu", pretpostavljam da je posvećena svemu što uz navedenu onomatopeju klizi niz grlo, a ne samo pivu. Prema tome, Stanley, prozvan si prozboriti na ovom mjestu riječ-dvije i o kosovskim vinima, kad već u mikroregiji malvazije, terana, žlahtine i trojišćine nitko ne posvećuje značajniju pažnju vinu.

A ja ću, iz svog kuta malo napljuvati Ožujsko, značajno manje napljuvati Karlovačko, a pohvaliti Nikšićko, Bavariju, Stellu, Peka, Medvedgrad i Mahniča. Staropramen može proći, iako je iz istog pogona otkud i razvikana a loša Žuja. Pohvalit ču i odnos cijene i kvalitete Holbe. Pan nije loš okusom, ali se pjeni za pop***it'!

I posvetit ću malo pažnje svojem omiljenom žestokom piću - pelinkovcu (i njemu srodnim pićima). Dakle, kao što znate na tržištu se pelinkovac javlja kao produkt raznih domaćih ili susjedskih proizvođača. Iako je o ukusima neukusno raspravljati, ja ću iznijeti svoje viđenje.

Daleko najlošiji pelin nalazi se u tamnoj izduženoj boci Badela 1862:
Glu, glu... - Page 2 Badel-Pelinkovac-gorki-

Ništa bolja nije niti "prigodna" verzija istog proizvođača:
Glu, glu... - Page 2 Pelin_replika

Neznatno, ali ipak bolji nedavno je redizajnirani pelinkovac proizvođača Badel Zagreb (treba li reći da su Badel i Badel 1862 dvije potpuno neovisne tvornice?):
Glu, glu... - Page 2 Images?q=tbn:ANd9GcRLKrwEIaHB_G1sGMpoejO6MsaksG_YYjeGz8tEBC4Vy08_v38

Slijedeći na skali je još jedan "kontinentalni" pelinkovac - onaj požeški, proizvođača Zvečevo. I on je nedavno doživio redizajn ambalaže:
Glu, glu... - Page 2 Pelinkovac_pack

Nakon njega, prvi koji okusom, mirisom i konzistencijom zadovoljava moje kriterije je splitski. Dalmacijavino:
Glu, glu... - Page 2 32pelinkovacch4

Istravino je nekad bilo ponos našeg grada, danas je u vlasništvu Agrokora i proizvodi još svega par vrsta vina i jedan neloš pelinkovac:
Glu, glu... - Page 2 Pelin-krauter_141659

Maraskin pelinkovac je standard. Nekakva zlatna sredina što se mene tiče:
Glu, glu... - Page 2 Pelinkovac

Slijede dva pelinkovcu srodna pića, koja se od samog pelina razlikuju po tome što osim ekstrakta pelina u njih idu i ekstrakti nekih drugih biljaka. Ali ajmo ih svrstati ovdje jer sadrže i pelin. Prvo kvalitetom lošija kopija - kauflandov "Jägertraum":
Glu, glu... - Page 2 411

A zatim i općepoznati original:
Glu, glu... - Page 2 Jagermeister

E, a sad ono zbog čega pelin nazivam svojim omiljenim žestokim pićem. Vicešampion, začudo, dolazi s kontinenta. Poznato je da je pelin biljka koja voli rasti u blizini mora. Subotički pelin je valjda ostatak sa obala Panonskog mora i od njega se pravi pelinkovac koji se prodaje pod nazivom Gorki list:
Glu, glu... - Page 2 V177473p0

I vrh vrhova. Pelinkovac po kojega se nekada petkom išlo u Pazin, a na kojeg sam se "navukao" dok sam svojevremeno plaću zarađivao ispred stare zgrade Tvornice duhana, a trošio ju u jednom malom bircu ispod crkve Svete Eufemije. Najveće veselje je bilo kad smo skužili gdje je tvornica i da se u tvorničkom dućanu može kupiti po gotovo 30% nižoj cijeni nego po ostalim dućanima. U Pazin se prestalo ići kad ga je netko iz društva skužio u polici bombonijere "Kraš" (doduše, samo skuplju varijantu u rezbarenoj kockastoj boci i kartonskoj kutiji), a odnedavno ga ima u Plodinama. Rovinjski pelinkovac proizvodi "Darna" d.o.o. iz, naravno, Rovinja:
Glu, glu... - Page 2 Pelinkovac_1 Glu, glu... - Page 2 Pelikovac__base-240-280

Preostalo mi je još istražiti blagodati susjedne Slovenije. Tamo postoji Fructalov i Bogart. Od srpskih još treba probati Takovo i Simex Subotica. Bijah lani u Novom Sadu i Beogradu, ali nisam htio isprobavati, nego sam bio na prokušanom Gorkom listu...

______________________________________
Glu, glu... - Page 2 D18bcddd
Vi ste bili naš ponos i čelik. Skršeni u ljutoj buri u zori koja rudi.
Jean
Jean
Moderator
Moderator

Broj postova : 2140
Age : 45
Lokacija : Rijeka
Registration date : 04.09.2008

[Vrh] Go down

Glu, glu... - Page 2 Empty Re: Glu, glu...

Postaj by Stanley čet 12 svi 2011 - 8:24

Jean je napisao/la:Budući da se tema zove "glu-glu", pretpostavljam da je posvećena svemu što uz navedenu onomatopeju klizi niz grlo, a ne samo pivu
Ja nisam baš neki ljubitelj žestice, no ponekad mi dobro sjedne - naročito ako sam u dobrom društvu. Pa mi je pred roštiljijadu u Zvečaju dobro sjela Pfaffova medica i Portosova lička šljivovica. Wink
Od žestokih pića preferiram domaće uratke. I često se sjetim mog pokojnog tasta iz Sombora, koji je bio veliki ljubitelj rakije i imao je vlastitu kućnu pecaru. A radio je četiri vrste rakije:
- kalvados (voćna rakija od jabuke); takve je bilo najviše; osim jabuka u kom je stavljao i kruške
- dudara (dudovača)
- šljivovica i to od velikih okruglih zelenkastožutih šljiva koje u Vojvodini zovu ringlôvi (ne znam kako se to zove kod nas)
- kajsijevača ili rakija od marelice
Tast je kod spremanja koma bio iznimno pažljiv. Nema šanse da u njega upadne i mrvica truleži. Svaki komad voća pažljivo je pregledan i svaka sumnjiva mrlja odstranjena. Također, nije bilo teorije da u kom za kajsijevaču upadne i jedna koštica.
U spremanju koma pomagala je cijela obitelj, pa i ja kad sam bio na ljetovanju. Sve je bilo okay osim skupljanja duda, što je za mene bio pravi horor. Naime, na stablima duda (tast ih je imao dva) uspijevale su osim plodova i gusjenice dudovog svilca i to u golemim količinama, a ja sam na takve beštije gadljiv. Kad me jednom tast zamolio da mu pomognem u skupljanju duda, a nisam mogao odbiti, situacija je bila prestrašna. Na stablu duda visjeli su samo plodovi jer je lišće bilo prožderano, a po stablu i granama gmizale su gore-dolje i posvuda okolo naprosto goleme kolone gusjenica. Premda je temperatura bila 36°C u hladu ja sam obukao duge hlače i košulju dugih rukava, na glavu nabio kapu, pa krenuo u misiju kao leteća tvrđava na Schweinfurt. Kako sam se osjećao kada je tast počeo tresti stablo i kada je po meni padao povodanj gusjenica bolje da ne pričam. mrgreen
Od svih tastovih rakija najbolja je bila kajsijevača. Kom od marelica nije izdašan, tj. od velike količine koma dobije se relativno malo rakije, ali ono što se dobije nije obično žestoko piće - to je medicina. Na drugo mjesto stavio bih šljivovicu i na treće dudaru. I kalvados mu je bio iznadprosječne kvalitete, a mnogi moji zagrebački rođaci i prijatelji ožarili su želuce tim plemenitim proizvodom.
Pečenje rakije bio je ritual za sebe, nešto kao zaslužena nagrada za trud i patnje (mislim na gusjenice). S obzirom da je ovo railfanovski forum valja napomenuti da se tast domogao starih željezničkih pragova s bogojevačkog mosta, koji su bili veći i teži od uobičajenih na prugama. Slaganje i prenošenje tih pragova bilo je dobra vježba za rastezanje kičme. Pilili smo ih ručno. Tast je imao motornu pilu, ali se nije usudio koristiti je da ne bi oštetio lanac na kojekakvim čavlima i drugim metalnim predmetima. Tih pragova je bilo toliko da smo ih koristili nekoliko godina, a bili su prvorazredno gorivo za pecaru.
O apatinskom i drugom pivu, pelinkovcu gorkom i kosovskim vinima drugom prilikom.
Stanley
Stanley

Broj postova : 530
Age : 74
Lokacija : Zagreb
Registration date : 16.06.2008

[Vrh] Go down

Glu, glu... - Page 2 Empty Re: Glu, glu...

Postaj by gaspa čet 12 svi 2011 - 8:46

Stanley je napisao/la:Kad sam služio vojsku u Prizrenu (1973.-1974.) pećko pivo je teklo potocima. Bilo je proizvođeno po licenci i zvalo se MECKATZER PILS. Moram priznati da mi nije bilo nešto naročito i kad god sam mogao opredijelio sam se za JAGODINSKO PIVO.
Kako sam Pećko pio desetak godina kasnije, možda se (osim imena) nešto i promijenilo, a svakako uvažavam i razliku u pristupu (ukusima). Jagodinsko belo pivo (kako mu je pun naziv) će doći na red slijedeći put, u sklopu nekadašnjih srpskih piva (današnji pivopije poprilično se negativno osvrću na tamošnju pivsku scenu), a slika kad krenem s foto-albumom. Pa će nam se Stanley raznježiti.

Stanley je napisao/la:Od domaćih tj. hrvatskih piva najbolje mi prija prija REZANO iz kućne proizvodnje pivnice MEDVEDGRAD. Razvikana ŽUJA je shit, a još razvikanije KARLOVAČKO bullshit.
Po meni je Žuja tijekom godina, kao, uostalom, i druga piva, drastično mijenjala okus. Između jedva prihvatljivo do solidno. I izmjenjivala se u vodstvu s Karlovačkim koje je isto tako mijenjalo okus. Ali, eto što ti čini marketing. I kako se tzv. pivopije preseravaju. Netko voli Žuju, netko Karlovačko i hvali ih do neba. Ali kad je karlovačka pivovara relativno nedavno zbog tehnološke greške obustavila proizvodnju, Karlovačko se i dalje prodavalo. A zapravo je u karlovačku bocu bio utočen Gösser Märzen iz Gössa u Štajerskoj (najveća austrijska pivovara) i prodavan pod karlovačkom etiketom. Ali tzv. pivopijama sve je to bilo isto.

Stanley je napisao/la:Kad imam goste i kad nešto slavimo ja kod kuće hladim TUBORG. icon pivo
Dijelim tvoje mišljenje. Iako, kad je u pitanju familija iz Austrije, koja bi nešto domaće, takav izbor je teško objasniti.

Inače, potaknut što kvalitetom, što financijskim razlozima, zbog gospodarske situacije koju nam je priušti... (nema politike u kikijevu butigu!), dakle zadnjih mi je godina model iskoristiti put u Austriju (sve rijeđi i rijeđi), uzeti šteku (dobrog) piva (cijene od 0,35 do 0,69 EUR po pollitrenoj limenki): Puntigamer, Schwechater, Plzensky prazdroj i sl., dobiti još 5% MWSt. natrag i još kanticu za 50 lipa uvaliti za otkup.

Ovo s otkupom je onda skužila izvjesna gospođa iz Varaždina, razvila posao i nešto godina kasnije zaposlila državne institucije.

A slijedeći put ću vam otkriti legalnost otkupa stranih konzervi.

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3491
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Glu, glu... - Page 2 Empty Re: Glu, glu...

Postaj by Gost čet 12 svi 2011 - 9:28

Tamo negdje sredinom '90-tih, u Italiji , u onim dućanima oko granice (Fernetiči, Rupin Grande, Bazovica ...) sa Slovenijom dobro se prodavalo Union Pils. Pakiranje je bilo, ako se ne varam, 6 boca od 0,66 l. Sjećam se da smo to pivo kupovali po nekoliko "baksi" (6-7) i da je bilo jaako dobro! Da, bitno je naglasiti da je etiketa bila ...
Glu, glu... - Page 2 6005910

Međutim, sve što je dobro i ne traje dugo! Netko je očito u Unionu skužio da prodaja ide i više nego dobro i odlučio zamjeniti to pivo sa ovime ...
Glu, glu... - Page 2 Union%20Pils

Uuuu, vrhunskog li zaje*a!!! Odjednom je pala prodaja Uniona. Zašto mrgreen ? Ovo "zeleno" je bilo kao Radenska jedino što je imalo malčice alkohola u sebi. Kasnije kad je otvorena Billa u Rijeci, pojavilo se to ("zeleno") pivo i kod nas i dosta dugo je opstajala ista količina po policama dok ga nisu makli jer ga nitko nije kupovao.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Glu, glu... - Page 2 Empty Re: Glu, glu...

Postaj by NP-549 čet 12 svi 2011 - 11:06

Rasplamsala se rasprava o pivama, a najveći dojam je na mene ostavio komentar kako su Ožujsko i Karlovačko s godinama mjenjali okus. Upravo tako. Karlovačko je godinama, uz Union, bilo praktički pa jedino pivo (početak 80-ih), dok je Ožujsko postojalo samo u tragovima. Onda kreće taj poznati marketing i počinje se širit Žuja početkom 90-ih. Karla pomalo pada po prodaji a bogami i po kvaliteti. Unazad 3,4 godine situacija je obratna i Karlovačko je drastično popravilo svoj okus dok Žuja počinje opadat. U zadnje vrijeme mi se događa, a čuo sam i od X "kolega" na šanku, da ukoliko pretjeram sa Žujom drugi dan neznam šta bi s glavom. Raspada se. Ukoliko pretjeram sa bilo kojom drugom situacija je kud i kamo podnošljivija. Pa sad vi budite pametni.

Spomenuti maketing je u zadnjih par mjeseci dosta popularnom učinio i "STARO PRAMEN", i piva je sasvim OK moram priznat. Žuju izbjegavam u širokom krugu zbog već spomenutih razloga, a najvjerniji sam Bavariji. Kad je pak riječ o supermarketima i kupovanju većih količina, prednjače također "strane" Heineken, Bavaria, Budweisser...... Ranije spomenuti Tuborg isto dolazi u obzir, ali isključivo GOLD verzija, Green ni blizu.

Nisam toliki stručnjak da big mogao komentirat proizvodnju samog piva, ali sam primjetio da mi kud i kamo više leži LAGER pivo nego PILSNER. Navodno su to načini proizvodnje ili čeg već.
NP-549
NP-549
Moderator
Moderator

Broj postova : 2430
Lokacija : Hreljin
Registration date : 15.03.2008

[Vrh] Go down

Glu, glu... - Page 2 Empty Re: Glu, glu...

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 2 / 6. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

[Vrh]


Započni novu temu   Odgovori na temu
 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.