Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Libertas Dubrovnik

+10
NP-549
borna
kriticar
novi_shef
gaspa
Stijepo
Majstor
Tomek
medo
MAN SU220
14 posters
Započni novu temu   Ova tema je zaključana: ne moľeą uređivati postove niti odgovarati.

Stranica 23 / 40. Previous  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 31 ... 40  Next

Go down

Libertas Dubrovnik - Page 23 Empty Re: Libertas Dubrovnik

Postaj by kriticar sri 23 lip 2021 - 12:28

Danas sam uspio vidjeti samo jedan od 11 novih, gbr.50 na liniji 6. A vidio sam sve koji voze na linijama po Gradu.
Što se događa? Da li su već pokvareni? Zar osim onih u ponedjeljak još nije pušten ni jedan? A povučeni i oni koji su vozili.

kriticar
Moderator
Moderator

Broj postova : 5981
Lokacija : Dubrovnik
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Libertas Dubrovnik - Page 23 Empty Re: Libertas Dubrovnik

Postaj by kriticar sri 23 lip 2021 - 22:20

Vidim da se pomalo objavljuju natječaji javne nabave za novi krug financiranja iz EU. Valjda će i Libertas to napraviti uskoro.

kriticar
Moderator
Moderator

Broj postova : 5981
Lokacija : Dubrovnik
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Libertas Dubrovnik - Page 23 Empty Re: Libertas Dubrovnik

Postaj by kriticar pet 25 lip 2021 - 12:52

Gbr.49 vozi na liniji 1B. Prednji displej izgleda ne radi jer ostala tri rade. Naprijed nosi tablu.
Eto još jedne stvari koja odražava cijenu autobusa. Ne može se jeftino platiti vrijedna stvar. Više displeji nisu ni Gorba (serije iz 2007. i 2009.) ni Mobitec (serije 2013. i 2016.) već Novatronic. Ono što ti se čini jeftinije u početku uvijek platiš više. Ovaj je crkao u garantnom roku. Koliko će ih još crknuti kad garancija istekne?
Ali što znaju od politike postavljeni stručno nekvalificirani kadrovi?
Normalno gbr.50 koji je bio na liniji 6 ne vozi. Tako da otkad su krenuli u ponedjeljak ujutro prvih pet, više ih se nije moglo vidjeti u tolikom broju. Već popodne nije izašao na drugi dio dvokratne gbr.51. Onda su jedan po jedan ispadali i ostali.
Mislim da danas na liniji 4 vozi 53, a drugi nije novi(trebao je 55). Prijatelj mi je rekao da je 47 vidio na liniji 7 prije dva tri dana, ali danas ga nema. Bit će da ga je vidio u utorak jer praznikom linija 7 ne vozi.
Dakle puno dječjih bolesti, nadam se. A izgleda da se 45, 46, 48, 52 i 54 još nisu pojavili na linijama.

kriticar
Moderator
Moderator

Broj postova : 5981
Lokacija : Dubrovnik
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Libertas Dubrovnik - Page 23 Empty Re: Libertas Dubrovnik

Postaj by NP-549 sub 26 lip 2021 - 17:43

Treba to sve opremit sustavom naplate. Nije to bas tako brzo ni jednostavno. Pogotovo u ovo vrijeme kad je puno godišnjih odmora
NP-549
NP-549
Moderator
Moderator

Broj postova : 2429
Lokacija : Hreljin
Registration date : 15.03.2008

[Vrh] Go down

Libertas Dubrovnik - Page 23 Empty Re: Libertas Dubrovnik

Postaj by kriticar sub 26 lip 2021 - 20:17

Ako se dobro sjećam sva priprema je trebala biti po natječajnoj dokumentaciji ugrađena prije isporuke.
Barem su za ranije nabave tako sigurno tražili. Možda ovaj put i nisu. Ne da mi se po ovoj vručini tražiti taj podatak.

kriticar
Moderator
Moderator

Broj postova : 5981
Lokacija : Dubrovnik
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Libertas Dubrovnik - Page 23 Empty Re: Libertas Dubrovnik

Postaj by NP-549 ned 27 lip 2021 - 12:07

I to najčešće naprave ofrlje pa domaći elektroničari ispravljaju greške. A taman da i je sve provučeno kako treba imaš prakticki pa 1 dan po busu da biš zalemio konektore na te provučene žice, pa limari pripremili nosače za aparate, pa sve skupa montirat, upogonit, testirat ...
I opet se svi vrate nazad za dan ili dva. Ovaj gubi signal, onom otpao nosač makine za karte, trećem ne radi zvono jer su probili žicu kad su bušili za validator ........
NP-549
NP-549
Moderator
Moderator

Broj postova : 2429
Lokacija : Hreljin
Registration date : 15.03.2008

[Vrh] Go down

Libertas Dubrovnik - Page 23 Empty Re: Libertas Dubrovnik

Postaj by kriticar ned 27 lip 2021 - 15:56

Autobusi su stigli krajem svibnja. Bilo je i više radnih dana od tada nego što ima autobusa. Zašto još nisu svi na linijama možda zna koji insajder. MAN SU220, medo javite se ako znate.

kriticar
Moderator
Moderator

Broj postova : 5981
Lokacija : Dubrovnik
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Libertas Dubrovnik - Page 23 Empty Re: Libertas Dubrovnik

Postaj by kriticar ned 27 lip 2021 - 19:19

Tražeći datum kada su stigli MANovi Libertasu naišao sam na izjavu gradonačelnika da slijedi nabava 23 nova dizela(a uzeti će ih samo 18), a poslije toga nabava električnih autobusa. Primjetio sam da i ostali gradovi to najavljuju. Samo nitko ne najavljuje elektane iz obnovljivih izvora. Hoće li struja za nova električna vozila dolaziti iz Plomina i ostalih termoelektrana? Hoće li to biti još jedna prijevara kao sa plinašima? Jer politička ekipa je i struju iz obnovljivih izvora proglasila skupljom od struje iz ostalih izvora.
Sam autobus nema emisiju štetnih plinova, ali proizvodnja struje u termoelektranama ima i to puno više nego Euro6 dizeli. Zato autobus u nabavi košta puno više nego dizel. Još i ako bude struja skuplja od nafte kao što je plin?

kriticar
Moderator
Moderator

Broj postova : 5981
Lokacija : Dubrovnik
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Libertas Dubrovnik - Page 23 Empty Re: Libertas Dubrovnik

Postaj by borna ned 27 lip 2021 - 19:45

Stupanj zagađenja el.struje za pogon el.vozila se računa prema nekom miksu ovisno odakle ta dolazi.
Kad bi bila samo iz hidro ili vjetro elektrana zagađenja ne bi bilo.
Vozila sa akumulatorima su skuplja od početka no njihovom uporabom zbog jeftinije cijene struje to povrati
kroz kratko vrijeme (što ovisi o pređenom putu)
Plin kao pogon umjesto nafte / benzina košta 35 do 45% njihove cijene a zagađenje je kažu oko 20% manje.
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 8904
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Libertas Dubrovnik - Page 23 Empty Re: Libertas Dubrovnik

Postaj by AMFan ned 27 lip 2021 - 20:45

Od tih električnih autobusa ništa još najmanje godinu dana, malo su se zaletili s izjavama.

AMFan

Broj postova : 80
Lokacija : Split
Registration date : 03.12.2011

[Vrh] Go down

Libertas Dubrovnik - Page 23 Empty Re: Libertas Dubrovnik

Postaj by NP-549 ned 27 lip 2021 - 21:17

Tenderi će možda krenut krajem godine, al tesko. Pa dok to sve se odigra pa rokovi isporuke ....
Ne očekujte autobuse na alternativni pogon u Hrvatskoj prije sredine 2023.
NP-549
NP-549
Moderator
Moderator

Broj postova : 2429
Lokacija : Hreljin
Registration date : 15.03.2008

[Vrh] Go down

Libertas Dubrovnik - Page 23 Empty Re: Libertas Dubrovnik

Postaj by ICE-3M pon 28 lip 2021 - 8:16

Pa ima dosta hidroelektrana, a i mislim da je Plomin ostao kao jedina termoelektrana na ugljen. Ostale su na plin i loživo ulje. Termoelektrane su na 23%, a ono kaj me neugodno izmenadilo kad sam tražil ovaj podatak je da 26% struje dolazi iz uvoza.

Da se vratim malo na temu. Ovdje su se pojavili elektrobusevi, ali tek na dvije linije, al ima dosta hibrida. Imam jedno pitanje za znalce. Kak funkcioniraju hibridni busevi? Kak funkcionira auto znam i po zvuku se može skužit kad auto ide na struju, a ovi busevi zvuče uvijek kao busevi na dizel.
ICE-3M
ICE-3M

Broj postova : 855
Age : 40
Lokacija : Zagreb - München
Registration date : 18.10.2011

[Vrh] Go down

Libertas Dubrovnik - Page 23 Empty Re: Libertas Dubrovnik

Postaj by gaspa pon 28 lip 2021 - 8:28

kriticar je napisao/la:Hoće li struja za nova električna vozila dolaziti iz Plomina i ostalih termoelektrana? ... Jer politička ekipa je i struju iz obnovljivih izvora proglasila skupljom od struje iz ostalih izvora.

Malo je OT ali ne mogoh odšutjeti... Emisijski štetne termoelektrane moraju raditi stalno jer je njihovo zaustavljanje i ponovno pokretanje em dugotrajno, em skuplje nego da stalno rade. Zato one, skupa s NE Krško, rade stalno, a višak potreba pokrivaju hidroelektrane (koje je relativno lako zaustaviti i brzo ponovno pokrenuti) i taj uvoz. A zašto je struja iz obnovljivih izvora skuplja od struje iz drugih izvora? Vidi pod Knin, Ervenik ili Josipa Rimac.

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3482
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

borna likes this post

[Vrh] Go down

Libertas Dubrovnik - Page 23 Empty Re: Libertas Dubrovnik

Postaj by borna pon 28 lip 2021 - 13:18

Hibrida imade u više stupnjeva ovisno koliki je udjel elektromotora u ukupnoj snazi.
Tzv mild imaju elektromotorčić koji pomaže kod pokretanja i ubrzanja vozila sa svojih 10-ak Kw (ili više) a
akumulator je manjeg kapaciteta. On se puni prilikom svakog usporenja i kočenja i na taj način koristi
energiju koja bi inače samo otišla u toplinu kočnica.
Oni najveće uštede ostvaruju u gradskom prometu gdje se stalno kreće i usporava, na otvorenoj cesti
nema neke uštede na gorivu za klasičan motor.
Suprotna krajnost im je kod onih kojima je elektromotor glavni za pokretanje a klasičan motor služi kao
pomoć kod pokretanja i za dopunjavanje većeg akumulatora. Dakle hibridi se ne moraju puniti strujom na
punionicama ali i mogu jer je ipak veća ušteda takvim punjenjem negoli klasičnim motorom kojeg zovu
range extenderom.
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 8904
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Libertas Dubrovnik - Page 23 Empty Re: Libertas Dubrovnik

Postaj by NP-549 pon 28 lip 2021 - 13:34

Kamo bi spadali onaj Citelis i Volvo koji su kružili po Hr gradovima na probi ?
NP-549
NP-549
Moderator
Moderator

Broj postova : 2429
Lokacija : Hreljin
Registration date : 15.03.2008

[Vrh] Go down

Libertas Dubrovnik - Page 23 Empty Re: Libertas Dubrovnik

Postaj by borna pon 28 lip 2021 - 13:40

Bez podataka o motorima i bateriji te načinu rada ne mogu konkretno odgovoriti?
Za neka osobna vozila bi mogao dati primjere no tek sam stigao u Jurandvor i imam još jako slabu net vezu
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 8904
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Libertas Dubrovnik - Page 23 Empty Re: Libertas Dubrovnik

Postaj by kriticar pon 28 lip 2021 - 14:27

Nego je li onda jeftinije u ovom momentu izgraditi trolejbusnu mrežu i kupiti vozila sa trolama i malim akumulatorima za kratkotrajnu autonomnost ili autonomne električne autobuse sa pripadajučom infrastrukturom za punjenje. A sve s obzirom na dosadašnji razvoj baterija za pohranu električne energije?

kriticar
Moderator
Moderator

Broj postova : 5981
Lokacija : Dubrovnik
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Libertas Dubrovnik - Page 23 Empty Re: Libertas Dubrovnik

Postaj by NP-549 pon 28 lip 2021 - 15:06

Superkondenzatori su bolje rješenje od standardnih baterija
NP-549
NP-549
Moderator
Moderator

Broj postova : 2429
Lokacija : Hreljin
Registration date : 15.03.2008

[Vrh] Go down

Libertas Dubrovnik - Page 23 Empty Re: Libertas Dubrovnik

Postaj by borna pon 28 lip 2021 - 15:16

Možda ali samo u mild hibridima jer ne mogu uskladištiti veću količinu energije obzirom na volumen?
Prednost im je što se mogu napuniti u trenu (i isprazniti) i što su lagani no zahtijevaju više prostora i
još su skuplji od akumulatora.
Veliki proizvođači automobila su napravili više probnih vozila sa njima no nije se pokazalo kao
isplativo rješenje.
Svako malo se pojavljuju članci o otkriću nekih novih akumulatora, sposobnijih, trajnijih i jeftinih
(već godinama) pa će se valjda konačno roditi nešto prihvatljivo?
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 8904
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Libertas Dubrovnik - Page 23 Empty Re: Libertas Dubrovnik

Postaj by gaspa pon 28 lip 2021 - 15:21

Zanimljivo pitanje. Ali nije stvar u baterijama. Sustav napajanja trolejbusa daleko je skuplji od malih punionica. S druge strane jeftinije je kupovati struju na srednjem naponu (20 kV) pa je onda vlastitim (skupim) postrojenjima pretvarati u nešto upotrebljivo trolejbusima, nego kupovati struju na niskom naponu (230 V) za punionice.

Kretanje trolejbusa ograničeno je njegovim napojnim vodovima. Trolejbusna mreža ima smisla ako je razgranata i na svim grananjima omogućava skretanje u svim smjerovima. Autobus je autonomniji, može mijenjati trasu i tako održati liniju bez značajnijih zastoja. No, to u Dubrovniku i nije toliko važno jer jedva da ima suvislih i upotrebljivih inačica između krajnjih stanica na liniji.

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3482
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Libertas Dubrovnik - Page 23 Empty Re: Libertas Dubrovnik

Postaj by kriticar uto 29 lip 2021 - 8:42

Sam trošak za struju kod trolejbusa je manji. Dugoročno isplativo. Ali je skuplje napraviti prateću infrastrukturu. Koja je jednokratni trošak. Današnji trolejbusi imaju i malu autonomiju od mreže. Koliku to zavisi vjerojatno od kapaciteta ugrađenih baterija. Nisam još tražio kako se odnose cijene nabave samih vozila jer u ovom trenutku električni autobusi bi bili plaćeni iz fondova EU. Što ih čini dostupnijima našim javnim firmama. Da li plačaju i gradnju punionica?
Da li bi EU fondovi platili i trolejbuse, pa i mrežu?

kriticar
Moderator
Moderator

Broj postova : 5981
Lokacija : Dubrovnik
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Libertas Dubrovnik - Page 23 Empty Re: Libertas Dubrovnik

Postaj by gorgoroth uto 29 lip 2021 - 8:54

Trolejus nagrdi grad s infrastrukturom

gorgoroth

Broj postova : 1497
Lokacija : rijeka
Registration date : 18.06.2008

[Vrh] Go down

Libertas Dubrovnik - Page 23 Empty Re: Libertas Dubrovnik

Postaj by kriticar uto 29 lip 2021 - 11:47

Danas u vožnji i gbr.48 na liniji 6. Gbr.53 je oko deset povučen u garažu.
Pošto se insajderi ne javljaju raspitao sam se. Situacija je takva da sve u vezi naplate rade vanjski suradnici. Libertasovi zaposlenici koji su se godinama brinuli o kompletnoj nabavi priie godinu dvije napustili su Libertas jer su im za šefa postavili nekog vjv sa partijskim pedigreom koji o naplati nije imao pojma. To je slavno kadroviranje trenutnog direktora i njegova kuma.

kriticar
Moderator
Moderator

Broj postova : 5981
Lokacija : Dubrovnik
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Libertas Dubrovnik - Page 23 Empty Re: Libertas Dubrovnik

Postaj by kriticar uto 29 lip 2021 - 16:11

U petak je otvoreno savjetovanje za nabavku novih autobusa. Nabavlja se 18 vozila u četiri grupe.
Dva niskopodna zglobna, 6 niskopodnih solo, 7 gradsko prigradskih poluniskopodnih (ma što im to značilo jer ni u jednom zakonu ili pravilniku takvi autobusi se ne spominju), te tri prigradska midi. Svi diesel Euro6.

kriticar
Moderator
Moderator

Broj postova : 5981
Lokacija : Dubrovnik
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Libertas Dubrovnik - Page 23 Empty Re: Libertas Dubrovnik

Postaj by kriticar uto 29 lip 2021 - 16:15

kriticar je napisao/la:Danas u vožnji i gbr.48 na liniji 6. Gbr.53 je oko deset povučen u garažu.
Pošto se insajderi ne javljaju raspitao sam se. Situacija je takva da sve u vezi naplate rade vanjski suradnici. Libertasovi zaposlenici koji su se godinama brinuli o kompletnoj nabavi priie godinu dvije napustili su Libertas jer su im za šefa postavili nekog vjv sa partijskim pedigreom koji o naplati nije imao pojma. To je slavno kadroviranje trenutnog direktora i njegova kuma.
Vidim da sam nešto krivo ukucao: Boldao sam krivo upisanu riječ u citiranom tekstu.
Napasio sam nabavi, a htio sam naplati.

kriticar
Moderator
Moderator

Broj postova : 5981
Lokacija : Dubrovnik
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Libertas Dubrovnik - Page 23 Empty Re: Libertas Dubrovnik

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 23 / 40. Previous  1 ... 13 ... 22, 23, 24 ... 31 ... 40  Next

[Vrh]

- Similar topics

Započni novu temu   Ova tema je zaključana: ne moľeą uređivati postove niti odgovarati.
 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.