Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Libertas Dubrovnik

+10
NP-549
borna
kriticar
novi_shef
gaspa
Stijepo
Majstor
Tomek
medo
MAN SU220
14 posters
Započni novu temu   Ova tema je zaključana: ne moľeą uređivati postove niti odgovarati.

Stranica 22 / 40. Previous  1 ... 12 ... 21, 22, 23 ... 31 ... 40  Next

Go down

Libertas Dubrovnik - Page 22 Empty Re: Libertas Dubrovnik

Postaj by kriticar uto 18 svi 2021 - 17:56

Evo objavljeno je što se nabavlja:
https://dulist.hr/sredstvima-eu-fondova-libertas-nabavlja-jos-18-novih-autobusa/710247/
Kako sada 18 kad je gradonačelnik neki dan rekao 23?

dulist je napisao/la:
SREDSTVIMA EU FONDOVA Libertas nabavlja još 18 novih autobusa

Dubrovnik će dobiti još 18 novih autobusa sufinanciranih iz europskih fondova.

Naime, kako javljaju iz Grada Dubrovnika, Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture donijelo je Odluku o financiranju za projekt ‘Nabava novih autobusa za Libertas – Dubrovnik d.o.o.’, u sklopu kojeg će se nabaviti 18 autobusa i to dva zglobna gradska niskopodna autobusa – duljine 18 metara (EURO 6 norma), šest solo gradskih niskopodnih autobusa – duljine 12 metara (EURO 6 norma), sedam solo gradsko/prigradskih poluniskopodnih autobusa LE – duljine 12 metara (EURO 6 norma) i tri midi prigradskih autobusa – duljine 8,0 – 8,5 metara (EURO 6 norma).

Drugi poziv za sufinanciranje nabave autobusa za pružanje usluga javnog gradskog prijevoza je nastavak aktivnosti prethodnog poziva kojim se želi završiti pokrenuti ciklus modernizacije autobusnih voznih parkova. Poziv se financira iz Kohezijskog fonda, a unutar Operativnog programa konkurentnost i kohezija 2014 – 2020.

Cilj projekta je osigurati održivu i kvalitetnu uslugu prijevoza građanima nabavom 18 novih autobusa. Novi autobusi omogućit će povećanje kvalitete pružanja usluge javnog prijevoza i smanjenje negativnog utjecaja na okoliš primjenom EURO 6 normi motora novih vozila. Ukupna vrijednost projekta je 42.152.750,00 HRK, od čega prihvatljivi troškovi projekta iznose 33.722.200,00 HRK, a neprihvatljivi 8.430.550,00 HRK te se odnose na PDV.

Sufinanciranje iz Kohezijskog fonda (85% prihvatljivih troškova) iznosi 28.500.000,00 HRK. Predviđeno trajanje projekta je 32 mjeseca, a ciljana skupina projekta su korisnici javnog prijevoza na području Grada Dubrovnika i Dubrovačko – neretvanske županije.

Provedbom projekta će se riješiti ključni problem zastarjelog i nedostatnog voznog parka društva Libertas – Dubrovnik d.o.o., čiji sadašnji vozni park karakterizira veliki broj prijeđenih kilometara i visoka prosječna starost vozila, kao i velik broj autobusa čiji motori zadovoljavaju EURO 2 i EURO 3 normu, što negativno utječe na okoliš.
Ovaj put bez komentara. Sve sam rekao u prethodnom postu.

kriticar
Moderator
Moderator

Broj postova : 5995
Lokacija : Dubrovnik
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Libertas Dubrovnik - Page 22 Empty Re: Libertas Dubrovnik

Postaj by kriticar uto 18 svi 2021 - 18:01

Jutros sam se iza 07:30 nakon dugo vremena u to doba zatekao uz prometnicu kojom prigradski autobusi idu do kolodvora. Prošli su 150 i 151 na liniji 16, 157 i 158 na liniji 10, 115 na liniji 23. Ali i gbr.19 sa okrenutom tablom.
U kontra smijeru je prošao gbr.114 na liniji 16A. Njima ne trebaju midi busevi. Ima se, može se.
Znaći na gradskim linijama izgleda voze SU220, a na prigradskim MAN Lion's City iz 2009.

kriticar
Moderator
Moderator

Broj postova : 5995
Lokacija : Dubrovnik
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Libertas Dubrovnik - Page 22 Empty Re: Libertas Dubrovnik

Postaj by kriticar pet 28 svi 2021 - 17:43

Ovijeh dana očekuje se isporuka preostalih MANova iz kvote financirane prvom tranšom iz fondova EU. Hoće li time biti završena trakavica sa nabavkom tih autobusa ostaje da vidimo. Zalosno da su se ovdje u raspravu uključivali vrli stručnjaci koji su zalutali u svijet ljubitelja autobusa ne trudivši se ući u bit stvari i koji su iz svog kuta interpretirali događanja. Nažalost bit izgleda ne znaju ni renomirani proizvođaći.
Ili im je netko obećao nešto mimo propisa za sitnu nadoknadu u privatni džep.

Žalosno da Libertas sada traži LE autobuse, a još prije šest godina počeli su sa nabavkom niskopodnih autobusa za prigradske linije. To je veliki korak nazad koji utapa Libertas u sivilo prosjeka. Je li input za uzimanje LE autobusa došao iz politike ne znam, ali vrlo moguće, jer pravoj struci sigurno takav autobus ne bi bio prioritet. I na koje linije ih misle uposliti?
Ne znam na koje linije ZET upošljava svoje Crosswaye LE, ali me interesira kakvi su dojmovi sa plinašima u Rijeci. Jesu li konfigurirani kao gradski ili kao prigradski autobusi? I na kojim linijama se koriste?

Je li tko iskopao je li još dostupan MAN A21 u niskopodnoj i LE varijanti? Ja nisam uspio. A MAN A78 nema motor dovoljne snage. Je li se na takav način na državnom nivou pogoduje Ivecu?

kriticar
Moderator
Moderator

Broj postova : 5995
Lokacija : Dubrovnik
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Libertas Dubrovnik - Page 22 Empty Re: Libertas Dubrovnik

Postaj by NP-549 pet 28 svi 2021 - 18:45

LE je sasvim OK autobus, ali problem je onaj kojeg spominješ - gura se Iveco jer ostali ne mogu Crosswayu parirat sa cijenom. Obzirom da će i InterCity dobit na jesen D15 motor, moguće da je i A78 (ili koji već) ima isto u planu. Pretpostavljam da bi mogla ostat ta LE verzija stare karoserije City-a, jer navodno prestaje proizvodnja standardnog solo i zglobnog i od 1.6. na tendere ide 12C i 18C, mada mi je i to sumnjivo jer osim testih primjeraka po EU, nisam se baš nagledao standardnih diesel varijanti novog Citya 12C. Uvijek su neke hybridne, elektro ..... varijante.
NP-549
NP-549
Moderator
Moderator

Broj postova : 2429
Lokacija : Hreljin
Registration date : 15.03.2008

[Vrh] Go down

Libertas Dubrovnik - Page 22 Empty Re: Libertas Dubrovnik

Postaj by kriticar pet 28 svi 2021 - 21:23

Našao sam malo vremena i pogledao neke portale. Pišu i o novim autobusima Libertasa.
https://www.dubrovniknet.hr/stiglo-11-novih-autobusa-financiranih-bespovratnim-sredstvima/?fbclid=IwAR1EzQvGRGzAs7r2i3qg8vv1Zl2DDUMfCP1-3OIcDmmvzPLoRf6WBgz-lHY
dubrovniknet.hr je napisao/la:
Stiglo 11 novih autobusa financiranih bespovratnim sredstvima
Gradu Dubrovniku i Libertasu Dubrovnik s današnjim danom isporučeno je svih jedanaest novih autobusa za javni gradski prijevoz financiranih EU sredstvima u cjelokupnom iznosu od 18 milijuna kuna.

Novi suvremeni niskopodni autobusi MAN Lion’s City A21, od kojih su četiri u Komolac stigla u četvrtak, a preostala četiri u petak, povećat će kvalitetu usluge javnog prijevoza. Prva tri isporučena su početkom svibnja.
Investicija je financirana iz Europskog fonda za regionalni razvoj i Kohezijskog fonda u okviru Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija“ 2014.-2020., u sklopu ograničenog postupka dodjele bespovratnih sredstava, a nastavno na Poziv na dostavu projektnih prijedloga za nabavu autobusa za pružanje usluge javnog gradskog prijevoza koje je provelo Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture s ciljem poticanja razvoja i unapređenje prometnih sustava prihvatljivih za okoliš (niska razina buke i niska emisija CO2) kao i povećanja broja putnika u javnom prijevozu.

Uz novonabavljene autobuse vrijedi podsjetiti da je Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture nedavno donijelo odluku i o financiranju nabave dodatnih 18 autobusa, od kojih je šest gradskih niskopodnih i sedam gradskih/prigradskih poluniskopodnih autobusa, u oba slučaja duljine 12 metara,  tri midi prigradska autobusa duljine do 8,5 metara te dva zglobna niskopodna autobusa duljine 18 metara.
Pomlađivanje i modernizacija Libertasovog voznog parka, osim do povećanja razine usluge u javnom gradskom prijevozu, vodi i smanjenim troškovima održavanja. Uz to, naslanjajući se na korištenje bespovratnih europskih i nacionalnih sredstva, nema opterećenja na poslovanje Libertasa, a sve u cilju postizanja preduvjeta za besplatni prijevoz za građane Dubrovnika. Zahvaljujući primjeni visokih EURO 6 normi motora novih vozila smanjit će se i  negativan utjecaj na okoliš.

Novih 11 autobusa pretežno će se rasporediti na gradske linije.

Eto danas su stigla i zadnja četiri autobusa i trakavica je napokon gotova.
Autobusi su pravljeni točno po specifikacijama iz natječaja i žurilo se da budu isporučeni prije izbora. Međutim stigli su tek pred drugi krug izbora. Čuo sam glasine da je bilo nekih zastoja u proizvodnji. Tvornica je imala neke pauze u radu. Možda zbog korone? Autobusi su ipak iz Poljske, a ne iz Turske tvornice.
Ne sviđa mi se prevelika platforma za stajanje. Prednji dio autobusa lići na stočni vagon. Ali to je zahtjev stručnjaka Libertasa iz kvote HDZ, glavnih suflera direktoru. Koji, zbog toga što ništa o autobusima ne zna, misli da ovi sve znaju, a ne vidi da je Libertas potonuo nikad dublje. Zato autobusi unutra više sliće Solarisima koji su odbijeni nego ostalim MANovima u floti Libertasa. A oprema autobusa, ako se dobro sjećam je uglavnom ista kao specificirana na propalom natječaju 2016/17. Eto našem velikom gradonačelniku trebao je cijeli mandat da za Libertas nabavi autobuse. Drugi gradovi su već odavno realizirali dvije tranše nabave.
Isti stručnjaci, čuo sam, htjeli su vaditi sjedišta i iz postojećih MANova, ne znajući da sve te promjene podliježu homologaciji. I da su svi sklopovi u autobusu dimenzionirani na određenu težinu i svaka neovlaštena promjena može ugroziti sigurnost.  Žalosno da takvi primaju plaću u prijevozničkoj tvrtci.
Manji broj sjedišta je ustupak Ivecu u prvom, zbog Solarisa propalom, natječaju. Za ovaj su specifikacije valjda na zahtjev fondova ostale ne promjenjene.
Dakle Libertas je još pred kraj 2016 zaključio postupak JN za nabavku 10 gradskih niskopodnih autobusa i pet gradsko prigradskih niskopodnih. Trebalo je još odobrenje gradskog vijeća koje zahvaljujući današnjem gradonačelniku i njegovim ljudima nije dano. Još ti autobusi su trebali imati vanjske displeje u boji i informativne unutrašnje kao što imaju ovi. Jedino što su trebali imati isti broj sjedišta kao i ranije serije. Tada je Libertas još vodio direktor koji je znao o struci i nije slušao savjete onih postavljenih od politike već onih koji znaju.

Sada me interesira koliko će od odobrenih 18 u članku navedenih biti marke IVECO? Živi bili pa vidjeli.

kriticar
Moderator
Moderator

Broj postova : 5995
Lokacija : Dubrovnik
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Libertas Dubrovnik - Page 22 Empty Re: Libertas Dubrovnik

Postaj by kriticar pet 28 svi 2021 - 22:02

NP-549 je napisao/la:LE je sasvim OK autobus, ali problem je onaj kojeg spominješ - gura se Iveco jer ostali ne mogu Crosswayu parirat sa cijenom.  Obzirom da će i InterCity dobit na jesen D15 motor, moguće da je i A78 (ili koji već) ima isto u planu. Pretpostavljam da bi mogla ostat ta LE verzija stare karoserije City-a, jer navodno prestaje proizvodnja standardnog solo i zglobnog i od 1.6. na tendere ide 12C i 18C, mada mi je i to sumnjivo jer osim testih primjeraka po EU, nisam se baš nagledao standardnih diesel varijanti novog Citya 12C. Uvijek su neke hybridne, elektro ..... varijante.
Nisam baš pristalica LE verzije. Nije ni niskopodni, nije ni klasični autobus. Koliko je cijena jednog takvog? Skuplji od klasičnog, jeftiniji od niskopodnog. Koliko? Koja konfiguracija unutrašnjosti. Prvog ili drugog razreda?
Koliko stajaćih putnika možeš u njemu voziti? Davno sam gledao filmiće o nezgodama stojećih putnika u zadnjem dijelu takvog autobusa pri naglom kočenju. Valjda od tuda averzija.
Ima tu prostora za nadmetanje ukoliko ne uzimaš osnovni model Iveca već nadograđuješ opcije. A imaš i A21 LE, ako se nastavi proizvoditi koji može konkurirati Ivecu. Iako bi ja na prigradskim linijama najrađe vidio A20, osim na liniji za Cavtat gdje treba autobus sa troja vrata. Iako znalci stavljaju na nju i crossway.
Za prekid proizvodnje starih modela čuo sam već četiri ili pet datuma koji su prošli, tako da nisam siguran ni za ovaj, iako sam ga čuo.
A C12 dolazi samo u gradskoj varijanti i koliko sam gledao njegove specifikacije utapa se u sivilo ostalih proizvođača.
Na iternet stranicama MAN -a već odavno se ne nudi A21, ali evo stigli su u Dubrovnik . Još prošli tjedan zadnji za Dubrovnik su bili na proizvodnoj traci.
A što se tiče intercity modela mislim da je na Libertasovom natječaju za leasing pet prigradskih realiziranom prošle godine bio ponuđen sa motorom D15 jer D08 volumenom i snagom nije mogao zadovoljiti tražene specifikacije. Ali Crossway je bio povoljniji.
Nego živo me interesira računaju li i na one Urbanwaye 18 koji su već u narančastoj boji. Ali to već zavisi od izbora i postizborne trgovine, te podjele gradskih firmi među vladajućima. Jer nitko nema večinu da vlada samostalno.

kriticar
Moderator
Moderator

Broj postova : 5995
Lokacija : Dubrovnik
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Libertas Dubrovnik - Page 22 Empty Re: Libertas Dubrovnik

Postaj by NP-549 pet 28 svi 2021 - 23:36

Gornji dio LE busa nema rukohvate pa je pretpostavka da se tamo ne stoji. Ali slažem se u potpunosti s tobom da postoji opasnost, znatno veća nego kad je pod u istoji razini, koja god ona bila. Dalo bi se izvuć podatke koja mu je cijena i zašto je viša nego kod standardnog. Meni se sviđa koncepcija busa gledano sa tehničke strane jer ima klasičnu osovinu, a ne portalnu s kojom i nema baš problema u eksploataciji al je jako skupa. Mislim da nije daleko od 20.000 €. Obzirom na potražnju za istom (samo gradski autobusi), nije mi poznato da li ju itko osim ZF-a uopće proizvodi. Svi naši busevi imaju standardnu AV132.
NP-549
NP-549
Moderator
Moderator

Broj postova : 2429
Lokacija : Hreljin
Registration date : 15.03.2008

[Vrh] Go down

Libertas Dubrovnik - Page 22 Empty Re: Libertas Dubrovnik

Postaj by kriticar sub 29 svi 2021 - 10:45

Crossway je u cjenovnom razredu od 150 do 170 tisuća eura. Crossway LE je negdje od 170 do 190 tisuća eura u zavisnsti od opreme. Niskopodni solo su iznad pa sve do 260 koliko je cijena za Citaro. Iako neki proizvođači, uglavnom Turski, koji se baš i ne javljaju na natječaje u Hrvatskoj, mogu ponuditi i jeftinije. Ali cijena na natječajima koje financira EU nije srećom jedini kriterij. Ozbiljan kriterij je i LCC koji po EU kriterijima traje osam godina. Kvalitetniji autobusi bi trebali imati manji LCC.
Zanimljivo na Libertasovom natječaju Urbanway i Lion's city na ponovljenom su ponuđeni po sličnoj cijeni kao i Solarisi u poništenom, iako je na poništenom 11 Urbanwaya 12 bilo skuplje 800 tisuća kuna, a 11 Lion's City milijun i 800 tisuća kuna od 11 Urbina 12.
Valjda se prostor za sniženje cijene našao u jeftinijoj opremi, jer koliko sam vidio isporučeni autobusi su izrađeni spartanski da na knap zadovoljavaju specifikacije Libertasa i ništa više.
Jer dvadesetak + tisuća eura po autobusu manje nije malo. Nitko mislim neće nešto prodati ispod onog uloženog u to. Može samo više, a to onda otvara mogućnost i za razne nezakonite radnje. Ima li ih, neka svatko donese zaključak za sebe.
Drago mi je da je Libertas dodao još MANova u flotu, a ne bi imao ništa ni protiv Solarisa, barem onih koji su dovedeni Libertasu, da nije bilo nezakonitih radnji. A i Solarisova post prodaja i back up u Hrvatskoj ne postoji. Koliko bi autobusi vozili dok se to u potpunosti razvije? Ali imam protiv Iveca jer moja percepcija je da ga politika previše gura, a njegova kvaliteta u odnosu na druge je upitna s obzirom na cijenu za koju se prodaje.
Inače ova stranice sa linkova ispod su na internetu već mjesecima. Radi se o modelima Lion's city i Intercity vajda trenutno dostupnim.
https://www.bus.man.eu/hr/hr/gradski-autobusi/pregled-modela/Pregled-modela.html
https://www.bus.man.eu/hr/hr/medugradski-autobusi/man-lion_s-intercity/pregled/pregled.html
Mislim, ali više nisam siguran, da je ova stranica sa gradskim bila postavljena već kada je AH prijavila na Libertasov natječaj sada pristigle A21. Vidjeti ćemo što će se sa stranicom dogoditi 01. lipnja.

kriticar
Moderator
Moderator

Broj postova : 5995
Lokacija : Dubrovnik
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Libertas Dubrovnik - Page 22 Empty Re: Libertas Dubrovnik

Postaj by kriticar sub 29 svi 2021 - 11:08

NP-549 je napisao/la:Gornji dio LE busa nema rukohvate pa je pretpostavka da se tamo ne stoji. Ali slažem se u potpunosti s tobom da postoji opasnost, znatno veća nego kad je pod u istoji razini, koja god ona bila.  Dalo bi se izvuć podatke koja mu je cijena i zašto je viša nego kod standardnog.  Meni se sviđa koncepcija busa gledano sa tehničke strane jer ima klasičnu osovinu, a ne portalnu s kojom i nema baš problema u eksploataciji al je jako skupa. Mislim da nije daleko od 20.000 €.  Obzirom na potražnju za istom (samo gradski autobusi), nije mi poznato da li ju itko osim ZF-a uopće proizvodi. Svi naši busevi imaju standardnu AV132.
Sasvim logično, ali to smanjuje kapacitet autobusa. Zadnja osovina kod svih autobusa ima veću nosivost nego prednja, a ovdje je manje opterećena u odnosu na prednju.
Normalno da je portalna skuplja jer zahtjeva prijenose vrtnje pod kutevima, a bilo kakav zglob povečava cijenu. Najjeftinije je najjednostavnije, a to je direktan prijenos vrtnje. Ali ako hoćeš niskopodnost to ne može.
Trebalo bi pogledati natječaje Libertasa i naći koji model portalne osovine koriste, a proizvođač je ZF sigurno. I ja mislim da EU proizvođači druge ne koriste, barem nisam čuo.
Na kakvim linijama voze Riječki LE plinaši? Na onim manje opterećenim, sigurno ne na onim sa većim brojem putnika po polasku.
Pa i zbog nemogučnosti stajanja na stražnjoj podignutoj platformi kapacitet takvog autobusa bi trebao biti manji u odnosu na standardni autobus u prigradskoj konfiguraciji.
Kako je to kod vaših Crosswaya i Crosswaya LE?

kriticar
Moderator
Moderator

Broj postova : 5995
Lokacija : Dubrovnik
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Libertas Dubrovnik - Page 22 Empty Re: Libertas Dubrovnik

Postaj by NP-549 sub 29 svi 2021 - 11:16

Nasi LE voze svi u prigradu, ali samo iz jednog razloga a taj je da ih vozači sami pune po danu u pauzi između polazaka jer jednostavno nema vremena po noći za napunit više od 20 autobusa.  Salon im je gradskog tipa jer su u prvoj polovici stolice 1+1 i puno stajaćeg prostora.  Po meni bi bilo logičnije da su ih stavili u grad na nešto manje opterećene linije (1a, 2a, 3, 3a, 8 ) a da su u prigrad na dvokratne prebacili Urbanwaye sa 400 tkm
NP-549
NP-549
Moderator
Moderator

Broj postova : 2429
Lokacija : Hreljin
Registration date : 15.03.2008

[Vrh] Go down

Libertas Dubrovnik - Page 22 Empty Re: Libertas Dubrovnik

Postaj by kriticar sub 29 svi 2021 - 18:08

Koliko uopće traje proces punjenjajednog plinaša? ima li razlike po marci i tipu ne računajuću Kapene kojima sigurno to traje kraće?
Zar vi nemate sada 40 velikih plinaša s tim da su 8 zglobnih i dva midija? Te deset Kapena?

kriticar
Moderator
Moderator

Broj postova : 5995
Lokacija : Dubrovnik
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Libertas Dubrovnik - Page 22 Empty Re: Libertas Dubrovnik

Postaj by NP-549 sub 29 svi 2021 - 18:30

30 je solo buseva, midi računamo pod solo jer tek zeru manje troši, a dva solo ne voze (806,807) i 8 je zglobnih.

Zglobni se pune po danu jer voze za Opatiju liniju 32 pa u pauzi idu punit, 10 novih se također puni po danu (prigrad), i još su 4 Urbanwaya u prigradu pa sami pune. Ostaje 16 solo i 10 minibusa za punit po noći.

Punjenje jednog solo traje u prosjeku oko 15 min. Ako spojiš dva odjedanput onda padne pritisak pa traje pol sata tako da se to ne radi. Zglobni nekih 5 min duže
NP-549
NP-549
Moderator
Moderator

Broj postova : 2429
Lokacija : Hreljin
Registration date : 15.03.2008

[Vrh] Go down

Libertas Dubrovnik - Page 22 Empty Re: Libertas Dubrovnik

Postaj by kriticar pon 31 svi 2021 - 18:12

Samo za 16 solo treba četiri sata punjenja. Kako Zagreb sa svojih 20 Solo i 40 zglobnih stigne napuniti? Ili može puniti više odjednom, a da tlak ne pada. Još i oni mali Iveco Stratosi koji ne mogu izdržati cijeli dan na liniji s jednim punjenjem.
Mi nemamo taj plin iz plinovoda pa će Libertas preskočiti nabavku plinaša. Dok ova jalova vlast dovede plinovod do Dubrovnika, autobusi će biti pogonjeni ili strujom ili vodikom.

kriticar
Moderator
Moderator

Broj postova : 5995
Lokacija : Dubrovnik
Registration date : 14.05.2008

borna likes this post

[Vrh] Go down

Libertas Dubrovnik - Page 22 Empty Re: Libertas Dubrovnik

Postaj by NP-549 pon 31 svi 2021 - 21:38

Ne zaboravi tu i transport od 4 km kroz centar grada do punione u jednom smjeru. Realno je da 1 vozač napuni 3 busa u 2 sata, ali teško da vozač stigne više od 10 od 8 sati. Ipak ih treba i parkirat u garaži prema listi izlaza ...
NP-549
NP-549
Moderator
Moderator

Broj postova : 2429
Lokacija : Hreljin
Registration date : 15.03.2008

[Vrh] Go down

Libertas Dubrovnik - Page 22 Empty Re: Libertas Dubrovnik

Postaj by kriticar uto 1 lip 2021 - 15:00

Zar se nije moglo napravi agregate za punjenje u garaži? Znači li to da ste dostigli maksimalan broj plinaša koji se mogu napuniti u 24 sata?

kriticar
Moderator
Moderator

Broj postova : 5995
Lokacija : Dubrovnik
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Libertas Dubrovnik - Page 22 Empty Re: Libertas Dubrovnik

Postaj by borna uto 1 lip 2021 - 16:12

Punionice plinom zahtijevaju zaseban prostor sa strogim sigurnosnim normama, daleko strožim
negoli benzinske ili dieselske crpke!
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 8938
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Libertas Dubrovnik - Page 22 Empty Re: Libertas Dubrovnik

Postaj by NP-549 uto 1 lip 2021 - 19:31

I magistralni plinovod mora bit, a ne neki niskotlačni odvojak
NP-549
NP-549
Moderator
Moderator

Broj postova : 2429
Lokacija : Hreljin
Registration date : 15.03.2008

[Vrh] Go down

Libertas Dubrovnik - Page 22 Empty Re: Libertas Dubrovnik

Postaj by kriticar sri 2 lip 2021 - 21:47

U novim MAN autobusima su izgleda Novatronic displeji. Ima li tko iskustva sa njima?
Stvarno su štedili na svemu da bi postigli nisku cijenu. Kako će se takav MAN ponašati u eksploataciji ostaje da vidimo.
Nadam se da nisu štedjeli na onom bitnom.
Biti će zanimljivo pratiti nove specifikacije i tko što traži. Ne samo Libertasa jer mislim da će biti dosta pogodovanja Ivecu diktiranog od politike.
Možda čak preko fondova EU, kad nisu uspjeli drugačije, u Dubrovnik stignu oni odavno narančasti Urbanway 18.

kriticar
Moderator
Moderator

Broj postova : 5995
Lokacija : Dubrovnik
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Libertas Dubrovnik - Page 22 Empty Re: Libertas Dubrovnik

Postaj by kriticar čet 17 lip 2021 - 13:19

Ovih dana slaže se kadrovska križaljka poslije izbora. Politička trgovina je uvelike na djelu. Čak se priča da je visoko pozicionirani HDZeovac iz naše županije bio u Dubrovniku između dva kruga izbora radi dogovaranja trgovine. Tako da za drugi krug skoro da i nije bilo promidžbe. Hoće li kum ostati u Libertasu vidjeti ćemo. Vjerojatno hoće jer oni koji trguju sa HDZ-om sigurno ne žele kontrolu gubitaša. Što Libertas jeste. Ostale gradske firme ne daju popuste ili besplatno uslugu dijelu građana. Priča se da se oko 8000 ljudi vozi potpuno besplatno na račun Libertasa. Pokaz za građane košta 250 kuna. Valjda je to ekonomska cijena. Samo za te besplatne pokaze onaj koji je odlučio da se koriste bi Libertasu trebao uplatiti 2 000 000 kuna svaki mjesec jer bi to trebala biti cijena usluge koju Libertas daje besplatno. A to je grad Dubrovnik i političari na njegovu čelu koji daju te povlastice. A daju mu puno manje od toga i kukaju kako Libertas treba dotirati.
Sviđa mi se recimo što sam čuo da su Prometu Split radnici da ostane dosadašnji direktor jer čovjek je cijeli mandat radio za ljude i firmu. A vjv je HDZ. U lokalnim okvirima bi trebalo glasati za kvalitetne ljude i znalce u svom poslu, a ne za stranke. Koje će onda postavljati nesposobne uhljebe. Jer od znalaca svi imamo koristi, a od uhljeba samo oni sami i njihovi partijski sudruzi, te rodbina i kumovi.

kriticar
Moderator
Moderator

Broj postova : 5995
Lokacija : Dubrovnik
Registration date : 14.05.2008

borna and AMFan like this post

[Vrh] Go down

Libertas Dubrovnik - Page 22 Empty Re: Libertas Dubrovnik

Postaj by kriticar sub 19 lip 2021 - 21:51

Novi autobusi su registrirani. Mogli bi u ponedjeljak na linije.

kriticar
Moderator
Moderator

Broj postova : 5995
Lokacija : Dubrovnik
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Libertas Dubrovnik - Page 22 Empty Re: Libertas Dubrovnik

Postaj by kriticar pon 21 lip 2021 - 14:35

Da jesu. Vidio sam 49, 50, 53 i 55.

kriticar
Moderator
Moderator

Broj postova : 5995
Lokacija : Dubrovnik
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Libertas Dubrovnik - Page 22 Empty Re: Libertas Dubrovnik

Postaj by kriticar uto 22 lip 2021 - 18:48

Na novim displejima manji je font. Brojčane oznake linija su manje nego na starijim autobusima. Provjerio, veličina displeja je smanjena na zahtjev Iveca tijekom prvog natječaja. Još jedna od pogodnosti Ivecu. I dalje se pitam se zašto su to radili? A kad nije prošao Iveco, i nakon žalbe su počeli podržavati prevarantski Solaris. I tu se pitam zašto? Što je bilo ispod stola? Ako jest nešto, drago mi je da je propalo. A to što je bilo jako ih je motiviralo da na sudu agitiraju za Solaris i optuže AH da ih sabotira. I da nakon što je MAN dobio natječaj za zglobne vrlo brzo raspišu još jedan natječaj za dodatna tri autobusa. Srećom ni on nije realiziran i Crosswayi 18 sa lagera još su kod Ivecova provajdera.
Zašto u najnoviji natječaj "guraju" LE autobuse?
I zašto bježe od MANa kao opareni? A na kraju ga dobiju? Barem gradske niskopodne i solo i zglobne, jer u gradskim LE i svim prigradskim (klasičnim i LE) Iveco za sada nema konkurenciuje. Čitaj Crossway u svim izvedbama za sada nema konkurencije.

kriticar
Moderator
Moderator

Broj postova : 5995
Lokacija : Dubrovnik
Registration date : 14.05.2008

borna likes this post

[Vrh] Go down

Libertas Dubrovnik - Page 22 Empty Re: Libertas Dubrovnik

Postaj by NP-549 uto 22 lip 2021 - 20:21

Obično ti Ivecovi displejevi budu fizički manji ali sa istim brojem piksela gušće postavljenih. Nas su tako nasanjkali jer nismo pisali dimenzije nego rezoluciju
NP-549
NP-549
Moderator
Moderator

Broj postova : 2429
Lokacija : Hreljin
Registration date : 15.03.2008

[Vrh] Go down

Libertas Dubrovnik - Page 22 Empty Re: Libertas Dubrovnik

Postaj by kriticar uto 22 lip 2021 - 21:05

Zglobni autobusi izgleda od jučer voze samo na liniji 10. Vidio sam ba desetki gbr.201 i još jednog dok su na liniji 1A bili solo autobusi. Mislim da to nije loša ideja. Samo bi na liniji 10 trebalo ukinuti polaske preko Mljekare starom cestom kada voze zglobni.

kriticar
Moderator
Moderator

Broj postova : 5995
Lokacija : Dubrovnik
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Libertas Dubrovnik - Page 22 Empty Re: Libertas Dubrovnik

Postaj by kriticar uto 22 lip 2021 - 21:34

NP-549 je napisao/la:Obično ti Ivecovi displejevi budu fizički manji ali sa istim brojem piksela gušće postavljenih.  Nas su tako nasanjkali jer nismo pisali dimenzije nego rezoluciju
Libertas je smanjio u natječaju dimenzije displeja. Smanjili su i minimalni broj sjedišta. Pa i broj prozora na otvaranje. Sve to na zahtjev Iveca da bi Urbanway bio konkurentan. Na kraju je MAN sve to iskoristio i doveo buseve koji koštaju više od dvadesetak tisuća Eura manje nego standardno opremljeni ostali Libertasovi MAN LC. Prevelika je vručina pa se još nisam stigao provozati ni jednim od novih, ali iznutra ću možda otkriti još ustupaka Ivecu.

kriticar
Moderator
Moderator

Broj postova : 5995
Lokacija : Dubrovnik
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Libertas Dubrovnik - Page 22 Empty Re: Libertas Dubrovnik

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 22 / 40. Previous  1 ... 12 ... 21, 22, 23 ... 31 ... 40  Next

[Vrh]

- Similar topics

Započni novu temu   Ova tema je zaključana: ne moľeą uređivati postove niti odgovarati.
 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.