Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

(Ne)rentabilne linije

4 posters
Započni novu temu   Odgovori na temu

Go down

(Ne)rentabilne linije Empty (Ne)rentabilne linije

Postaj by gaspa ned 5 srp 2009 - 23:06

Objavljivanje mojih fotki 113-ice u Slikama autobusa izazvalo je dva komentara. Na to sam ja htio odigrati ibera, pa bi onda sve to bilo malo zastranjivanje. Iz tog razloga otvorih novu temu i u nju premjestih sadržaje. Pa imamo:

Gaspa:
113 je ovog ljeta malo izvan ruke (i pogleda) - vozi za Medveju i Lovransku Dragu a besposličari u Mošćeničkoj Dragi.


Kićo101:
Jedino što mi nikako nije jasno je zašto je 113 u Mošćeničkoj Dragi. Ako je to uobičajeno, onda je to 8 km puta bez veze, jer šole stanuje u M.Dragi ( ispravite me ako griješim ). Pa gospodo općinari iz M. Drage kada ćete već jednom uvidjeti da vam je s Trolejem bilo bolje nego s Transom ( veći broj vožnji i veći busevi ).


NP-549:
Da, vozač stanuje u Dragi i firmi se više isplati dat mu bus da ide doma s njim, nego mu plaćat prijevoz 16km dnevno i plus toga bus je
ovako na sigurnom jer mu je pred kućom, a onako bi bio na Peharovu ili va Medveji prepušten na milost i nemilost svakome.

A što se pak
tiče općine M.Draga možda se sad kad se vlast konačno promjenila nekome upali lampica pa se pokušaju dogovorit s Autotrolejem. Možda ATR je općini nešto jeftiniji što se tiče subvencija, ali vozni red im je deset puta gori nego u vrijeme Autotroleja kad je 640 vozio 6:30-24:00, a plus toga bila je i prekidna 526 4:45-9:00 i 12:00-16:30 i što je najvažnije putnici su se vozili neusporedivo jeftiniji što nije nevažna stvar. Najbolje da zatrpamo općinske stranice mailovima kad će se vratit trolej. Svako nek pošalje jedan mail sa svake adrese koju ima i predstavi se kao neki mještanin. Baš bi rado vidio opet neki naš bus sa displejem 32 Mošćenice, a da nije neko bezveze napisao


Onda opet Gaspa:
ATR iz Lovrana radnim danom za Zagorje ide u 5:20, 6:20 (obje vožnje magistralom a ne preko Mošćenica), 11:05, 13:40, 15:05, 16:15 i 20:10 a do Mošćenica u 7:20 i 12:20. Subotom, nedjeljom i blagdanom je to u 9:30, 13:35 i 20:05. (podaci s obavijesnih ploča u M. Dragi)

Subvencije ne znam kolike su, ali karta od Mošć. Drage preko Mošćenica do Brseča (10 km) košta 10 kn a magistralom (8 km) 19 ili 21 kn (ovisno o vožnji). (podaci s interneta)

Što se (promijenjene) vlasti u M. Dragi tiče - ona je meni vrlo upitna. Bez obzira što je dragonačelnik moj znanac, lovranski ortoped dr. Ratko Salamon, općinsko vijeće čini 6 vijećnika nezavisne liste (dosadašnji vlastodršci), 4 HDZ-a (odakle je i dragonačelnik) i 3 SDP-a, pa bi trebalo očekivati zapanjujuću koaliciju HDZ-a i SDP-a (a koja je, uostalom, iznjedrila i dragonačelnika). Nećemo politiku na ovaj forum, ali samo sam želio naznačiti kolike su mogućnosti i šanse da se, bar što se lokalne vlasti tiče, nešto promijeni. Ratko je inače jedan razuman čovjek pa i ja (makar samo kao povremeni draški gost) navijam za Trolej za čije me vrijeme prometovanja vežu lijepe uspomene.

Da malo izazovem NP-549 (a i druge) na razmišljanje: rekao bih da su u prometu bila 3 busa. Jedan (ili treći) je bio radnički, za Zagorje, u uporabi od pijetlovog poja do nekih 16 sati. I taj je noćio u Dragi. I to je bio jedan iz serije 3xx, dakle S14. Ova moja sjećanja sežu u sedamdesete i rane osamdesete.

A kako mi je rekao bivši glavni (?) prometnik pogona Opatija, s kojim sam dva dana dijelio bolesničku sobu (pa smo mogli pretresti neke teme), i Trolej je bio sretan kad se riješio tog dijela linije jer je bila neisplativa (a kad se samo sjetim nekadašnjeg reda vožnje - svaki sat za Mošćenice (s rijetkim izuzecima), pa dvije vožnje do Sv. Jelene i jedno 4 ili 5 do Brseča... a svojedobno - da li samo ljeti? - su neke vožnje završavale i u Mošćeničkoj Dragi, i to kad je uređena ul. Slatina da se bus imao gdje okrenuti)

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3485
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

(Ne)rentabilne linije Empty Re: (Ne)rentabilne linije

Postaj by NP-549 pon 6 srp 2009 - 12:42

A ča misliš da je 23 Mune, 30 Pasjak ili 26 Zlobin rentabilna? Je do Matulja odnosno Hreljina, a dalje 3 ili 4 čovika a vrlo često prazan.
Zato i postoje subvencije jer se troškovi nemogu pokrit iz cijene karata.

A što se pak tiče buseva koji su noćili od Lovrana dalje ja sam za primjer dao posljednji vozni red prije redukcija negdje iz 2002. U zlatno doba, pardon u doba mraka na produžetku linije 32, ako baš oćemo točno, bila su 4 busa. Smjenu u 3 je vozilo 575 (prije njega 491, 440, 26x), a prekidne su bili sanosi 360, 361 i 379. Jedan je vozio ujutro iz Plominskog Zagorje (ne ono kod Brseča) do 3.maja, onda 6:30 BIS Rijeka-Opatija pa u garažu na Volosko, onda oko 13:00 opet BIS Opatija-Rijeka i na kraju 3.maj-Plominsko Zagorje. Druga dva su vozili linije Zagorje (ili Mošćenice) - Lovran. Ljeti je vozni red bio pojačan i jedna od ove 3 prekidne je bila također cjelodnevna
NP-549
NP-549
Moderator
Moderator

Broj postova : 2429
Lokacija : Hreljin
Registration date : 15.03.2008

[Vrh] Go down

(Ne)rentabilne linije Empty Re: (Ne)rentabilne linije

Postaj by gaspa pon 19 srp 2010 - 14:06

Što je sebe desilo s famoznim produžetkom 37-ice do Lovrana?

Lociram se ja, tako, prema forumaškoj preporuci, u Iki, 23.06. (srijeda, radni dan), negdje oko 10:30 (zlu ne trebalo!). Prođe ona 32 u 9:55 iz Rijeke (po redu vožnje, oko 10:35), pa onda ništa... i ništa... i ništa. Ni nakon akademske četvrti ništa. U objavljenom voznom redu i dandanas stoji da je u 10:30 iz Opatije vožnja do Lovrana.

Već nerentabilna? (tako rano ukidanje bila bi, usporedivo s 13A, zaista vrlo, vrlo hitra reakcija)

Ili: ako se vozilo u Opatiji isprazni, ne nastavlja dalje (što je vjerojatnije, i potpuno logično). Onda treba izabrati drugo mjesto za sačekušu, negdje na Kosovu ili još više.

Do daljnjega smo, dakle, riješili pitanje tabele (ili displeja?!) na toj vožnji.

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3485
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

(Ne)rentabilne linije Empty Re: (Ne)rentabilne linije

Postaj by kico101 pon 19 srp 2010 - 22:57

13A je, ipak, bila zasebna linija sa cca 10-ak polazaka, a ova ekstenzija 37-ce je, recimo , varijanta na temu, kao 36-ca subotom do Opatije ili 37 do Brnčića. Ne znam zašto se nije pojavio u projektirano vrijeme, bez obzira bilo ljudi ili ne, on bi trebao odvoziti trasu koja je u voznom redu. Možda se pokvario.

______________________________________
Komadina: Oćemo prugu ( otp'o )
Linić: Nećemo prugu ( raste i cvate )
Jurčić/Vasilić: A kol'ko promila? ( izgubljeni, ima nas jooš )
Otvaranje pruge:_________________ ( popuni liniju )
kico101
kico101
Moderator
Moderator

Broj postova : 2204
Age : 54
Lokacija : Rijeka
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

(Ne)rentabilne linije Empty Re: (Ne)rentabilne linije

Postaj by gaspa uto 20 srp 2010 - 10:14

E, u tom je stvar. Ta vožnja, zapravo, i nije u voznom redu. Napomenu: vožnja produžava do Lovrana, a bez navedenih vremena prolazaka kroz, recimo, Ičiće i dolaska u Lovran baš i ne smatram voznim redom. Da je vožnja ozbiljna, zašto je, recimo, ne bi uveli u vozni red linije 32 (mislim na tablicu voznog reda te linije), na relaciji od Opatije do Lovrana? A kako ne postoji vozni red za povratak (očigledno je planirano da se bus vraća prazan), ne proizlazi ni obveza vožnje do Lovrana ako nema putnika.

Svojedobno sam u nekom voznom redu (vozni redovi, linije i tabele su bile područje mog pojačanog zanimanja) za jednu takvu liniju (zadnju večernju vožnju, koja sa vraća prazna) (mislim u Žumberku) vidio: autobus vozi ako i dokle ima putnika, što upućuje da ne valja planirati ulaz na usputnim stanicama jer ako nije bilo putnika, bus možda nije ni krenuo. To mi je razumljivo, jer čemu trošiti gorivo (pa i vrijeme vozača) dvadesetak km u svakom smjeru ako putnika nema.

Lijepo je kićo naveo primjere za pojedinačne vožnje 36 Opatija i 37 Brnčići. Ali njihove tabele imam, dapače sam ih osobno vidio. A ova je ostala enigma.

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3485
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

(Ne)rentabilne linije Empty Re: (Ne)rentabilne linije

Postaj by NP-549 čet 22 srp 2010 - 23:35

Slobodno odustani od sačekuše i ne gubi vrijeme. Bus (678) ako i ide tad onda mu piše 32 Medveja ili mu ne piše ništa. A proć mora prije ili kasnije jer on ima u tablici 2 kruga na Medveji oko podna, ali ko što je već spomenuto, ako nema putnika dalje od Slatine u zakazano vrijeme, onda on svoj put nastavlja proizvoljno, odnosno kad mu paše al da ne zakasni na polazak iz Lovrana za Medveju.

A ovo "autobus vozi ako i dokle ima putnika" mi se jako sviđa i bilo bi čisto OK uvest to i na našim linijama, zadnji polasci recimo za Ožlak, Kukuljani, Pasjak jer ti autobusi ionako ne noće tamo nego se vraćaju negdje do pola puta pa onda bolje nek odma ostanu ako nema nikog. Da se razumijemo, mi onako ostanemo, al da neko slučajno zove i prijavi da nije u 23:30 bilo busa iz Križišća za Ožlak (polazak je u v.r.-u) šole bi popušio disciplinsku i bio definitivno kriv, a ovakvom obavjesti bi se to izbjeglo.
NP-549
NP-549
Moderator
Moderator

Broj postova : 2429
Lokacija : Hreljin
Registration date : 15.03.2008

[Vrh] Go down

(Ne)rentabilne linije Empty Re: (Ne)rentabilne linije

Postaj by gaspa pet 23 srp 2010 - 9:48

Aaaa... sad mi je sve jasno. Gle ti solomunskog rješenja: kažeš i sve i ništa. Rečeni bus (678) zaista produžuje do Lovrana kako piše (tvrdnja nije neistinita!), samo ne piše kad - je l' odmah, je l' nakon pola sata pauze (pri čemu ti je isplatljivije presjest na raniji 32).

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3485
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

(Ne)rentabilne linije Empty Re: (Ne)rentabilne linije

Postaj by NP-549 pet 23 srp 2010 - 15:56

gaspa je napisao/la:Aaaa... sad mi je sve jasno. Gle ti solomunskog rješenja: kažeš i sve i ništa. Rečeni bus (678) zaista produžuje do Lovrana kako piše (tvrdnja nije neistinita!), samo ne piše kad - je l' odmah, je l' nakon pola sata pauze (pri čemu ti je isplatljivije presjest na raniji 32).

Ne, ne i ne. On nastavlja odma ako ima zainteresiranih. A čisto sumnjam da ih ima jer ionako taman ide linija 32 u 9:55 iz Rijeke. To što njima piše Slatina 10:25, a ovima na 678 10:30 neznači praktički ništa jer je općepoznata stvar da ionako trizduja jako teško drži vozni red, dok sve ostale prigradske linije imaju vozni red koji možeš odvozit u rikverc i stić na vrijeme. Tako je ovaj tvoj 678 vjerovatno na Mrkatu već oko 10:20 pa nekolicini putnika namjernika objavi vijest: ala hote na trizduju da ja ne gren napošno radi vas do Lovrana (kao, inače ne ide).
NP-549
NP-549
Moderator
Moderator

Broj postova : 2429
Lokacija : Hreljin
Registration date : 15.03.2008

[Vrh] Go down

(Ne)rentabilne linije Empty Re: (Ne)rentabilne linije

Postaj by kico101 pet 23 srp 2010 - 21:23

Ovaj princip da bus ide do kuda ima putnika ( zadnje vožnje, uglavnom ) mi sliči na lift, samo što lift možeš pozvati, a s busevima se mo'š slikat. Zar nije jednostavnije snimat broj putnika i onda odlučit, ako od mjesec dana, taj polazak ima 25 dana nula putnika, a 5 dana jednog ili dva-jednostavno ukinut polazak. A ne ono-bus ide, ali nikad se ne zna. Ča je to, kladionica?

______________________________________
Komadina: Oćemo prugu ( otp'o )
Linić: Nećemo prugu ( raste i cvate )
Jurčić/Vasilić: A kol'ko promila? ( izgubljeni, ima nas jooš )
Otvaranje pruge:_________________ ( popuni liniju )
kico101
kico101
Moderator
Moderator

Broj postova : 2204
Age : 54
Lokacija : Rijeka
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

(Ne)rentabilne linije Empty Re: (Ne)rentabilne linije

Postaj by Pfaff pet 23 srp 2010 - 22:04

Klasični problem kod svih linijskih servisa: Usluga mora biti ponuđena u obećanom terminu. Zato linijski servisi (i brodarski, među ostalim) imaju subvencije, odnosno ne može se govoriti o isplativosti isklučivo temeljem prodanih usluga. Eventualno se može doći do pozitivne nule, a i to samo u teutonskim zemljama gdje narod poslušno ide javnim gradskim prijevozom ako mu to država ljubazno sugerira...

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


(Ne)rentabilne linije Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11154
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

(Ne)rentabilne linije Empty Re: (Ne)rentabilne linije

Postaj by NP-549 sub 24 srp 2010 - 19:36

Mislim da čak ni u najrazvijenijim zemljama JGP nije ni približno na nuli. To je jednostavno takva usluga čiji cilj nije nešto zaraditi, nego pružiti uslugu onima koji ne posjeduju osobno vozilo i isto tako odvratit od korištenja istog, da se čim više izbjegne stvaranje gužvi u centrima gradova.
NP-549
NP-549
Moderator
Moderator

Broj postova : 2429
Lokacija : Hreljin
Registration date : 15.03.2008

[Vrh] Go down

(Ne)rentabilne linije Empty Re: (Ne)rentabilne linije

Postaj by gaspa ned 25 srp 2010 - 10:14

NP-549 je napisao/la:Ne, ne i ne...
Da, da i da. Ma shvatio sam ja priču a moj komentar bio je samo ironični žalac prijevozniku. Već sam negdje jednom pisao o prizagrebačkoj 316-ici Jastrebarsko - Donja Kupčina (što je uredno pisalo na tabeli) koja je išla po principu rečenog 678 jednom dnevno, ali do Jamničke Kiselice, gdje je usred ničega iz meni nepoznatih razloga čekala 50 minuta da bi (pogađate: bez ili s jednim putnikom) pošla za obližnju Kupčinu odakle se odmah vraćala u Zagreb.

Inače, bilo bi lijepo da se u redovima vožnje, kao kod željeznice, objavljuju i moguća (logična) presjedanja, barem unutar istog prijevoznika, gdje se linije kombiniraju ili nastavljaju. U nekim starijim voznim redovima vidio sam napomene: čeka na vezu iz...

Glede kićinog lifta - moja spomenuta linija je iz pasivnog kraja gdje ne postoje drugi mogući načini i smjerovi prijevoza. Zamislite liniju Rijeka - Gornje jelenje - Mrzla Vodica - Crni Lug. Teško da se ikoga u sitne sate očekuje da redovno ulazi u Gornjem Jelenju (ili Mrzloj Vodici) i ide, recimo do Zelina. Ako se tko vozi, onda je to neki gorštak kog je posao zadržao u Rijeci i od tamo hoće doma.

Nekad su nerentabilnost rješavali danima u tjednu pa je Autotrans vozio iz Delnica u 15:15 u Tuk ponedjeljkom i četvrtkom a utorkom i subotom u Begovo Razdolje. Tučani su bili u prednosti jer je delnički sajam četvrtkom pa su mogli u shopping.

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3485
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

(Ne)rentabilne linije Empty Re: (Ne)rentabilne linije

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

Započni novu temu   Odgovori na temu
 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.