Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Na ušću dviju rijeka ispod Avale

+8
max
gaspa
Jean
Narcis
Damir
novi_shef
Pfaff
LLeon
12 posters
Započni novu temu   Odgovori na temu

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

Go down

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Empty Na ušću dviju rijeka ispod Avale

Postaj by LLeon čet 22 ruj 2011 - 21:27

Došlo je vrijeme da LLeon krene na svoj zasluženi godišnji odmor. Kako ja nisam jedan od onih koji će GO provest doma u kauču (takvima bih zabranio korištenje istoga), mad ili ne daj bože vrteći se po svom dvorištu, što bi bilo railfanovski gledano bilo otprilike od Matulja do Škrljeva ili ako malo proširimo teritorij, od Šapjana do Moravica. Jednodnevni izleti su mi već malo isfurani. Tako sam krenuo na višednevni izlet u… prema naslovu ste već vjerujem pogodili da se radi o Beogradu. Zapravo, prvotna ideja je bilo 12- dnevno putovanje vlakom Beograd- Sofija- Varna- Istanbul, pa zatim plan B- 7 dana avionom do Istanbula. Kako to obično biva, ne možeš dobit GO kad hoćeš, nego kad drugi hoće, a baš u tom terminu ti nema tko čuvat mladunče jer smo babaroga i ja planirali otputovat sami. Uglavnom, uspjeli smo sve organizirat i otputovat na samo 4 dana do Beograda. Uostalom, teška su vremena, treba štedit. mrgreen

Za početak, jedna prigodna


Plan je bio slijedeći: vlakom 701 do Zagreba, a zatim presjedamo na 315 prema Beogradu.
Na ušću dviju rijeka ispod Avale VR701

Na ušću dviju rijeka ispod Avale VR315

Dolazeći prema kolodvoru, srećemo vlak 900 iz Ogulina, koji kasni skoro pola sata, na čelu sa petnajsticom.
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd12

Pogled na semafor
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd13

Petnajstica je već na čelu našeg vlaka, spremna za polazak do Moravica. Oštro oko će u daljini primijetit jednog čudnovatog čovječuljka koji je slikavao po kolodvoru i čim me je ugledao, doslovno je pobjegao sa perona, kao da ga svi vrazi gone. lud od smijeha rolling on the floor Zvao sam ga, čak štoviše, vikao za njim, da idemo do Cresa, popit nešto, icon pivo ali on je još više ubrzao korak. pitanje
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd15

Kasnije je viđen na Vežici uz prugu. Nisam uspio vidjet je li mu HŽ već prilijepio inventarski broj. smiling devil

Putna papirologija je riješena nekoliko dana ranije.
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd3

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd5

I mali dodatak, mjesto u kušetu. Nećemo se baš nešto naspavat u vagonu, jer tek u ponoć kreće iz Zagreba, a već prije 4 ujutro je u Tovarniku i prvoj graničnoj kontroli, pa zatim druga u Šidu, i dok sklopiš oči, već si u Beogradu. Eh, da je to ona Učka koja je u 17:25 kretala iz Rijeke i bez presjedanja i granične kontrole ujutro u 5 si u Beogradu.
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd8

Uz kartu se dobije i zgodan izvadak iz VR-a.
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd7


U Moravicama, talijansko- magjarska kombinacija.
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd29


ASEA 389 je odvukla našu Žutku do izlaznih skretnica i odbacila ju na svoj 3 kV teritorij…
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd31

…i stala na čelo vlaka.
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd32
LLeon
LLeon

Broj postova : 2470
Age : 45
Lokacija : R1J3KA
Registration date : 01.03.2008

[Vrh] Go down

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Empty Re: Na ušću dviju rijeka ispod Avale

Postaj by LLeon čet 22 ruj 2011 - 21:32

Stižemo u Zagreb sa 9 minuta kašnjenja.
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd35

Zagrebački GK u punom sjaju
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd47

Kako smo imali dobra 2 sata vremena dok nam se 315 dokotrlja iz Villacha, odlučili smo prošetat Zagrebačkim ulicama. Polupraznim!!! pitanje Aha.. pa da.. u tijeku je utakmica lige prvaka Dinamo- Real Madrid. mrgreen
Usput jedna sa TBJ
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd42

Na Dolcu sjedamo na praznu terasu. Kafić je bio pun, ali TV je unutra, pa je logično, sva ekipa bila unutra, a nama prepustila cijelu terasu. Još nas konobarica začuđeno pita: kaj vi ne gledate tekmu???- Ne, ne zanima nas. lud od smijeha

Vraćamo se na kolodvor. Stiže i naš 315. Brena 004 na čelu.
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd52

Jasenovac? Zar nisu Novska ili Sunja odredišni kolodvori? hm
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd54

Smještamo se u naš kupe. Vagon, blago rečeno katastrofa. Nema zavjesa na vratima. Točnije, ima ali su na polici za prtljagu i ne daju se namjestit. WC smrdi kao kuga, osjeti se do pola hodnika. Vagon sav raskliman, osjeti svaku rupu na pruzi, prozor se ne da zatvorit do kraja, nego ostane centimetar zraka kroz koji puše. ljut Namještam nekako provizorno zavjese na vrata i uspjeli smo ulovit 2-3 sata isprekidanog sna.
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd56

U Vinkovcima nam dolazi carinska kontrola. Imate li što za prijavit? A što ću prijavit, ovu katastrofu od vagona? Još mi je bilo čudno kako to da nema policije, kad evo ih za jedno 20 minuta. Vozili se u vlaku do Tovarnika. Taman da mi razye.. prvi san, još me isprovjeravali radio vezom. Ljutko Pa zar ja stvarno izgledam kao neki kriminalac da ljudi bježe od mene, policija me provjerava. icon_whoknows Aj dobro, riješimo i to. U Šidu prolazimo srpsku carinsku kontrolu. Oni su puno brže riješili stvar. Udarili pečate u putovnice, prijatno, doviđenja.
Još samo da se pozdravimo sa našom 004. Nije mi padalo na pamet ić gledat koja lokomotiva nas vuče dalje. To ću u Beogradu.
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd59

Polako se razdanjuje. Posljednje stajanje prije Beograda. Kolodvor Novi Beograd.
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd63

Strpljen- spašen. Ova nas je dovukla iz Šida. 441-748
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd65

Dok smo od perona, došli do mjenjačnice (na kolodvoru ih ima 3), razmjenili €ure u dinare i izašli na ulicu, 5 (slovima: pet) taksista je već došlo do nas i ponudili nam prijevoz. Ne treba, hvala, hotel nam je prekoputa, a grad ćemo zasada obići pješke. Inače, taksija ima doslovno na svakom koraku i ako ste bilo gdje u gradu i hitno vam treba prijevoz, u roku od minute možete uštopat jednoga. I cijene su im vrlo pristupačne. Koristili smo taxi 2 puta, i sa jedne na drugu stranu grada stigli za 5-6 €.
Kako smo check-in u hotelu imali tek u 14:00 ostavljamo prtljagu u kolodvorskoj garderobi i odlazimo u obilazak grada.
Tek toliko da znamo na kojem smo meridijanu i paraleli kul
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd66

Krenuli smo na sjever prema tvrđavi Kalemegdan
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd69

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd96

Po Kalemegdanu voze ovakvi vlakići, ali i njima je prerano pa još spavaju.
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd70

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd71


Zadnja promjena: LLeon; čet 22 ruj 2011 - 22:27; ukupno mijenjano 2 put/a.
LLeon
LLeon

Broj postova : 2470
Age : 45
Lokacija : R1J3KA
Registration date : 01.03.2008

[Vrh] Go down

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Empty Re: Na ušću dviju rijeka ispod Avale

Postaj by LLeon čet 22 ruj 2011 - 21:34

I vojni muzej je još zatvoren, pa smo pogledali samo vanjski postav
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd72

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd82

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd86

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd87
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd88

Torpedo
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd85

Ovu poljsku tanketu sam htio uzet doma, da se moja mala vozi po dvorištu rolling on the floor
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd90

Pažnju mi je privukao ovaj antiželjeznički eksponat
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd93

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd94

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd92

Brod- restoran na Savi
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd101

Pogled s Kalemegdana na ušće Save u Dunav
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd95
LLeon
LLeon

Broj postova : 2470
Age : 45
Lokacija : R1J3KA
Registration date : 01.03.2008

[Vrh] Go down

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Empty Re: Na ušću dviju rijeka ispod Avale

Postaj by LLeon čet 22 ruj 2011 - 21:37

Odlazimo do Knez Mihajlove. Pješačka zona u samom centru Beograda, pandan riječkom Korzu
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd108

Tamo nailazimo na Zepterov dućan. Kutija od nekog proizvoda, ne sjećam se sad čega, nije ni bitno, ali pažnju mi je privukla slika Zepterove jahte Joy me, izgrađene u brodogradilištu Kraljevica. Ja radijo. thanks
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd104


Osvrnimo se malo na beogradski javni gradski prijevoz. Obavlja ga poduzeće GSP (gradsko saobraćajno preduzeće) i nekoliko privatnika (Lasta, Grupa Beobus, Banbus, Veolia…). Svi oni imaju objedinjen sustav naplate, tako da iste karte vrijede bez obzira tko vas vozi. Također je i beogradska željeznica- Beovoz u istom sustavu naplate, ali o tome kasnije, kada dođe vrijeme.

Najprije odgovor Kici101 na njegovo pitanje o trolejbusima. GSP je lani nabavio 80-tak trolejbusa bjeloruske firme Belkomunmaš. Vozio sam se u jednome, ali i o tome malo kasnije. Vidio sam i nešto starijih trolejbusa, ali stvarno jako malo, a tek kad sam došao doma sam shvatio da nemam niti jednu njihovu fotku.
Dakle, nekoliko Belkomunmaša. Meni izgledaju predivno i moćno. Tim više što su porijeklom iz istočnog bloka koji nije nešto poznat po estetici vozila.
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd114

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd115

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd116

Na Trgu Republike- transfuzio bus. Autobus za darivanje krvi.
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd125


Odlazimo do Skadarlije. Skadarlija, ili Skadarska ulica je zapravo jedna krivudava strma uličica, stari, boemski dio Beograda. Pandan pariškom Montmarteu. Nastala je krajem 19. i početkom 20. stoljeća kada su njene kafane bile okupljalište najpoznatijih imena kulturnog Beograda. U Skadarliji su nekada stanovali mnogi poznati književnici, glumci, slikari i novinari.
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd131

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd135

Poznata Skadarlijska česma
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd133

Terazijska česma i nadaleko poznati hotel Moskva. Terazijska česma podignuta je 1860. godine po nalogu kneza Miloša kao obilježje njegovog povratka na vlast.
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd120

Odlučili smo se provozit tramvajem. Sa ovom Katicom ćemo.
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd142
LLeon
LLeon

Broj postova : 2470
Age : 45
Lokacija : R1J3KA
Registration date : 01.03.2008

[Vrh] Go down

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Empty Re: Na ušću dviju rijeka ispod Avale

Postaj by LLeon čet 22 ruj 2011 - 21:40

E, sad nastaju problemi. Opskrbili smo se voznim kartama ranije, na kiosku, ali treba poištit kartu u automatu. Gurnem ja kartu u automat…… ništa. Probam opet……. ništa. Odem na drugi aparat…… opet isto. hm Guram prst u ovu rupu dolje…….. opet ništa…. grinko A nema mi druge nego pitat onoga tko zna. Na sjedalu do aparata je sjedila neka cura, leđima okrenuta, pa nije mogla vidjet moje bezuspješne pokušaje, a ostali u tramvaju me nisu nešto doživljavali. Svatko je gledao kroz svoj prozor, zamišljen u svoje probleme. Pokazujem ja njoj kartu i pitam ako mi može pokazat kako se to poništava. Gurne ona kartu u otvor. Aha, to sam znači dobro napravio. I povuče otvor u smjeru strelice. Aha, tek sad ugledam strelicu. razočaranje Uzmem kartu, zahvalim, napravim istu radnju sa babaroginom kartom i odem na kraj tramvaja, iako bih najradije u zemlju od srama propao. cudno
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd144

Bedak, samo je trebalo pogledati na strop.
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd149

Malo o putnim kartama: Domicilno stanovništvo ima mogućnost kupovine mjesečnih pokaza, cijenom prema svom statusu (učenik, student, radnik, umirovljenik). Uglavnom, ništa novo niti revolucionarno. Nama putnicima namjernicima je jedina mogućnost kupovina karte za jednu vožnju. U ponudi ne postoji mogućost kupovine dnevnih karata, a niti presjedanja sa istom kartom. Dakle, na kiosku, ili gdje se sve karte mogu kupiti, kupi se karta za jednu vožnju po cijeni od 50 dinara (3,75 kn). Poništi se u automatu i traje sve dok ne izađete iz vozila. Povlačenjem onog otvora, automat na karti napravi 3 rupice, a svako vozilo ima svoju kombinaciju rupica. Ako sam dobro shvatio ta kombinacija se ne mijenja cijeli dan, jer sam se jedan dan vozio 2 puta u istom tramvaju i otisnuo mi je istu kombinaciju. Drugim riječima, sa jednom kartom se možete voziti cijeli dan u jednom vozilu.
Na ušću dviju rijeka ispod Avale GSPkarte

Detalj iz unutrašnjosti
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd145

Još malo tramvaja
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd150

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd151

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd154

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd170

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd198

Dosta semafora u centru ima ovakav brojač. Zgodno, da znaš koliko imaš vremena dok ti se ne promjeni boja na semaforu.
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd156

Usput smo svratili u park Tašmajdan. Prekrasan park sa fontanama, cvijećem, dječjim igralištem, stazicama od onog gumenastog materijala, idealno za jogiranje…
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd158

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd159
LLeon
LLeon

Broj postova : 2470
Age : 45
Lokacija : R1J3KA
Registration date : 01.03.2008

[Vrh] Go down

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Empty Re: Na ušću dviju rijeka ispod Avale

Postaj by LLeon čet 22 ruj 2011 - 21:45

Trg Slavija. Mislim da je ovo noćna mora za sve vozače. grinko 7 ulica se slijeva u ovaj kružni tok. Tramvaji, trolejbusi, autobusi, automobili, pješaci…
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd173

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd174

Da veselje bude veće i gužvu se uplete i pauk kome je ovdje deponij.
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd175

Nedaleko se nalazi Hram Svetog Save. Najveći pravoslavni hram na Balkanu i jedna od najvećih pravoslavnih crkava na svijetu.Gradnja je počela 1935. Izgradnju je prekinuo početak II svjetskog rata i bombardiranje Beograda. Došlo je vrijeme Titove komunističke Jugoslavije, i Hram je morao sačekati bolja vremena. Tek 1985. godine nastavljeni su radovi. Unutrašnja visina Hrama, od poda do vrha kupole, je 65 metara, a vanjska visina sa križem je 79 metara.
Nije mi ni stao u objektiv, pa sam morao slagati iz dvije slike. Izvana je gotov, ali iznutra su još goli zidovi i kako smo pričali sa jednim taksistom, neće biti još gotov desecima godina. Nema toliko slikara ikona da oslikaju sve te ogromne površine zidova.
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd181

Neko vojno zdanje.
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd187

Zgrada generalštaba. Srušena u NATO-vim napadima 1999 god.
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd189

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd190

Već smo prilično umorni od slabo prospavane noći i cijelojutarnjeg obilaska grada. Došlo je vrijeme da odemo do kolodvora pokupit prtljagu.
Pa kad smo već ovdje, red je da detaljnije proučimo kolodvorsku zgradu.
Pročelje me dosta podsjeća na onu zagrebačku, a ispred zgrade je vrlo prometni Savski trg.
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd201

Zgrada je u obliku slova „L“ unutar kojega su putnički peroni. Ovo je unutrašnja strana onog drugog L kraka. Kolosjeci su mi iza leđa.
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd202

Evo ih. Ukupno ih je 10
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd205

Spomen ploča
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd499

Putničke blagajne
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd503

Ekran sa voznim redom. Ima ih nekoliko.
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd206

Garderoba. U službi je jedan stari čiča, izgleda mi kao da će svakog časa… Bogu za kurira… lud od smijeha a ruksak mi je donio kao da nosi krepanu mačku. ljutiti
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd204

Krajnje je vrijeme da odemo do hotela, već smo 22 sata na putu i sve što nam treba je tuš i dobar ručak. A hotel srećom, sasvim slučajno, nije daleko. Treba samo prijeći cestu. kul

O tome u nastavku putopisa. Malo sam u stisci sa vremenom ovih dana, pa je moguće da se putopis rastegne slijedećih dana (tjedana), ali kako se kaže: strpljen- spašen.
Komentari, kritike i pohvale su dobrodošli.
LLeon
LLeon

Broj postova : 2470
Age : 45
Lokacija : R1J3KA
Registration date : 01.03.2008

[Vrh] Go down

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Empty Re: Na ušću dviju rijeka ispod Avale

Postaj by Pfaff čet 22 ruj 2011 - 22:05

Kake kritike? Dosad je jako dobro. Jedino si mogao one bum-bum izloške s Kalemegdana malo opisati (za one koji nisu doma s ratnom tehnologijom).

Nestrpljivo iščekivam...

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Na ušću dviju rijeka ispod Avale Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Empty Re: Na ušću dviju rijeka ispod Avale

Postaj by novi_shef čet 22 ruj 2011 - 22:14

Pfaff je napisao/la:
Nestrpljivo iščekivam...

Također i ja... U bogte, nisam 26 godina bio u BG nono

novi_shef
Moderator
Moderator

Broj postova : 1216
Age : 52
Lokacija : Rijeka
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Empty Re: Na ušću dviju rijeka ispod Avale

Postaj by LLeon čet 22 ruj 2011 - 22:19

Pfaff je napisao/la:Jedino si mogao one bum-bum izloške s Kalemegdana malo opisati (za one koji nisu doma s ratnom tehnologijom).
A što ću ti opisivat? Znaš valjda razlikovat top od tenka. lud od smijeha Nisam zapamtio svaki pojedini izložak, a natpise koje sam fotografirao ne znam više gdje koji pripada. razočaranje

Evo: u drugom redu, treći stupac je galerija sa opisima vanjskog postava.
http://www.muzej.mod.gov.rs/muzej/galerija.html
LLeon
LLeon

Broj postova : 2470
Age : 45
Lokacija : R1J3KA
Registration date : 01.03.2008

[Vrh] Go down

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Empty Re: Na ušću dviju rijeka ispod Avale

Postaj by Damir čet 22 ruj 2011 - 22:33

novi_šef je napisao/la:
Pfaff je napisao/la:
Nestrpljivo iščekivam...

Također i ja... U bogte, nisam 26 godina bio u BG nono

A,ja pak nikada nisam bio u Bg! Lleone svaka čast jako ljep putopis super2 Sva sreća da nisi krenuo skuterićem jer bi ti jajca
bila u ausu lud od smijeha Ima par ljudi koji me sa foruma malezeljeznice.net. pozivaju u BG da im budem gost yes
Ma morat ću se pokrenuti veselo1
Damir
Damir

Broj postova : 3323
Lokacija : Rijeka
Registration date : 24.01.2011

[Vrh] Go down

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Empty Re: Na ušću dviju rijeka ispod Avale

Postaj by Pfaff čet 22 ruj 2011 - 22:59

LLeon je napisao/la:
Pfaff je napisao/la:Jedino si mogao one bum-bum izloške s Kalemegdana malo opisati (za one koji nisu doma s ratnom tehnologijom).
A što ću ti opisivat? Znaš valjda razlikovat top od tenka. lud od smijeha Nisam zapamtio svaki pojedini izložak, a natpise koje sam fotografirao ne znam više gdje koji pripada. razočaranje

Evo: u drugom redu, treći stupac je galerija sa opisima vanjskog postava.
http://www.muzej.mod.gov.rs/muzej/galerija.html
Evo, обновио сам знанје ћирилице, a naučijo sam i da je ZIS radijo i topove...

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Na ušću dviju rijeka ispod Avale Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Empty Re: Na ušću dviju rijeka ispod Avale

Postaj by Narcis pet 23 ruj 2011 - 0:17

Jako dobro za početak, i ja čekam nastavak. grinko
A što se tiče cvikanja karata i kombinacije brojki, meni se isto dogodilo u Pragu 1992., naime u Metrou su bili elektronski poništavači karata, a u tramvajima i autobusima ovakvi mehanički, pa guraj kartu na jednu, na drugu stranu.... help pa ti domaćini uskoče u pomoć i riješe stvar.

______________________________________
Vlakom na more (Lupoglav-Raša). Smile
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Pbucket  Pula-Zagreb sa A380  Na ušću dviju rijeka ispod Avale 888110
Narcis
Narcis
Administrator
Administrator

Broj postova : 6447
Age : 49
Lokacija : Labin
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Empty Re: Na ušću dviju rijeka ispod Avale

Postaj by Jean pet 23 ruj 2011 - 1:21

Odlično, LL!!! Pridružujem se nestrpljivim čekačima...

Kad već svi nabrajaju koliko su puta bili u BG, ja sam bio preko nekoliko puta, ali u vrijeme dok sam još bio premalen za impresije. Lani sam nakon puuuuno godina (polu)službeno išao u Beograd, ali mi je četverodnevni boravak tamo bio toliko detaljno unaprijed "izrežiran", da sam jedva uspio izmigoljiti sat vremena da prošećem Knez Mihajlovom...

No zato smo jednu od večeri "zaružili" u "Tri šešira" - legendarnoj kafani na Skadarliji gdje ti muzičari za 1000 dinara (cca 75 kuna) sviraju "na uvce" pjesme prema želji. Jedno jutro smo kolektivno otišli u Kuću cvijeća, a prvi dan smo proveli u Novom Sadu. Ostatak vremena bili smo u razgledavanju proizvodnih pogona naših partnera te po ručkovima, večerama i prijemima kod tih partnera. Moram reći da dugo nisam bio tako dobro počašćen kao tamo!

______________________________________
Na ušću dviju rijeka ispod Avale D18bcddd
Vi ste bili naš ponos i čelik. Skršeni u ljutoj buri u zori koja rudi.
Jean
Jean
Moderator
Moderator

Broj postova : 2140
Age : 45
Lokacija : Rijeka
Registration date : 04.09.2008

[Vrh] Go down

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Empty Re: Na ušću dviju rijeka ispod Avale

Postaj by gaspa pet 23 ruj 2011 - 8:10

Vrlo zanimljivo (budi neka sjećanja i nalaže usporedbe), i dobro da je opširno (možda je autor trebao prvo staviti skraćenu verziju tipa dođoh - bijah - vratih se, za nestrpljive). Pomalo sam iznenađen - sve djeluje solidno ušminkano a gužvi nema (pogledajte Zagreb u prijepodnevnim satima, za radnog vremena - ne znaš čeg je više na ulicama: auti ili ljudi). Da ipak sve ne bude zapanjujuće, one cvikalice vraćaju stvari na mjesto. Takve su bile u CCCP još 1974. (a ni onda nisu bile nove!). Dimenzijama upola manje ali jednako učinkovite. Doduše, te se stvari nikad ne kvare. I odmah mi je proradila balkanska pamet. Negdje na poleđini svake karte napišeš gbr. I skupljaš ih, skupljaš... Jednog dana kad imaš potpunu (ili gotovo potpunu) seriju prijevoz ti je besplatan. Tako je i moj pradjed skupljao neponištene tramvajske prijelazne karte (i cijela familija mu ih je uvijek trebala donositi, dapače - trebali su kupovati isključivo prijelazne karte) pa ih je onda ponekad koristio (doduše, na karti označeni dan u mjesecu i sat su mu malo zagorčavali život pri izboru besplatne vožnje).

Zanimljiv je i podatak o broju vlakova i putnika odn. o stagnaciji željeznice. Iako se broj stanovnika 1939-1970 povećao tri i više puta, broj željezničkih putnika porastao je tek 30%. Slično se događa i s gradskim prijevozom. Autobus linije 16 početkom osamdesetih vozio je u razmacima 2 (dvije!) - 10 min.

Željno i nestrpljivo čekamo što se dogodilo dalje.


______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3491
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Empty Re: Na ušću dviju rijeka ispod Avale

Postaj by max pet 23 ruj 2011 - 16:24

Svaka čast, zaista zanimljivo. A i želja mi je ići u Beograd. suuupeer
U nastavku se nadam da će biti i Kuća cvijeća respekt
Btw. Imaš li možda slike fićeka po Beogardu? veselo
max
max

Broj postova : 224
Lokacija : Rijeka
Registration date : 13.12.2009

[Vrh] Go down

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Empty Re: Na ušću dviju rijeka ispod Avale

Postaj by Trol_Rijeka pet 23 ruj 2011 - 18:54

Onakvi poništivači karata bili su i u Sarajevu 80-tih. U to doba Bg je imao elektronske poništivače slične današnjim riječkim.
U onoj, kako Lleon točno kaže, vojnoj zgradi, služio sam vojsku 1980/81. (Brrrr). Prije WW2 to je bila vojna akademija kraljevske vojske.
Trol_Rijeka
Trol_Rijeka

Broj postova : 282
Age : 61
Lokacija : Rijeka
Registration date : 08.05.2008

[Vrh] Go down

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Empty Re: Na ušću dviju rijeka ispod Avale

Postaj by sali pet 23 ruj 2011 - 20:38

LLeon je napisao/la:

............. Oštro oko će u daljini primijetit jednog čudnovatog čovječuljka koji je slikavao po kolodvoru i čim me je ugledao, doslovno je pobjegao sa perona, kao da ga svi vrazi gone. lud od smijeha rolling on the floor Zvao sam ga, čak štoviše, vikao za njim, da idemo do Cresa, popit nešto, icon pivo ali on je još više ubrzao korak. pitanje

Kasnije je viđen na Vežici uz prugu. Nisam uspio vidjet je li mu HŽ već prilijepio inventarski broj. smiling devil


Na ušću dviju rijeka ispod Avale Tomo

Da li ćemo ikada dobiti potpunu informaciju što se ustvari dogodilo da ga nema na Forumu ?
Bar meni nije ništa jasno Shocked

Srdačan pozdrav !
sali
sali

Broj postova : 1950
Age : 72
Lokacija : Zagreb
Registration date : 10.06.2008

[Vrh] Go down

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Empty Re: Na ušću dviju rijeka ispod Avale

Postaj by LLeon sub 24 ruj 2011 - 6:26

Nisam očekivao ovako pozitivan odaziv. To mi daje poticaj da požurim sa nastavkom. Bit će ovaj vikend.

Damir je napisao/la:Sva sreća da nisi krenuo skuterićem jer bi ti jajca
bila u ausu :-)))
Si lud? mad Jedva sam onaj dan do Gospića stigao. lud od smijeha Zapravo, bilo bi izvedivo, ali to već spada u ekstremne sportove. mrgreen LLeonmobil bi bio idealan za ovako dugački put, ali nije mi se dalo zafrkavat sa autom, pa vožnja, pa parking po Beogradu. Ovako sjednem u vlak, JGP, taxi i voziš se bez brige i pameti.

max je napisao/la:U nastavku se nadam da će biti i Kuća cvijeća respekt
Btw. Imaš li možda slike fićeka po Beogardu? veselo
Naravno da hoće. yes I željeznički muzej i Avala i najveća (navodno) maketa na Balkanu sa 6 vlakića koji voze po njoj i vožnja beovozom... ne mogu sam sve otkrit... Cool
Fićeka, i crvenih zastava sam vidio jako, jako malo. Zapravo, imaju jako dobar vozni park, što se može vidjet po dosadašnjim fotografijama.

sali je napisao/la:Da li ćemo ikada dobiti potpunu informaciju...
Sali, ne talasaj!!! ljut ljutiti I ne kvari mi temu. kul
LLeon
LLeon

Broj postova : 2470
Age : 45
Lokacija : R1J3KA
Registration date : 01.03.2008

[Vrh] Go down

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Empty Re: Na ušću dviju rijeka ispod Avale

Postaj by Pfaff sub 24 ruj 2011 - 6:55

LLeon je napisao/la:
sali je napisao/la:Da li ćemo ikada dobiti potpunu informaciju...
Sali, ne talasaj!!! ljut ljutiti I ne kvari mi temu. kul
Da, zbilja, što se to desilo? (I tko je uopće prvi počeo? grinko )

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Na ušću dviju rijeka ispod Avale Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Empty Re: Na ušću dviju rijeka ispod Avale

Postaj by Silver sub 24 ruj 2011 - 16:58

Pfaff je napisao/la:
LLeon je napisao/la:
sali je napisao/la:Da li ćemo ikada dobiti potpunu informaciju...
Sali, ne talasaj!!! ljut ljutiti I ne kvari mi temu. kul
Da, zbilja, što se to desilo? (I tko je uopće prvi počeo? grinko )


Зашто, о коме се ради?
Silver
Silver

Broj postova : 353
Age : 74
Lokacija : Zaprešić
Registration date : 09.02.2009

[Vrh] Go down

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Empty Re: Na ušću dviju rijeka ispod Avale

Postaj by Damir sub 24 ruj 2011 - 19:25

Silver je napisao/la:
Pfaff je napisao/la:
LLeon je napisao/la:
sali je napisao/la:Da li ćemo ikada dobiti potpunu informaciju...
Sali, ne talasaj!!! ljut ljutiti I ne kvari mi temu. kul
Da, zbilja, što se to desilo? (I tko je uopće prvi počeo? grinko )


Зашто, о коме се ради?

Gornja fotka nije potpuna,još neko fali na njoj kul
Damir
Damir

Broj postova : 3323
Lokacija : Rijeka
Registration date : 24.01.2011

[Vrh] Go down

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Empty Re: Na ušću dviju rijeka ispod Avale

Postaj by LLeon sub 24 ruj 2011 - 20:07

Prije nego mi skroz zaofthomičarite temu, ljut krenimo dalje. kul

Gdje smo ono stali…? Aha, na kolodvoru, vrijeme je za napravit check in. Prelazimo cestu, hotel je odmah tu prekoputa.
Kad smo ga rezervirali preko booking.com, vidjeli smo slike, ali znamo da oni to uvijek malo ušminkaju, ali ovo je stvarno woooow… Shocked Ok, možda mrvicu prekičasto, ali osoblje je vrlo gostoljubivo i uslužno, sve čisto, uredno, hrana odlična, u cijenu uračunati unutarnji i inozemni telefonski pozivi (doduše samo na fiksnu mrežu), besplatan bežični Internet, tuš kada ima one masažne mlaznice, led rasvjetu, pa čak i ugrađen radio. Kreveti od memorijske pjene, kao da ležiš na oblaku… Pravi hedonizam. Kako onda izgledaju oni sa 5 zvjezdica, kad je ovaj sa 4 ovako dobar? super2
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd242

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd255

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd250

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd211

I ono što je najvažnije, pogled sa prozora- na željeznički kolodvor super
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd208

Čak ni konobara ne treba dozivat. Samo pritisnut dugme. icon pivo
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd243

Kad smo se smjestili, još malo šetnje, do Novog Beograda. Najprije na BAS- Beogradsku Autobusnu Stanicu
Putničke blagajne
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd218

Peroni su lijevo. Inače, na ulazu prema peronima su zaštitari i nije uopće moguće doći do autobusa bez putne karte. Vidio sam da ljudi ubacuju nekakve žetone, pa prolaze kroz tripod, ali nisam uspio shvatit na koji način to funkcionira. Možda uz kartu dobiju taj žeton.
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd224

Niti u WC ne možeš bez da platiš. Najprije na blagajnu. mrgreen
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd221

Ulaz za autobuse na ukrcajne perone.
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd226

Iskrcajni terminal je nekih 100 metara dalje i tu autobusi dolaze, iskrcaju putnike i onda nastavljaju ili na parkiralište, ili na ukrcajni peron. Iskrcajni terminal sam otkrio tek zadnjeg dana svog boravka u Beogradu, nedjelju navečar, kada je valjda bio najveći promet. Autobusi su dolazili jedan za drugim, doslovno svake minute. Nevjerojatna količina prometa. Samo iskrcaju i vozi dalje i uvijek ih je bilo 3-4 koji su istovremeno iskrcavali.
LLeon
LLeon

Broj postova : 2470
Age : 45
Lokacija : R1J3KA
Registration date : 01.03.2008

[Vrh] Go down

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Empty Re: Na ušću dviju rijeka ispod Avale

Postaj by LLeon sub 24 ruj 2011 - 20:10

Kad već spominjem autobuse… nisam ih spominjao u prvom dijelu putopisa, namjerno, to sam ostavio za sada.
Kao što sam već rekao, javni gradski prijevoz održavaju GSP i nekoliko privatnika.
90 % voznog parka GSP-a su Ikarbusi. Imaju i nešto MAN-ova, poklon japanske vlade. Privatnici imaju svega i svačega, ali prevladava istočnoeuropska proizvodnja.
Ići ću redom kako sam ih slikao:
MAN SL283
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd128

Ruski MAZ 103 u vlasništvu nekog privatnika (Čurdić)
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd141

Ikarus. Nije u službi javnog gradskog prijevoza, nego je vozio neke bauštelce
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd225

FAP od nekog privatnika
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd160

SOR-ovi od Laste
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd177

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd429

Ikarbus sa zračnim hlađenjem kul
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd193

Cobra
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd335

Jedan stranac
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd487


Nisam li rekao da su Ikarbusi najbrojniji?
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd341

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd236

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd237
LLeon
LLeon

Broj postova : 2470
Age : 45
Lokacija : R1J3KA
Registration date : 01.03.2008

[Vrh] Go down

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Empty Re: Na ušću dviju rijeka ispod Avale

Postaj by LLeon sub 24 ruj 2011 - 20:13

Beogradom vozi nekoliko ovakvih zelenih tramvaja.
Zgrada u pozadini za Trola i prisjećanje na vojničke dane laugh 2
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd337

Švicarska donacija
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd197

Vozio sam se i tim zelenim i mogu reći da su udobniji i u boljem stanju od svih ostalih. Zanimljivo, vrata im se ne otvaraju automatski, nego na dugme.

Kontejnerski terminal i ranžirni kolodvor
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd227

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd228

Brodovi na Savi
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd230

Prelazimo pješice preko starog savskog mosta
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd234

Pauk parkiralište. Inače, ovo nije niti trećina voznog parka. Ostali su na terenu.
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd235

Dan drugi. Dan za muzeje i bijeg u prirodu.
Danas smo odlučili posjetiti 3 muzeja. Prvi je pogađate- željeznički.

Ispred muzeja uskotračna parna lokomotiva serije JŽ 99
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd196

Ostatak postava je u zatvorenom prostoru
Stephensonova lokokomotiva Rocket u mjerilu 1:3
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd328

Parni modeli
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd261

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd270

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd316

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd308
LLeon
LLeon

Broj postova : 2470
Age : 45
Lokacija : R1J3KA
Registration date : 01.03.2008

[Vrh] Go down

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Empty Re: Na ušću dviju rijeka ispod Avale

Postaj by LLeon sub 24 ruj 2011 - 20:14

Drezina- trokolica
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd266

Sredstva komunikacije
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd262

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd272

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd274

Serije JŽ 441 i 741
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd289

Modeli raznih vagona
Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd290

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd298

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd299

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd310

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd313

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd323

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd318

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd273

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Beograd275
LLeon
LLeon

Broj postova : 2470
Age : 45
Lokacija : R1J3KA
Registration date : 01.03.2008

[Vrh] Go down

Na ušću dviju rijeka ispod Avale Empty Re: Na ušću dviju rijeka ispod Avale

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

[Vrh]

- Similar topics

Započni novu temu   Odgovori na temu
 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.