Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Njemačke željeznice

+2
Pfaff
5ar
6 posters

Stranica 1 / 4. 1, 2, 3, 4  Next

Go down

Njemačke željeznice Empty Njemačke željeznice

Postaj by 5ar uto 2 tra 2013 - 0:12

München Hauptbahnhof

Njemačke željeznice P3308861

Njemačke željeznice P3308862

Njemačke željeznice P3308863

Njemačke željeznice P3308864

Njemačke željeznice P3308865

Njemačke željeznice P3308869

Njemačke željeznice P3308870

Njemačke željeznice P3308874

Njemačke željeznice P3308876

Njemačke željeznice P3308877

Njemačke željeznice P3308884

Njemačke željeznice P3308886

Njemačke željeznice P3308975

Njemačke željeznice P3308976
5ar
5ar

Broj postova : 278
Age : 43
Lokacija : Krk
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Njemačke željeznice Empty Re: Njemačke željeznice

Postaj by 5ar uto 2 tra 2013 - 0:13

Njemačke željeznice P3308516

Njemačke željeznice P3308514

Njemačke željeznice P3308513

Njemačke željeznice P3308512

Njemačke željeznice P3298477

Njemačke željeznice P3298476

Njemačke željeznice P3298471

Njemačke željeznice P3298465
5ar
5ar

Broj postova : 278
Age : 43
Lokacija : Krk
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Njemačke željeznice Empty Modernizacija ranžirnih kolodvora u Njemačkoj

Postaj by borna pet 12 tra 2013 - 18:26

Njemačka: Nakon uspješnih projekata modernizacije ranžirnih kolodvora Koeln Gremberg i Hagen Vorhalle, DB ProjektBau je potpisao ugovor o dobavljanju nove kontrolne opreme za Seddin Nord ranžirni kolodvor s tvrtkama Pintsh Tiefenbach i AIS Automation Dresden. Seddin Nord nalazi se jugozapadno od Berlina.
Ugovor vrijedan “nekoliko milijuna eura” pokriva kontrolne sustave Pintsch Tiefenbacha i kolosječne kočnice AISA za 29 sporednih kolosjeka.
Prema izjavama iz AIS Automation, poseban izazov predstavlja zahtjev da se postojeći i novi kontrolni sustavi mogu koristiti u isto vrijeme na različitim dijelovima kolodvora za vrijeme modernizacije. Završetak postavljanja novih sustava planiran je za listopad 2014. godine.
Izvor: RailwaygazetteNjemačke željeznice Zagreb-RK_1-317719_957x340
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 7244
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Njemačke željeznice Empty AKN naručuju nove dizelmotorne vlakove

Postaj by borna sri 8 svi 2013 - 16:19

jemačka: AKN Eisehnbahn, putnički operator u njemačkoj pokrajini Schleswig-Holstein objavio je narudžbu za 14 Alstom Coradia Lint 54 dizelmotornih vlakova u vrijednosti 60 milijuna eura. Vlakovi će biti izgrađeni u Alsomovoj Salzgitter tvornici, a isporuka je predviđena za drugu polovicu 2015. godine. Vlakovi su namijenjeni za prometovanje između gradova Neumunster i Eidelstedta.
Dvodijelni vlakovi će imati maksimalnu brzinu od 12o km/h, 176 sjedećih i 170 stajaćih mjesta.
Vlakovi će zamijeniti postojeće LHB VTE garniture iz 1976-1977. godine zbog starosti i nedovoljnog komfora za putnike.
Izvor: RailwaygazetteNjemačke željeznice 1024px-Taunusbahn_Koeppern_LINT-215278_957x340
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 7244
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Njemačke željeznice Empty EBRD osigurava novac za izgradnju tvornice vlakova u Bjelorusiji

Postaj by borna uto 14 svi 2013 - 15:52

Bjelorusija: EBRD (Europska banka za rekonstukciju i razvoj) pružila je zajam od 14,5 milijuna € za zajednički projekt tvrtki Stadler Rail i bjeloruskog Belkommunmasha. Tvornica elektromotornih vlakova i tramvaja je u izgradnji u blizini Minska. Ovime će Stadler osigurati najmodernija znanja i tehnologije za funkcioniranje tvornice.
Oko 90% vlakova i tramvaja izgrađenih u tvornici bit će namijenjeno izvozu, i to uglavnom za države ZND-a.
Ovo je prvi projekt u kojemu zapadna tvrtka gradi tvornicu u Bjelorusiji, a prema riječima glavnog direktora EBRD-a, Thomasa Maiera, “ovo može služiti kao primjer stranim investitorima koji razmišljaju o otvaranju tvornica u ovoj zemlji”.
Izvor: RailwaygazetteNjemačke željeznice Stadler_FLIRT_Minsk-228918_957x340
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 7244
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Njemačke željeznice Empty Njemačke željeznice bespilotnim letjelicama protiv grafita

Postaj by borna pon 27 svi 2013 - 15:32

U borbi protiv vandalizma njemačke željeznice odlučile su slijediti primjer vojske i opremiti se minijaturnim bespilotnim letjelicama koje bi trebale otkrivati autore grafita, objavili su u ponedjeljak njemački mediji.
Po uzoru na bespilotne letjelice koje se koriste u ratu, minijaturni helikopteri njemačkih željeznica trebali bi otkrivati i snimati autore grafita, potvrdio je glasnogovornik željeznica, a prenosi televizijska mreža n-tv. Infracrvena kamera instalirana na letjelici otkrivala bi pokrete na tlu, a uz pomoć posebne tehnologije bilježili bi se svi podatci koji bi se na sudu upotrijebili protiv počinitelja.
Jedna takva minijaturna letjelica stoji oko 60.000 eura, a opremljena baterijom može letjeti više od 80 minuta na visini od 150 metara. La letjelicu bi se brinuli pilot na tlu i operater koji sprema snimke.
Zbog obveze zaštite podataka, minijaturne letjelice operirat će samo na području u vlasništvu željeznica, a ispitivanje njihovih mogućnosti bit će idućih tjedana, rekao je glasnogovornik.
"Moramo pronaći nove načine u borbi protiv grafita", izjavio je šef sigurnosnog odjela njemačkih željeznica Gerd Neubeck.
Njemačke su željeznice samo prošle godine zbog grafita imale štetu od 7,6 milijuna eura.
(Hina)
Akako ćemo se mi boriti?Njemačke željeznice Y330451789524863
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 7244
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Njemačke željeznice Empty Talent 2 za National Express

Postaj by borna čet 6 lip 2013 - 16:00

Njemačka: Željeznički prijevoznik National Express Group naručuje 35 elektromotornih vlakova Talent 2 koje proizvodi Bombardier. Procjenjuje se da je vrijednost ugovora oko 170 milijuna €.
Isporuka će uključivati trodijelne i peterodijelne klimatizirane vlakove za maksimalnu brzinu do 160 km/h. Vlakovi će imati prvi i drugi razred, CCTV televiziju, prostore za invalidska kolica i bickle, te informacijske displeje za putnike.
Vlakovi će prometovati od prosinca 2015. na Rhein-Munsterland-Expressu i Rhein-Wupper-Bahn vlakovima.Njemačke željeznice National-Express-C2C2-340782_957x340
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 7244
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Njemačke željeznice Empty Vlak od Njemačke do Turske za pet dana

Postaj by borna pet 7 lip 2013 - 15:08

Njemačka: DB Schenker Rail uvodi nove vlakove na relaciji Njemačka – Turska s početkom u rujnu 2013.
Pod nazivom “Bosporus Shuttle”, prometovat će tri vlaka tjedno između terminala u Njemačkoj i Halkaha u predgrađu Istambula. TCDD će biti zadužen za prijevoz u Turskoj, dok će DB Schenker upravljati vlakovima u Bugarskoj, Rumunjskoj, Mađarskoj, Austriji i Njemačkoj.
“Bosporus Shuttle” će prevoziti kontejnere i pojedine vagone, s predviđenim vremenom vožnje oko 5 dana. Planira se i povećanja broja vlakova na pet tjedno.
Ovo je još jedan od projekata u sklopu liberalizacije turskog željezničkog tržišta.
Izvor: Railwaygazette
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 7244
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Njemačke željeznice Empty IGC dala licencu za prometovanje DB-ovih vlakova ispod La Manchea

Postaj by borna sub 15 lip 2013 - 18:52

Njemačke željeznice SiemensVelaroD-InnoTrans2010-88284_957x340
Europa: Međuvladina komisija (Intergovermental Commision) koja je zadužena za dozvole prometovanja tunelom ispod La Manchea osigurala je operativnu licencu “Certifikat B” Deutsche Bahnu, točnije, njihovoj podružnici Groupe Eurotunnel.
Ovom licencom omogućuje se nastavak projekta DB-a kojime žele povezati Amsterdam, Frankfurt, Koln i London vlakovima velikih brzina. Početak prometovanja DB-ovih HS vlakova bio je predviđen ove godine, no on je više puta odgođen, te nije vjerojatno da će početi prometovati prije 2016. godine. DB na tim vlakovima planira koristiti Siemens Velaro D vlakove, no oni još nemaju dozvolu za prometovanje izvan Njemačke.
Kao još jedan od razloga odgode navode se problemi s imigracijskom kontrolom na britanskoj granici jer Britanija nije unutar Schengena.
Izvori iz Eurotunnela navode da pozdravljaju ovu odluku IGC-a, te predviđaju porast broja putnika za 3 do 4 milijuna putnika godišnje.
Izvor: Railwaygazette
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 7244
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Njemačke željeznice Empty Makete sa Maerklin vlakovima za vježbu i učenje

Postaj by borna sri 30 lis 2013 - 21:05

U Darmstatu se nalazi centar za vježbanje raznih profesija na željeznici (EBD)
U Njemačkoj se na 34.000 km.pruga svakodnevno kreće 27.000 putničkih i 5.100 teretnih vlakova! U prosjeku se svaki dan dogodi 1.600
nezgoda a u otežanim zimskim uvjetima i do 3.000! Da bi se takvi događaji smanjili pri Tehničkom univerzitetu u Darmstatu je napravljen
centar za obuku sa velikom HO maketom koja ima 1.000 metara pruge, 360 skretnica te 1.300 pružnih davača signala.
Maketa ima dvokolosječnu prugu sa puno raznih odvojaka kao i zasebnu jednokolosječnu. Ukupno je napravljeno 13 stanica raznih
izvedbi. Dužinski omjeri su skraćeni na 1:250 tako da pruga odgovara dužini od 90 kilometara u stvarnosti.
Njemačke željeznice Scan0001Njemačke željeznice Scan0002

Za upravljanje signalima, skretnicama i vlakovima koriste kjlasičnu postavnicu sa mehaničkim pokretanjem, elektro-mehaničku,
elektro-relejnu te najnovije izvedbe elektroničkog pulta (ESTW)
Prema stanju iz kraja 2011 u DB imade još 1.118 mehaničkih pultova, 425 elektro-mehaničkih, 1589 relejnih te 754 najmodernija pulta.
(naravno, ove najstarije izvedbe se nalaze na malim kolodvorima sa vrlo malo prometa)
Njemačke željeznice Scan0003Njemačke željeznice Scan0004
Njemačke željeznice Scan0005Njemačke željeznice Scan0006

Maketa je potpuno digitalizirana i posebnim softwareom se brzine malih vlakova usklađuju sa stvarnim tako da može služiti i za
vježbanje strojovođama kao i za proučavanja u odvijanju prometa.
(preneseno iz Maerklin magazina)
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 7244
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Njemačke željeznice Empty Re: Njemačke željeznice

Postaj by borna čet 31 lis 2013 - 15:34

Još malo slika iz te lijepe škole...eh da mi je bilo ići u takovu školu ili tamo raditi!
Njemačke željeznice 1__10_
Njemačke željeznice 1__12_
Njemačke željeznice 1__13_
Njemačke željeznice 1__20_
Njemačke željeznice 1__22_
Njemačke željeznice 1__27_
Njemačke željeznice 1__31_
Njemačke željeznice 1__32_
Njemačke željeznice 1__33_
Njemačke željeznice 1__35_
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 7244
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Njemačke željeznice Empty Re: Njemačke željeznice

Postaj by borna čet 31 lis 2013 - 15:40

I još malo...
Njemačke željeznice 1__36_
Njemačke željeznice 1__40_
Njemačke željeznice 1__44_
Njemačke željeznice 1__47_
Njemačke željeznice 1__49_
Njemačke željeznice 1__52_
Njemačke željeznice 1__53_
Njemačke željeznice 1__57_
Njemačke željeznice 1__66_Njemačke željeznice 1__67_
Njemačke željeznice 1__6_Njemačke željeznice 1__7_
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 7244
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Njemačke željeznice Empty Re: Njemačke željeznice

Postaj by borna čet 31 lis 2013 - 15:42

Ovo je nacrt svih pruga i stanica na školskoj maketi:
Njemačke željeznice Streckenplan_EBD_full

/da nebi bilo zabune oko velikog broja vlakova koji svakodnevno prometuju- jedan te isti vlak dnevno vozi na više linija, pa npr.
prigradski vlakovi mogu dnevno odraditi i preko 20 linija/vožnji/
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 7244
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Njemačke željeznice Empty DB će u 2014. potrošiti 4,6 milijardi eura

Postaj by borna sub 4 sij 2014 - 19:29

NJEMAČKA: Deutsche Bahn je predstavio svoj plan trošenja 4,6 milijardi € na modernizaciju i obnovu 34.000 km mreže tijekom 2014.
Troškovi održavanje će se povećati za 200 milijuna € u odnosu na 2013. Više od 3000 km pruge treba zamijeniti na 755 lokacija na 65 koridora.
Veliki projekti uključuju rad na Hannover – Hamburg ruti, s izgradnjom treće pruge između Stelle i Lüneburg. Modernizacija starog  otvora  Schlüchterner  tunela će trajati od ožujka do početka lipnja, a obnova  na peronima znači da će neki vlakovi koristiti Frankfurt Süd radije nego Frankfurt Hbf.
Biti će opsežnih radova na mostu između Rosenheima i Salzburga, dok će Karlsruhe – Mannheim ruta biti zatvorena u kolovozu zbog obnove pruge i radova na peronima. Infrastruktura između Münchena i Ingolstad će se nadograditi za brzine od  200 km / h, a bit će i daljnih remodeliranja u Leipzigu.
Izvor: railwaygazette.com
Njemačke željeznice Db_infra_izgradnja_pruga-280723_957x340
(kako mi se čini neki je početnik to preveo za vlakovi.com)
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 7244
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Njemačke željeznice Empty Re: Njemačke željeznice

Postaj by borna uto 7 sij 2014 - 15:46

Jedan poučan film o gradnji parnih lokomotiva u Njemačkoj 30-ih godina ( a za dalje na desnoj strani ima još puno povijesnih filmića)
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 7244
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Njemačke željeznice Empty Vossloh isporučuje lokomotivski vlak

Postaj by borna uto 7 sij 2014 - 15:57

NJEMAČKA: prvih šest od 16 Vossloh G6 troosovinskih dizel-hidrauličnih manevarskih lokomotiva naručenih u prosincu 2011. dostavljene su kemijskoj tvrtci BASF u Ludwigshafenu tijekom prosinca.
Dostava ostalih Kiel – 671 kW manevarskih lokomotiva i četiri 1,2 MW DE12 Bo-Bo lokomotive bi trebala biti završena do veljače.
Foto: Thorsten Mischke
Izvor: railwaygazette.com
Njemačke željeznice Vossloh-G-BASF-169995_957x340
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 7244
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Njemačke željeznice Empty Radionica parnih lokomotiva u Meiningenu

Postaj by borna sub 18 sij 2014 - 19:09

Davne 1914 godine osnovana je radionica za izradu i popravak lokomotiva u Meiningenu koja postoji još i danas!
Nešto više možete doznati preko Linka
Njemačke željeznice Dlw-logo
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 7244
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Njemačke željeznice Empty BAHN-TV

Postaj by borna pet 31 sij 2014 - 21:34

Nažalost ta mala tv stanica pokrenuta 2001 je ugašena 2008 (preuzeo ju je veliki DB ali nije nastavio sa emitiranjem). Emitirala se preko satelita
a pod kraj preko interneta. Preko noći su emitirali višesatne snimke vožnji po raznim prugama (iz kabine strojovođe) a preko dana su svaki sat bile
kratke vijesti te između razni zanimljivi prilozi i emisije.
Na Jubitu imade srećom puno snimaka sačuvanih (piše 204.000!) pa ako se želite provozati otiđite na Link i uživajte!
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 7244
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Njemačke željeznice Empty Chiemsee-Bahn

Postaj by borna čet 27 oľu 2014 - 16:32

Ta uskotračna pruga dužine svega 1.910 metara otvorena je 1887 godine i povezuje željezničku stanicu normalnog kolosjeka sa
pristaništem za parne brodove (neki voze i danas kao turistička atrakcija(
Njemačke željeznice 800px-Chiemseebahn

Njemačke željeznice Chiemsee-bahn-1

Njemačke željeznice Chiemsee

Njemačke željeznice 1280x

Njemačke željeznice Chiemsee_bahn_60629_0808_00
Njemačke željeznice Bild459

Njemačke željeznice Die-chiemsee-bahn-hier-gerade-bei-710340

Njemačke željeznice 800px-Abteil_1_Chiemsee-Bahn
Prekrasan mali vlakić na metarskoj pruzi, odavno je prepoznat kao nacionalna baština i zaštićen kao spomenik
(što bi uradili i sa Samoborčekom da je bio u Njemačkoj)
Njemačke željeznice 800px-LudwigFesslerBreitseite

Njemačke željeznice 800px-MS_Edeltraud_Chiemsee
(i parobrodi su naravno pod zaštitom te se redovno obnavljaju)
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 7244
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Njemačke željeznice Empty Re: Njemačke željeznice

Postaj by Pfaff čet 27 oľu 2014 - 17:41

borna je napisao/la:Ta uskotračna pruga dužine svega 1.910 metara otvorena je 1887 godine i povezuje željezničku stanicu normalnog kolosjeka sa pristaništem za parne brodove (neki voze i danas kao turistička atrakcija)
Prekrasan mali vlakić na metarskoj pruzi, odavno je prepoznat kao nacionalna baština i zaštićen kao spomenik (što bi uradili i sa Samoborčekom da je bio u Njemačkoj)
Po izvedbi lokomotive koja je uklopljena u kabinu nalik vagonima, ja bih rekao da se to definira kao parni tramvaj!
Chiemsee je Bavarcima (slično kao Balaton Magyarima) zamjena za Kvarnersku rivijeru. Dovoljno je velik da se mogu obavljati razne vodene aktivnosti. Osobito je lijep za sunčanog vikenda kad izmile jedrilice...

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Njemačke željeznice Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 9904
Age : 73
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Njemačke željeznice Empty Re: Njemačke željeznice

Postaj by borna čet 27 oľu 2014 - 17:49

Na ovaj mali prilog me potaknuo ICE 3M, pitao se kakova je to uskotračna tamo...
Na tih kratkih niti 2 kilometra pruge godišnje se provoza na stotine tisuća ljudi, takoreći vlakić stalno vozi amo-tamo i uvijek je pun!
Tako biva kad se pametno i smisleno vodi politika i gospodarstvo, teško mi je i pomisliti na naše gluposti koje su dovele do propasti
Samoborčeka  Mad 
Nijemci, Austrijanci ili Švicarci bi takvu liniju sačuvali i unaprijedili, Šmidhen bi bio i dalje glasovito kupalište a turisti iz cijeloga svijeta
bi dolazili provozati se  Crying or Very sad 
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 7244
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Njemačke željeznice Empty Re: Njemačke željeznice

Postaj by ICE-3M pon 15 ruj 2014 - 11:28

Je da je vijest malo stara, ali je zanimljiva. Naime, prošlu srijedu se dogodio kaos u München-u, odnosno na S-Bahn linijama. Došlo je do oštečenja KM u 6.30 između stajališta München-Laim i kolodvora München-Passing (radi lakšeg snalaženja, evo karte http://s-bahn-muenchen.hafas.de/bin/540/help.exe/dn?tpl=livefahrplan , a evo i teksta u lokalnom večernjaku http://www.abendzeitung-muenchen.de/inhalt.zugausfaelle-und-fahrplanaenderungen-muenchen-s-bahnchaos-am-mittwoch-in-der-frueh.0d760849-1379-4c10-919c-697dfc508e68.html ). Ako sam dobro shvatio jedan vlak na liniji S3 je zapeo za KM, a putnici su evakuirani. To evakuirani zvuči malo dramatično, ali mislim da se radi samo o tome da su stavili neke stepenice na vrata, jer je visina poda je 1025 mm iznad tračnice, a skakanje s preko metra visine baš i nije za svakoga. Dakle, kako ovdje prolaze 5 linija S-Bahn-a, a pruga ima samo dva kolosijeka, nastao je opči kaos i ljudi koji putuju na posao oko pola sata su taj dan putovali preko dva sata. Inače to se dogodilo na Stammstrecke (ajmo reč osnovna pruga, to je pruga između kolodvora München-Ost i München-Passing, gdje voze skoro sve linije S-Bahn-a, odnosno njih 7. Dosta su se mediji o tome raspisali, a po komentarima se čini da ni putnici baš i nisu zadovoljni s S-Bahn-om, koji je čini se poskupio 5%. Rješenje za izbjegavanje ovakvih kaosa je gradnja druge Stammstrecke koja je u planu, ali kad se bude stvarno izgradila tko zna. Evo, da vidite kakvo je tamo stanje evo polazaka s stajališta Laim od 6.30 u smjeru zapada: 6.33 - S8, 6.37 - S2, 6.39 - S6, 6.44 - S3, 6.46 - S2, 6,48 - S4, 6.53 - S8, 6.55 - S3, 6.57 - S2 i 6.59 - S6. Evo, to su vlakovi koji polaze samo u prvih pola sata nakon kvara KM, a isto takav je promet u drugom smjeru i to sve na dvokolosiječnoj prugi.
ICE-3M
ICE-3M

Broj postova : 833
Age : 39
Lokacija : Zagreb - München
Registration date : 18.10.2011

[Vrh] Go down

Njemačke željeznice Empty Dvojbeni rekord Njemačke željeznice

Postaj by borna pet 7 stu 2014 - 15:53

Deutsche Bahn je objavio poslovne rezultate za prošlu godinu: prevezli su gotovo dvije milijarde putnika i ostvarili rekordnu dobit. Ali putnici i mnogi zaposlenici ovaj rekord mogu lako smatrati - sramotom.
Njemačke željeznice 0,,16400304_303,00
Direktor Njemačkih željeznica, Rüdiger Grube je ovog četvrtka (21.3.) predstavio poslovne rezultate "veoma uspješne poslovne godine" 2012. Još nikad nije bilo toliko putnika u vlakovima: jedna milijarda i 974 milijuna je "cvikala" svoju kartu, što je porast za gotovo pedeset milijuna putnika - gotovo koliko je odraslog stanovništva u ovoj zemlji.
To se odrazilo i u blagajni koncerna: kroz nju je prošlo 39,3 milijarde eura - 3,7% više nego u godini prije toga, a dobit je narasla za još više, 11% na 1,48 milijardi eura. Još uvijek glavni vlasnik Deutsche Bundesbahna, država Njemačka je naravno vrlo zadovoljna što se tako lijepo puni državna blagajna pa je tako i ministar prometa Peter Ramsauer pohvalio direktora i željeznicu kako je "očito na tračnicama uspjeha".
Njemačke željeznice 0,,16663940_401,00
"Što se tu ima slaviti?"
No, to mnoštvo putnika jedva da ima razloga dijeliti slavlje koje se čuje u Berlinu. Koncem prošle godine su karte ponovno poskupjele pa je tako na primjer cijena karte od Kölna do dvjestotinjak kilometara udaljenog Frankfurta 66 eura (petstotinjak kuna, drugi razred, jedan smjer) - iznos koji i u Njemačkoj nipošto nije malen. Tome treba još dodati pristojbu od četiri eura za rezervaciju sjedala, osobito ako se putuje u vremenima gužve - i ako se želi i sjediti u ne osobito udobnim sjedalima, nego tražiti mjesto na, također ne osobito čistom podu vagona.
Lavovski dio te dobiti dolazi od prigradskog prometa - a tamo naći mjesto za sjedenje ako se putuje na posao, ionako graniči s lutrijom. Putnici mogu proslaviti uspješan početak radnog dana već činjenicom da vlak nije (previše) kasnio - ili da je potpuno otkazan, na primjer ako je pao snijeg ili kiša. Uče se i skromnosti i mogu biti zahvalni ako radi i grijanje ili klimatizacija.
Deutsche Bahn već odavno ne uživa ugled solidnog, točnog i pouzdanog prijevoznika. I mnogi od 130 tisuća zaposlenih Njemačkih željeznica lako mogu ovu dobit svog poslodavca od gotovo milijardu i pol eura, shvatiti kao pljusku. I ovog ponedjeljka (18.3.) je priređen dvosatni štrajk upozorenja kako bi konačno izvojevali značajniju povišicu i bolje uvjete rada.
Njemačke željeznice 0,,16680681_401,00
Štednja se isplati - direktoru
Jer već duže vrijeme uprava Deutsche Bahn-a "povlači sve registre" kako bi povećala dobit: zatvoreni su mnogi kolodvori i ukinute su mnoge linije, osobito u manje napučenim dijelovima zemlje, koje ne donose dovoljno dobiti. Mnoge dodatne službe - čišćenja, opskrbe vagona-restorana, ali i dijelom održavanja - su "prebačene" izvan koncerna tvrtkama koje još manje plaćaju svoje, naravno nipošto motivirane suradnike.
Mnoga radna mjesta su potpuno ukinuta pa na primjer, ako ne želite još platiti i kaznenu pristojbu ako želite kupiti kartu kod konduktera (to se po novom zove "pratilac vlaka"), osuđeni ste na neravnopravnu bitku s automatima za prodaju karata. Tamo pak osobe koje nisu toliko vične računalima, doista mogu biti sretne ako, nakon desetak minuta kojekakvih pitanja, dobiju kartu - pa makar za bilo koje odredište.
Jer šaltera na kojima netko prodaje karte na mnogim kolodvorima uopće više - nema. Mjere štednje idu tako daleko da na primjer na rečenoj trasi između Kölna i zračne luke Frankfurta nema niti - skretnica. To znači, ako se nešto dogodi na trasi, vlak mora "u rikvercu" do svog ishodišta. Razlog - i održavanje skretnica košta novca.
Direktor Njemačkih željeznica Rüdiger Grube svakako može biti motiviran da posegne za svim mjerama štednje koje mu padnu na pamet. Naime, poslodavac - odnosno država, smatra kako njegovo umijeće zavređuje i prigodnu naknadu - to je 75 tisuća eura mjesečno, odnosno 900 tisuća eura godišnje. Ali to je tek dio njegovih primanja, jer je lavovski dio vezan uz poslovni uspjeh. Utoliko je već 2011. na svom računu prebrojao 2,46 milijuna eura, a obzirom da je prošla, 2012. godina bila rekordna, takav je i prihod predsjednika uprave Deutsche Bahn AG: 2,66 milijuna eura. Svih petero članova uprave Njemačkih željeznica je za prošlu godinu dobilo 8,7 milijuna eura "nagrade". Evil or Very Mad
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 7244
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Njemačke željeznice Empty Komentar: Nema vlaka ni za Nedođiju

Postaj by borna pet 7 stu 2014 - 15:57

Njemačke strojovođe opet štrajkaju i štrajk će potrajati četiri dana. U zemlji u kojoj se i zakašnjenje od pet minuta smatra skandalom ipak se i ovaj štrajk treba uzeti realno, misle Volker Wagener i Felix Steiner.
Njemačke željeznice 0,,18040677_303,00
Njemačka i njezina željeznica, to je već priča za sebe. Za one starije su to bili modeli željeznica: postaviti lokomotivu na tračnicu, odrediti skretnice i vlastitom rukom upravljati vlakove kroz liliputanski svijet - tu se odmah budi dijete u svakom muškarcu koji konačno može čitav svijet formirati po svojim pravilima.
Strast za svijet željeznica u minijaturnom obliku je bila srž njemačkih muškaraca poratnog naraštaja. I za mališane su tu bili junaci iz svijeta željeznice, kako u dječjim pričama i slikovnicama tako i u prvim dječjim televizijskim emisijama. Ukratko: besprijekorni željeznički promet za nas Nijemce pripada, da tako kažemo, u naše osnovno područje djelovanja.
Njemačka željeznica je pouzdana
Ima razloga da se i danas sjećamo i spominjemo poslovičnu točnost željeznica, makar je ta točnost već odavno legenda. Ali je bila pouzdana, a s državnim namještenicima koji su u uniformama obavljali dužnosti konduktera i kolodvorskih čuvara je imala nešto autoritativno u sebi.
Čak niti revolucionari neće okupirati kolodvor ako prije uredno ne ponište peronsku kartu, navodno je Lenjin rekao o nama Nijemcima. Razumjeti Njemačku znači i razumjeti odnos Nijemaca prema svojoj željeznici. I zato je štrajk, povrh toga najduži u povijesti njemačkih željeznica, pravo izvanredno stanje. Ukratko, ispadanje iz tračnica.
I to takvo ispadanje iz tračnica za koje Nijemci gotovo da nemaju nikakvo razumijevanje. To nije nikakvo čudo, jer se u ovom sporu između poslodavca Njemačkih željeznica i sindikata strojovođa GDL već odavno ne radi o plaćama ili uvjetima rada strojovođa. Tu bi Nijemci koji su osjetljivi na socijalna pitanja još i bili solidarni.
Ne, tu se jedino radi o borbi za moć između različitih sindikata. Malen, samo 34 tisuće članova brojan Sindikat njemačkih strojovođa (Gewerkschaft Deutscher Lokomotivführer GDL) želi proširiti svoj utjecaj i zastupati i druge skupine zaposlenih. A pri tome uzima kao taoca čitavo njemačko društvo i tvrtke koje ovise o pouzdanoj isporuci robe i sirovina. To ljuti, pogotovo jer se događa već šesti put u samo nekoliko mjeseci.
Njemačka kao "zona bez štrajka"
S druge strane, što to uopće znači "najduži štrajk u povijesti Njemačkih željeznica"? Mi tu govorimo o četiri dana! Svo to uzbuđenje u socijalnim mrežama i naslovnice u medijima koji govore o "kaosu" i "blokiranoj Njemačkoj" se jedino mogu objasniti činjenicom da su u ovoj zemlji štrajkovi rijetki kao snijeg usred ljeta. Njemačka je pojam siromaštva štrajkovima. U Europi divlja borba za radnička prava, prije svega u Grčkoj, Italiji, Francuskoj, Španjolskoj i to osobito nakon globalne financijske krize 2008. U Engleskoj su čitave sedamdesete prošlog stoljeća bile razdoblje neprestane radničke borbe.
Njemačka je pak školski primjer socijalne ravnoteže. Uglavnom se postiže kompromis čak i prije nego što sindikatu ostane štrajk kao posljednje sredstvo. U tim okolnostima govoriti da nas je štrajk strojovođa "doveo na rub kaosa" je jednostavno rečeno - paranoidno. Čak i u ovoj radničkoj borbi su pravila jasna: pravovremena najava prekida rada i nužni red vožnje željeznice. Čak i ako sad većina vlakova ostaje na sporednim kolosijecima, treba sve to pogledati u pravim razmjerima: četiri dana bez željezničkog prometa ljute, ali to nije tragedija. A tko hitno mora negdje otputovati, taj u zemlji s oko 80 milijuna stanovnika i s gotovo 44 milijuna registriranih automobila mora moći naći nekakvu alternativu.
Sindikat kao pojam neprijatelja
Ovaj spor Njemačkih željeznica i sindikata strojovođa će biti razriješen, baš kao što su riješeni i svi prije njega. Prva varijanta: u jednom trenutku će Željeznici biti preveliki gubici koji se stvaraju zbog štrajka i popustit će zahtjevima. Druga varijanta: sindikat će popustiti jer će njihova blagajna solidarnosti ostati prazna ili zato što će izgubiti svaku podršku javnosti.
Ostaje pitanje, što od toga će se prvo dogoditi. U ovom trenutku više izgleda na varijantu 2, jer podrška javnosti praktično uopće više ne postoji. Jer vođa sindikata, Claus Weselsky je već postao najomraženija figura čitave Njemačke. Po svojevrsnoj ironiji, to se događa točno na 25. obljetnicu pada Berlinskog zida, a Weselsky dolazi iz istočne, socijalističke Njemačke. Može li i on izdržati toliko njemačkog jedinstva?
/obadva članka sa DW/
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 7244
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Njemačke željeznice Empty Njemačke željeznice traže 1,2 mlrd. eura odštete od avio prijevoznika

Postaj by borna sri 3 pro 2014 - 9:58

Njemačke željeznice Deutsche Bahn u ponedjeljak su objavile da će sudskim putem u Njemačkoj tražiti ukupno 1,2 milijarde eura odštete od zračnih teretnih prijevoznika za koje je otkriveno da su djelovali kao kartel. Od 10 do 20 posto ukupne štete koju je prouzročio spomenuti kartel otpada na njemačkog prijevoznika Lufthansu, navode u Deutsche Bahnu.

Skupina zračnih prijevoznika koje će obuhvatiti sudska tužba obuhvaća još British Airways, Japan Airlines, Air France-KLM, SAS, Qantas Airways, Cargolux Airlines International, Martinair Holland i All Nippon Airways.

Iz Deutsche Bahna poručuju da su još uvijek spremni riješiti spor vansudskom nagodbom.
Izvor: t-portal/vlakovi com/
Njemačke željeznice ICx-DB-894228_957x340
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 7244
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Njemačke željeznice Empty Re: Njemačke željeznice

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 4. 1, 2, 3, 4  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.