Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Modulna (modularna) maketa u Rijeci

3 posters
Započni novu temu   Odgovori na temu

Go down

Modulna (modularna) maketa u Rijeci Empty Modulna (modularna) maketa u Rijeci

Postaj by Pfaff uto 8 oľu 2016 - 18:01

Bok, narode!

Imam pitanje: Postoji li šansa da se nekako izorganiziramo i složimo neki koncept modulne makete za naše riječko područje?
Sad još oko mene spavaju međedi i snijeg je, ali kad zatopli i bude se moglo raditi na otvorenom, mislim da Damirić i ja možemo za jedan vikend složiti infrastrukturu (bar jedan dio)... Ha?
Jer to bi zasigurno omogućilo širi krug maketara, a i lakše pojavljivanje na nekakvim eventima

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Modulna (modularna) maketa u Rijeci Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11138
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Modulna (modularna) maketa u Rijeci Empty Re: Modulna (modularna) maketa u Rijeci

Postaj by Damir uto 8 oľu 2016 - 18:45

Mislim,tko te smije odbiti kad si prežident i još javno imence prozoveš podređenoga!? lud od smijeha
Riješit ćemo nešto,svako od nas ima koju sitnicu...
Thommo?
Damir
Damir

Broj postova : 3323
Lokacija : Rijeka
Registration date : 24.01.2011

[Vrh] Go down

Modulna (modularna) maketa u Rijeci Empty Re: Modulna (modularna) maketa u Rijeci

Postaj by Damir uto 8 oľu 2016 - 18:47

Da li je i Borna "naš" pošto ima nekretninu u PGŽ i veliko iskustvo u maketarenju?
Možda bi bio voljan pružiti ruku?
Bornice?
Damir
Damir

Broj postova : 3323
Lokacija : Rijeka
Registration date : 24.01.2011

[Vrh] Go down

Modulna (modularna) maketa u Rijeci Empty Re: Modulna (modularna) maketa u Rijeci

Postaj by borna uto 8 oľu 2016 - 18:55

Eto me na vrijeme!
Ideja je dobra, dovoljno je da 5-6 članova napravi po 1 do 2 modula i može se složiti nešto lijepo i poveliko!
Godinama se napravi još modula, samo svi trebaju biti strogo po nekoj normi (može NEM ili npr kao Kžmz tako da se mogu udružiti snage)
Dobro bi bilo da svi imaju noge iste visine pa ih je onda lakše izložiti negdje bez traženja stolova ili stolica.
Sa Maerklinom se nebih mogao uklopiti no kako imam i nešto DC-a mogao bi se i ja pridružiti. hehe
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 8890
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Modulna (modularna) maketa u Rijeci Empty Re: Modulna (modularna) maketa u Rijeci

Postaj by Pfaff uto 8 oľu 2016 - 20:29



Razmišljao sam malo o tome: Module bi trebalo dimenzionirati tako da ih se relativno lako može prevoziti, a noge bi trebale biti skidljive. Ima onih cjevastih koje sasvim dobro izgledaju, a dolje imaju plastičnu capu na šeraf pa ih se dade fino podesiti.

Modulna (modularna) maketa u Rijeci Noge

Ne znam kakve su danas cijene, ja sam to nekoć kupovao u "Pevčini" i/ili kod "Pezića" po relativno normalnim cijenama. Alternativa su drvene ili kavaleti, ali smo odmah došli na problem preciznih visina?

Gornja ploča OSB. To nije neka investicija, a ima ih u "Stenavertu" u Delnicama pa ne treba daleko trčati pa njih

Modulna (modularna) maketa u Rijeci OSBploce

Okvir: Letve 8 x 5. Isto ih ima u "Štenavertu". Duge su 4 metra i ako pametno dimenzioniramo ploču - taman. Cijena: sitnica! Uz to još treba 2-3 torban vijka ili možda još bolje kupiti one na metar pa napiliti!

Priznajem da nemam s tim iskustva pa bi Bornin savjet jako dobro došao, a pisat ću malo i Slavcu u Koseze da vidim što mi ima za reći.

S moje strane mogu još dodati da imam prilično velike količine HO šinskog materijala i da sam spreman dio toga dati na oltar domovine!

Evo, toliko zasad!

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Modulna (modularna) maketa u Rijeci Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11138
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Modulna (modularna) maketa u Rijeci Empty Re: Modulna (modularna) maketa u Rijeci

Postaj by borna uto 8 oľu 2016 - 20:50

Noge dolaze na kraju, u krajnjoj liniji svatko može imati kakve želi (napravi) samo da je sve na istoj visini u mm!
Mislim da OSB ploče nisu dobar odabir jer su dosta teške, lako se napiju vlage a i tvrde su na površini pa je teško zabijati male
čavliće kroz tračnice.
Ja sam za šperploču, 8 mm je sasvim dovoljno obzirom na ramu ispod i malu površinu svakog modula.
Moduli su obično oko 150 x 50 cm no mogu biti i drugih veličina, jedino je važno da mjesta gdje se spaja pruga (ili više njih) bude
opet u mm točno. Šine se pričvrste na 15-20 cm od kraja tako da se mogu lagano korigirati kod spajanja.
Završni moduli (za zaokretanje pruge prema natrag) trebaju biti širi, oko 100 cm je dovoljno i treba ih svega 2 (ili više
ako imamo modul sa odvojkom pruge, no to je nadogradnja za buduća svijetlija vremena)
Mislim da na stranici Kžmz-a imaju navedene svoje norme, a zavirit ću i u NEM norme....
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 8890
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Modulna (modularna) maketa u Rijeci Empty Re: Modulna (modularna) maketa u Rijeci

Postaj by Pfaff uto 8 oľu 2016 - 20:57

Odlično! Krenuli smo u nekom smjeru ("ako ne znaš kuda ideš, svaki put te tamo vodi...!")

BTW, zar nije šperploča tvrđa od OSB ploče? Osim toga sam imao ideju o stiroduru nalijepljenom na ploči...

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Modulna (modularna) maketa u Rijeci Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11138
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Modulna (modularna) maketa u Rijeci Empty Re: Modulna (modularna) maketa u Rijeci

Postaj by borna uto 8 oľu 2016 - 21:24

Hm, mislim da šper nije tvrđi od OSB-a (jednom sam se namučio na jednoj maketi sa njime i rekao nikad više).
/na svojoj maketi u podrumu imam šper od 5 mm koji je dosta tvrd ali mogu lijepo zašarafiti malene vijke 1,5 x 15 mm
Uostalom i od čega je ploha također nije važno, ako netko želi može upotrijebiti i panelku, ivericu ili bilo što (može biti i stirodur
od 3 cm pa se na njega lijepi pruga)- krajnje dimenzije su važne.
Pruga se može pričvrstti direktno na ploču pa onda imamo samo tanku imitaciju nasipa a možemo se dogovoriti i da bude na visini
od npr. + 10 mm tako da se može napraviti odgovarajuća visina nasipa (od stiropora debljine 10 mm na kojeg se lijepi pruga i posipa se šoderom).
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 8890
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Modulna (modularna) maketa u Rijeci Empty Re: Modulna (modularna) maketa u Rijeci

Postaj by Pfaff uto 8 oľu 2016 - 22:50

Moja ideja je bila da se jave zainteresirani pa da Damir i ja kod mene u GK napravimo seriju jednoobraznih ploča. Jer bi tako vjerovatno bilo najpovoljnije, a i možemo si osigurati jedoobraznost dosjeda (spojeva).
S druge strane, mogu se samo napraviti okviri pa nek' si svako gore metne šta mu paše... Poslije visinu regulira nogama (zada se gornja visinska kota na spojevima modula, ne?)

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Modulna (modularna) maketa u Rijeci Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11138
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Modulna (modularna) maketa u Rijeci Empty Re: Modulna (modularna) maketa u Rijeci

Postaj by borna sri 9 oľu 2016 - 9:02

Pdf Kžmz o modulima je na Linku
Možda bi se neke stvari dale jednostavnije izvesti?
NEM norme su na Link
/da se ne izgubite u traženju norma za module je na ovom linku
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 8890
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Modulna (modularna) maketa u Rijeci Empty Re: Modulna (modularna) maketa u Rijeci

Postaj by Pfaff sri 9 oľu 2016 - 9:37

Huh! Komplikejšn...

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Modulna (modularna) maketa u Rijeci Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11138
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Modulna (modularna) maketa u Rijeci Empty Re: Modulna (modularna) maketa u Rijeci

Postaj by borna sri 9 oľu 2016 - 9:56

Jeste dosta zapetljano, no ako se radi za Ri i okolicu može se napraviti i daleko jednostavnije!
Uvijek se može napraviti prijelazni modul(čić) prema Kžmz / Fremo normi dok je za naše potrebe dovoljno da se poštuju "naši" standardi.
Uvod u Nem norme modula je na linku
Osobno mislim da je visina od 130 cm previše (mnogi klinci ne mogu vidjeti što je "gore" pa ih treba dizati) iako to nama možda najviše
odgovara, dovoljno je i 100 cm.
Isto tako ne treba pretjeravati sa čvrstoćom odnosno masivnosti konstrukcije, nećemo voziti 100 kila tereta već tek koji kilogram.
Bitno je da su moduli dovoljno čvrsti i da se ne vitopere uslijed vlage (stoga bi svi trebali biti dobro premazani lazurom)
Kad ulovim malo vremena skicirat ću nekoliko osnovnih modula sa kojima se može sve izvesti.
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 8890
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Modulna (modularna) maketa u Rijeci Empty Re: Modulna (modularna) maketa u Rijeci

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

Započni novu temu   Odgovori na temu
 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.