Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Provincijalac u Metropoli

5 posters
Započni novu temu   Odgovori na temu

Go down

Provincijalac u Metropoli Empty Provincijalac u Metropoli

Postaj by Pfaff sub 31 srp 2021 - 21:37

(Ovaj sam serijal započeo jednom davno kad sam prvi put posjetio sajam KŽMZ na Trgu žrtava fašizma. Tada sam i prvi puta sreo neke viđenije railfanove, a počeo sam i pisati putopise. Kasnije sam još dosta puta bio u Metropoli i dobar dio tih putešestvija sam opisao pod naslovom Provincijalac u Metropoli….
Onda sam se povukao s 4uma koji mi je pokazao da sam neželjen i prestao pisati ovakve putopise. Sad se na domaćem terenu otvorio prostor i pojavio prilično signifikantan broj čitatelja (ima ih otprilike k'o poštenih Adzeovaca) pa sam zaključio da nema razloga ne pokušati nastaviti.

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Provincijalac u Metropoli Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11154
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

portos, borna and mladen_lucky like this post

[Vrh] Go down

Provincijalac u Metropoli Empty Re: Provincijalac u Metropoli

Postaj by Pfaff sub 31 srp 2021 - 21:42

Provincijalac u Metropoli XXXXIII.

Iliti kako sam 16. srpnja 2021. opet bijo u Zagrebu, a nisam sreo nikoga poznatog!


Da. Opet sam bio u Metropoli. Razlog? Ma, nekakav dvodnevni obiteljski event. Za ovu priču nezanimljivo, recimo samo da je Helga odlučila cijelo pleme počastiti dvodnevnim boravkom u Zagrebu.
Moja je ideja bila da ćemo svi skupa otputovati Provincijalac u Metropoli Pfaffmobil4. Jer taj je, ako je suditi po računu kod registracije, dovoljan za 7 (slovima: sedam) grla. Jes', al Japanaca, ne 'vakih balkanskih grmalja mojih gabarita! Na kraju je prijateljica koju smo vodili sobom radi toga jer je prijateljica spasila stvar: umjesto da i ona vozi, našla je znanca koji je posudio kombi s majstorom pa smo putovali više nego elegantno.

Dio ekipe je stigao ravno iz Rijeke a mi Gorani smo se pridodali na naplatnoj postaji Delnice.

Provincijalac u Metropoli Rijeka-Lokve695

Ususret nam je plazila kolona putujućih turista (mahom nekadašnje istočne socijalističke braće koja se obogatila uz nešto neuroznih Purgera u BMW-ima), a i na naplatnoj postaji Demerje, rezerviranoj za sofisticirane oblike plaćanja skupilo se vozila…

Provincijalac u Metropoli Rijeka-Lokve696

U Zagreb smo ušli preko Velesajma i usput mahnuli Veci Holjevcu…

Provincijalac u Metropoli Zagreb764

… i stigli do hotela

Provincijalac u Metropoli Zagreb765

Kad smo istovarili prtljagu, registrirali se na recepciji i malo razgaćili, izašli smo nadisati se sparnog zagrebačkog zraka. Bilo je ogavno vruće, ali je jedna od obližnjih Mikijevih fontana donekle spašavala stvar

Provincijalac u Metropoli Zagreb767

Vrana (Corvus corone Zagrabiensis). Unatoč jezovitim napisima iz medija, ova jebila čist' miroljubiva!
Za one koji ne znaju: I vrane i gavrani spadaju u porodicu vrabaca!

Provincijalac u Metropoli Zagreb768

Golub obični posrani (Colomba cagata Zagrabiensis). Ni taj nije pokazivao zlih namjera

Provincijalac u Metropoli Zagreb769

Najbolja supruga itd., itd… organizirala nam je turističko kruženje Zagrebom u elektroautićima.
Firma koja organizira (i naplaćuje) vožnje zove se Old Zagreb Tour

Provincijalac u Metropoli Zagreb770

Autići su replike Fordovog Modela T. Prema doživljaju, replicirali su i ogibljenje!

Provincijalac u Metropoli Zagreb771

Vozač je propisno ausštafiran s cilindrom na glavi, perfektno govori 'rvacki i engleski i zna svašta. A zna i voziti

Provincijalac u Metropoli Zagreb772

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Provincijalac u Metropoli Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11154
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

borna likes this post

[Vrh] Go down

Provincijalac u Metropoli Empty Re: Provincijalac u Metropoli

Postaj by Pfaff sub 31 srp 2021 - 21:45

Cilj ture je bio, narafski, Gornji grad. Zastali smo na par značajnih mjesta, a vodič/vozač je pričao priče. Zanimljive

Provincijalac u Metropoli Zagreb773

Provincijalac u Metropoli Zagreb774

Neka su mjesta nedostupna čak i elektrovozilima (osim romobila) pa smo prošetali do Strossmayerovog šetališta. Prijateljica koja je onomad diplomirala hrvatsko-srpski jezik i književnost je otišla pozdraviti Matoša-na-klupi, a ja sam puknuo jednu panoramu Donjeg grada i pogledom ispratio uspinjaču

Provincijalac u Metropoli Zagreb775

Uspinjača nekad i sad (plakat na zidu gornje stanice uspinjače).
BTW, nikad mi nije bilo jasno gdje je bio dimnjak parostroja dok je to još išlo na paru?

Provincijalac u Metropoli Zagreb777

Dok se oni oslobode Matoša koji se izgleda razbrbljao, ja načinio još jednu panoramu!

Provincijalac u Metropoli Zagreb778

Aha! Kula Lotrščak. Top s Griča trenutno ne raspolavlja dane jer nije sasvim sigurno što je sve potres rasklimao!

Provincijalac u Metropoli Zagreb779

Idemo dalje prema Kamenitim vratima. Tu su obično neke curice palile svijeće da bolje prođu na ispitu, a neke su se usrdno molile da žaba ne poplavi…

Provincijalac u Metropoli Zagreb780

"K crnom orlu". Najstarija zagrebačka apoteka koju je navodno pokrenuo unuk Dantea Alighierija. Zašto ne? Pa Firentinci su bili poznati trovači!

Provincijalac u Metropoli Zagreb781

Onda smo se skotrljali u prizemlje grada Zagreba i skrenuli na Trg Marš..epublike (što ga Zagrepčani znadu zamutiti s tim trgom Republike?!)
Ovo je nova, moderna zgrada muzičke akademije. Svi su njome zadovoljni pa nikako ne kužim zašto su se tako ritali i rogoborili na zgradu pokojnog "Ferimporta"?

Provincijalac u Metropoli Zagreb782

Umanjena replika riječkog kazališta s Meštrovićevim "Zdencem života". Nije bilo nikakvih COVID-tuluma pa se sve lijepo dalo slikati

Provincijalac u Metropoli Zagreb783

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Provincijalac u Metropoli Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11154
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

borna likes this post

[Vrh] Go down

Provincijalac u Metropoli Empty Re: Provincijalac u Metropoli

Postaj by Pfaff sub 31 srp 2021 - 21:47

Iskrcalo nas je u Preradovićevoj. Helga je, naime, iskopala da tamo, na kućnom broju 8. postoji "Muzej mahmurluka", a obzirom na sklonosti nekih članova obitelji u ljetnom periodu, moglo bi biti zanimljivo i poučno.

Provincijalac u Metropoli Zagreb784

Upad je, meščini, 30-ak dlakavaca. Nisam siguran, ONA je sve plaćala…

Provincijalac u Metropoli Zagreb785

Ima zgodnih fora, a ćenifa je, logično, neupotrebljiva

Provincijalac u Metropoli Zagreb786

Možeš probati voziti pijan, a na gornjem ekranu vidiš živi prikaz sebe dok pokušavaš gurnuti ključ u ključanicu!

Provincijalac u Metropoli Zagreb788

Prvi sam ušao pa sam prvi izašao. Odma pred vratima je krčma pa ću uz kavicu pričekati ostatak ekipe

Provincijalac u Metropoli Zagreb790

Lijepo! S palmicom, a kava je odlična. Ne znam zašto, ali čini mi se da su kafići po Zagrebu malo spustili cijene?

Provincijalac u Metropoli Zagreb791

Točno prekoputa je Casa Vlahović. To uopće ne izgleda loše.

Provincijalac u Metropoli Zagreb792

Ostatak ekipe se utrpao u nekakve UBER-taksije. Ja nemam mob'tel s tom aplikacijom pa sam otpješačio put juga slikati neke -ove objekte

Provincijalac u Metropoli Zagreb793

Provincijalac u Metropoli Zagreb794

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Provincijalac u Metropoli Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11154
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

borna likes this post

[Vrh] Go down

Provincijalac u Metropoli Empty Re: Provincijalac u Metropoli

Postaj by Pfaff sub 31 srp 2021 - 21:51

Subota, dan drugi


Imali smo neorganizirano jutro pa sam inokosno krenuo u šalabazanje. Po noći je kišilo pa je Zagreb pun lokvica, ali dan obećava…
Najprije na kavicu kraj one Mikijeve fontane. Usput mogu slikati zgradu Glavnog željezničkog kolodvora

Provincijalac u Metropoli Zagreb795

Kralj Tomislav (slijedi galerija općih mjesta koje svaki provincijalac u Metropoli mora slikopisno obilježiti)

Provincijalac u Metropoli Zagreb796

Na kiosku sam si pribavio kratkoročnu kartu i prviput se nakon dvije godine pandemije provozao u sredstvu javnog prometa. Nije se bogzna što promijenilo osim što je trajvan bio poluprazan i svi su nosili brnjice

Provincijalac u Metropoli Zagreb797

Ban Josip Jelačić i dalje maše sabljom. Nekoć je prijetio Ugrima, sli što smo mu sad krivi mi u južnim stranama? Pa bar su Dalmoši vjerni podržavatelji režima?

Provincijalac u Metropoli Zagreb798

Trg Repub… ovaj, Jelačić plac (što ga Zagrepčani znadu zamutiti s tim trgom Republike?!)
Prilično je prazan. Ipak je polovica srpnja pa je većina privremenog življa odselila u toplije krajeve gledati namreškane valiće

Provincijalac u Metropoli Zagreb799

Posrećilo mi se doživjeti paradu gracke straže (ima to neko ime, ali ga nisam upratio)

Provincijalac u Metropoli Zagreb801

Sasvim zgodno

Provincijalac u Metropoli Zagreb802

PoZDRAV ZASTAVI!

Provincijalac u Metropoli Zagreb803

Nešto što nikako ne propuštam je posjet katakombama Tržnice DOLAC gdje kod tvrtke BERMES uvijek kupim nešto pravih hrenofki (vulgo: krenviršli) jer ove moderne tzv. striptizete su smeće. Prava hrenofka mora biti u pravom črevu i mora puknuti pod gebisom kad ju zagrizeš.
Nađe se tu i drugih zanimljivih mesnih prerađevina – nabavio sam si jedan na dimu sušeni pureći batak i nešto kobaja za narezivanje. Ne smijem više – moram paziti na zdravlje!

Provincijalac u Metropoli Zagreb804

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Provincijalac u Metropoli Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11154
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

gaspa and borna like this post

[Vrh] Go down

Provincijalac u Metropoli Empty Re: Provincijalac u Metropoli

Postaj by Pfaff sub 31 srp 2021 - 21:54

Majstor s kombijem nas je pokupio na Kaptolu. Čovjek baš nije vičan Zagrebu pa smo zaključili kako katedralu ipak ne može promašiti.
Odlučili smo ručati na još jednom za našu obitelj kultnom mjestu: restoranu "Plješivička klet" obitelji Požeg u Staglišču (to je u smjeru Jaruna).

Provincijalac u Metropoli Zagreb805

Moj sinak Amerikanac je stekao američke prehrambene navade pa je dobio "Savskog mamuta". I bio je zadovoljan

Provincijalac u Metropoli Zagreb806

Ja sam bio na klasici: Pol koraka roštiljskih kobaja i zapečeni gra'.
Ostali su jeli pečenu teletinu s krumpirima i pohvalili ponudu

Provincijalac u Metropoli Zagreb807

Povratak je protekao nehisterično – promet je bio slab jer je većina putujućeg pučanstva još do podneva stigla do brčkajućih destinacija.
Lokalnu ekipu je iskrcalo kod naplatne postaje Delnice gdje je Pfaffmobil čekao…

Provincijalac u Metropoli Rijeka-Lokve697

Sunce je već bilo na zahodu, a na sivoplavom nebu ocrtavale su se smreke

Provincijalac u Metropoli Rijeka-Lokve698

Provincijalac u Metropoli Rijeka-Lokve699


I to bi bilo to. Bilježim se...

Provincijalac u Metropoli MarkoNaklon

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Provincijalac u Metropoli Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11154
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

gaspa, ZlayoZg, borna and mladen_lucky like this post

[Vrh] Go down

Provincijalac u Metropoli Empty Re: Provincijalac u Metropoli

Postaj by ICE-3M ned 1 kol 2021 - 8:33

Lijepo i zanimljivo. Volim vidjet svoj grad bar ovako kad več nisam tam. Ona prva panorama s Strossmayerovog je meni najljpši pogled na grad. Ne sviđa se muzička svima, a navodno baš nije ni najbolje izvedena, pa se navodno nemre ni klima očistit. Fontana na Starčevičevom je iz 1994, pa nije mikijeva. Straža se zove Kravat pukovnija i nose uniforme iz 30 godišnjeg rata, a prije su bili na Markovom trgu, al se tam sad nesmije.
ICE-3M
ICE-3M

Broj postova : 857
Age : 40
Lokacija : Zagreb - München
Registration date : 18.10.2011

Pfaff and borna like this post

[Vrh] Go down

Provincijalac u Metropoli Empty Re: Provincijalac u Metropoli

Postaj by mladen_lucky sri 25 kol 2021 - 12:50

Pfaff je napisao/la:
Onda smo se skotrljali u prizemlje grada Zagreba i skrenuli na Trg Marš..epublike (što ga Zagrepčani znadu zamutiti s tim trgom Republike?!)
Ovo je nova, moderna zgrada muzičke akademije. Svi su njome zadovoljni pa nikako ne kužim zašto su se tako ritali i rogoborili na zgradu pokojnog "Ferimporta"?

Zadovoljni su... (da ne napisem neki prosti izraz) - gradjevinski radovi izvedeni su ispod svih pravila struke i po svim pravilima kriminala, sve se cini. Probija vlaga, pucaju cijevi, pucaju i zidovi, a sasvim neocekivano, s obzirom na namjenu - postoje i problemi s akustikom!
mladen_lucky
mladen_lucky

Broj postova : 206
Age : 42
Lokacija : Zagreb / Pula
Registration date : 08.06.2020

[Vrh] Go down

Provincijalac u Metropoli Empty Re: Provincijalac u Metropoli

Postaj by borna sri 25 kol 2021 - 15:30

Pisalo se dosta poteklih godina o toj kriminalno napravljenoj zgradi akademije, svi peru ruke od toga i nitko
nije kriv?

Na telegramu se dosta pisalo o tome npr- link
Nažalost ima još takovih slučajeva diljem zemlje!
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 8922
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Provincijalac u Metropoli Empty Re: Provincijalac u Metropoli

Postaj by portos čet 26 kol 2021 - 7:25

Pfaff je napisao/la:(Ovaj sam serijal započeo jednom davno kad sam prvi put posjetio sajam KŽMZ na Trgu žrtava fašizma. Tada sam i prvi puta sreo neke viđenije railfanove, a počeo sam i pisati putopise. Kasnije sam još dosta puta bio u Metropoli i dobar dio tih putešestvija sam opisao pod naslovom Provincijalac u Metropoli….
Onda sam se povukao s 4uma koji mi je pokazao da sam neželjen i prestao pisati ovakve putopise. Sad se na domaćem terenu otvorio prostor i pojavio prilično signifikantan broj čitatelja (ima ih otprilike k'o poštenih Adzeovaca) pa sam zaključio da nema razloga ne pokušati nastaviti.

Da si se javio da dolaziš u metropolu, barem bismo popili kavu...

______________________________________
Provincijalac u Metropoli 3Strijelemale Provincijalac u Metropoli Citelis18CNGGIF-1
portos
portos
Moderator
Moderator

Broj postova : 580
Age : 53
Lokacija : Zaprešić
Registration date : 14.06.2008

[Vrh] Go down

Provincijalac u Metropoli Empty Re: Provincijalac u Metropoli

Postaj by mladen_lucky čet 26 kol 2021 - 12:49

borna je napisao/la:Pisalo se dosta poteklih godina o toj kriminalno napravljenoj zgradi akademije, svi peru ruke od toga i nitko
nije kriv?

Nažalost ima još takovih slučajeva diljem zemlje!

Mislim da je mozda isplativije tu zgradu srusiti do temelja i napraviti ispocetka nego krpati nedostatke - navodno da je u pitanju poveci troznamenkasti broj nedostataka i problema.
mladen_lucky
mladen_lucky

Broj postova : 206
Age : 42
Lokacija : Zagreb / Pula
Registration date : 08.06.2020

[Vrh] Go down

Provincijalac u Metropoli Empty Re: Provincijalac u Metropoli

Postaj by Pfaff ned 29 kol 2021 - 19:18

portos je napisao/la:Da si se javio da dolaziš u metropolu, barem bismo popili kavu...
Ovoga sleda to nije nikako bilo moguće, ali obećavam: slijedeći put...

BTW, A di si Ti nestao? Ni pisma ni dopisnice, a i poštanske uputnice su sve rjeđe...

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Provincijalac u Metropoli Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11154
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Provincijalac u Metropoli Empty Re: Provincijalac u Metropoli

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

Započni novu temu   Odgovori na temu
 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.