Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Autobusi koji više nisu aktivni

+10
Damir
Pfaff
gaspa
buShip fun
kriticar
novi_shef
Narcis
NP-549
LLeon
kiki273
14 posters
Započni novu temu   Odgovori na temu

Stranica 3 / 6. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

Autobusi koji više nisu aktivni - Page 3 Empty Re: Autobusi koji više nisu aktivni

Postaj by kriticar pon 11 lip 2012 - 7:33

Primjetio sam da je na prednjoj osovini putničke prikolice samo jedna guma. Tada je bilo uobičajeno na svim osovinama prikolice duple guma, jer u slučaju puknuća jedne mogao bi nastaviti vožnju. Jako je teško vozaću primjetiti da je pukla guma na prikolici. A u to vrijeme se to događalo puno češće nego danas.

kriticar
Moderator
Moderator

Broj postova : 5998
Lokacija : Dubrovnik
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Autobusi koji više nisu aktivni - Page 3 Empty Re: Autobusi koji više nisu aktivni

Postaj by Pfaff pon 11 lip 2012 - 9:49

kriticar je napisao/la:Primjetio sam da je na prednjoj osovini putničke prikolice samo jedna guma. Tada je bilo uobičajeno na svim osovinama prikolice duple guma, jer u slučaju puknuća jedne mogao bi nastaviti vožnju. Jako je teško vozaću primjetiti da je pukla guma na prikolici. A u to vrijeme se to događalo puno češće nego danas.
Pretpostavljam da bi otpor i habanje bilo puno veće da su udvojene gume na prednjim kotačima (kao uostalom i na vozilima s vlastitim pogonom).

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Autobusi koji više nisu aktivni - Page 3 Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Autobusi koji više nisu aktivni - Page 3 Empty Re: Autobusi koji više nisu aktivni

Postaj by kriticar uto 12 lip 2012 - 13:39

Zašto tako misliš? Ipak je to zaokretna osovina i mislim da se čak više habaju zadnje gume u zaokretu je su uvijek u pravcu dužine prikolice, a prednje se okreću u smijeru kretanja. Istina nisam to nikad ozbiljnije proučavao.
Samo nebi bilo zgodno dugo vući prikolicu na izdušenoj gumi.

kriticar
Moderator
Moderator

Broj postova : 5998
Lokacija : Dubrovnik
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Autobusi koji više nisu aktivni - Page 3 Empty Re: Autobusi koji više nisu aktivni

Postaj by kriticar uto 12 lip 2012 - 13:53

U transu je bilo i OM Sicca
Autobusi koji više nisu aktivni - Page 3 5
Sicca je talijanski karoserist. Nisam našao na internetu tip busa OM Sicca kako su ga identificirali u Transu, a na nekim slikama ovog tipa vozila drugih prevozilaca vidi se znak Avtomontaže.
Bilo je više serija(najmanje tri) ovih buseva u Transu, a ova sa skroz metalnim krovom bila je najnovija (gbr.121-127 su nam poznati). Ranije serije su imale prozore u zaobljenom dijelu krova. Svi busevi su došli 1958-1961 jer su prve reg H-xxxxx, poslije RI-xx-xx
A iz žbunja viri prednji kraj TAMA A3000S ili T iz ranih šesdesetih. S ili T model su se razlikovali u tome jesu li na krovu bili stakleni prozori ili ne.

kriticar
Moderator
Moderator

Broj postova : 5998
Lokacija : Dubrovnik
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Autobusi koji više nisu aktivni - Page 3 Empty Re: Autobusi koji više nisu aktivni

Postaj by Pfaff uto 12 lip 2012 - 17:06

kriticar je napisao/la:Zašto tako misliš? Ipak je to zaokretna osovina i mislim da se čak više habaju zadnje gume u zaokretu je su uvijek u pravcu dužine prikolice, a prednje se okreću u smijeru kretanja. Istina nisam to nikad ozbiljnije proučavao.
Samo nebi bilo zgodno dugo vući prikolicu na izdušenoj gumi.
Radi se o otporu zakretanju kotača/gume duž okomice tj. na točci gdje guma dodiruje cestu. Površina dodira je daleko veća kad su dvije gume nego jedna, a radijus okretanja je kod upravljačkih kotača daleko veći nego kod onih zadnjih. Ako si ikada vozio auto bez serva na volanu (npr. "Lada Riva") onda znaš što znači otpor kotača pri okretanju volana. Sad to pomnoži sa dva i vidjet ćeš koliko se povećalo trenje pa prema tome i habanje. Priča bi bila drugačija da se kotači mogu nezavisno okretati na svakoj poluosovini, ali to bi sobom vuklo čitav niz drugih tehnoloških komplikacija. Kad bi to bilo dobro rješenje bile bi udvojene prednje gume i na vučnim vozilima, a to nisu
A vući prikolicu na izdušenoj gumi (ili voziti kamion na izdušenoj gumi) je nepametno stoga treba gumu čim prije promijeniti. A u vrijeme o kojem pričamo bili su šoferi majstori za takve zahvate na otvorenoj livadi.

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Autobusi koji više nisu aktivni - Page 3 Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Autobusi koji više nisu aktivni - Page 3 Empty Re: Autobusi koji više nisu aktivni

Postaj by kriticar uto 12 lip 2012 - 17:26

Jesu,slažem se. A i kolegijalnost je bila puno,puno veća. Sjećam se, išao bi s roditeljima na izlete autom i kad bi negdje uz put stali uvijek bi se neko zaustavio i pitao treba li pomoć. A bilo je vrlo malo cesta koje nisu bile bijele.
A za gume i danas kamionđijama je teško u vožnji detektirati gumidefekt na prikolici i uvijek postoji opasnost da se vozi na izdušenoj gumi
Nego evo još jedan bus iz Flote Autotransa uključen u promet baš tih godina o kojima pišem gore
Autobusi koji više nisu aktivni - Page 3 6230cd2c
Radi se o OM sicca po meni nabavljenom 1959(možda početkom) gbr. svakako ispod 100

kriticar
Moderator
Moderator

Broj postova : 5998
Lokacija : Dubrovnik
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Autobusi koji više nisu aktivni - Page 3 Empty Re: Autobusi koji više nisu aktivni

Postaj by Pfaff uto 12 lip 2012 - 18:38

kriticar je napisao/la:A za gume i danas kamionđijama je teško u vožnji detektirati gumidefekt na prikolici i uvijek postoji opasnost da se vozi na izdušenoj gumi
Ne zaboravi da se na autobusnoj prikolici vozila hrpa detektora lud od smijeha

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Autobusi koji više nisu aktivni - Page 3 Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Autobusi koji više nisu aktivni - Page 3 Empty Re: Autobusi koji više nisu aktivni

Postaj by kriticar uto 12 lip 2012 - 19:03

Da ali nisu imali mobitele da jave vozaću,
Ti bi nam mogao reći, ako se sjećaš je li kondukter bio stalno u prikolici ili je jedan bio odgovoran i za bus i za prikolicu.
A i dan danas večina teretnih prikolica nema senzore koji bi vozaću signalizirali neispravnu gumu.

kriticar
Moderator
Moderator

Broj postova : 5998
Lokacija : Dubrovnik
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Autobusi koji više nisu aktivni - Page 3 Empty Re: Autobusi koji više nisu aktivni

Postaj by Pfaff uto 12 lip 2012 - 20:58

Ne bih se sjećao iako mislim da je to ovisilo o režimu vožnje. Na međugradskim (ranijespominjana linija Senj - Zagreb) sigurno nije bilo potrebe za dva konduktera, ali ne znam što bi bilo na, meknimo, liniji Novi - Rijeka. Zapravo bi najprije trebalo ustanoviti na kojim linijama su uopće vukli prikolice.

A glede gumidefekta na prikolicama - to se sasvim lijepo osjeti na volanu vučnog vozila. Čak i kad vučeš malu poltonsku prikolicu...

BTW, ovdje na 4rumu imamo pun k...ufer profesionalnih vozača - ne bi li bilo lijepo da se oni uključe u tehnički dio raspre kad su već premladi za povijesni dio?

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Autobusi koji više nisu aktivni - Page 3 Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Autobusi koji više nisu aktivni - Page 3 Empty Re: Autobusi koji više nisu aktivni

Postaj by kriticar uto 12 lip 2012 - 22:24

Pfaff je napisao/la:

BTW, ovdje na 4rumu imamo pun k...ufer profesionalnih vozača - ne bi li bilo lijepo da se oni uključe u tehnički dio raspre kad su već premladi za povijesni dio?
Pa ja sam posredno uključio jednog takvog. Rekao mi je ono što sam napisao. Da se teško može primjetiti da je na prikolici gumidefekt.
Moje iskustvo sa vučom prikolice ograničeno je na trajler s Istrankog koga sam vukao Golfom I. I nisam imao gumidefekt.

kriticar
Moderator
Moderator

Broj postova : 5998
Lokacija : Dubrovnik
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Autobusi koji više nisu aktivni - Page 3 Empty Re: Autobusi koji više nisu aktivni

Postaj by kriticar sri 13 lip 2012 - 15:53

Vezano za prikolice vukla su ih i ova dva OM taurusa snimljena skoro na istom mjestu gdje su slikani oni s prikolicom
Slika je skenirana iz monografije, kao i sve ostale koje ću danas staviti
Autobusi koji više nisu aktivni - Page 3 2ff657ed

Om super taurus karoseriran u Zagrebu. Bilo ih je najmanje šest isporučenih negdje 1957 s gbr. iza 60(za 63 znam sigurno)
Autobusi koji više nisu aktivni - Page 3 Ee61bb37

kriticar
Moderator
Moderator

Broj postova : 5998
Lokacija : Dubrovnik
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Autobusi koji više nisu aktivni - Page 3 Empty Re: Autobusi koji više nisu aktivni

Postaj by kriticar sri 13 lip 2012 - 16:08

Sredinom šesdesetih Om je proizvodio šasije za Titano, a karoserije je radila Avtomontaža
u Trans su prvi stigli ovakvi
Autobusi koji više nisu aktivni - Page 3 E59f9376
imali su gbr.203-217
a onda luksuzna izvedba sa klimatizerom što se rijetko u to doba moglo naći na busevima
Autobusi koji više nisu aktivni - Page 3 A8e0dfbb
Njihovi gbr. su bili 233-247

kriticar
Moderator
Moderator

Broj postova : 5998
Lokacija : Dubrovnik
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Autobusi koji više nisu aktivni - Page 3 Empty Re: Autobusi koji više nisu aktivni

Postaj by Pfaff sri 13 lip 2012 - 17:32

kriticar je napisao/la:... a onda luksuzna izvedba sa klimatizerom što se rijetko u to doba moglo naći na busevima
https://2img.net/h/i163.photobucket.com/albums/t297/kriticar/Kriticar%202/a8e0dfbb.jpg
Njihovi gbr. su bili 233-247
Lako za klimatizer, ali su imali nekakav turbopunjač i po potrebi su mogli voziti vrhunaravnim brzinama. Sjećam se kad je jedan na "starom autoputu" negdje kod Lučkog, iznerviran kolonom koja se vukla, prebacio neku ručicu i sa 120 na sat prozujao po lijevoj strani.... Mislio sam da smo brži od Gagarina!

(Nema kamiona do OM-a, govorili su stari šoferi!)

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Autobusi koji više nisu aktivni - Page 3 Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Autobusi koji više nisu aktivni - Page 3 Empty Re: Autobusi koji više nisu aktivni

Postaj by kriticar sri 13 lip 2012 - 17:53

Bilo je i omova midibuseva
Tako su u pedesetim korišteni
OM leoncino(gbr.48-50) Nisam 100% siguran
Autobusi koji više nisu aktivni - Page 3 4e2b4a34
Vjerovatno uvoz iz Italije

Te OM tigrotto (gbr.58)
Autobusi koji više nisu aktivni - Page 3 9ad7f9ab
Moguće da je slagan od nekog YU-karoseriste, ali i uvezen iz Italije

kriticar
Moderator
Moderator

Broj postova : 5998
Lokacija : Dubrovnik
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Autobusi koji više nisu aktivni - Page 3 Empty Re: Autobusi koji više nisu aktivni

Postaj by kriticar sri 13 lip 2012 - 18:00

A u šesdesetim opet OM tigrotto sa pogonom na sva četiri kotača karoseriran u Sloveniji.
Mogući karoserista "Boris Kidrić" Maribor jer su tamo proizvedene karoserije istog stila za TAM AS3500S i TAM A3000P (gbr.223-232)
Autobusi koji više nisu aktivni - Page 3 05bfb4a9

Bilo je u to doba i Lupetta u rasponu gbr.218-222, ali nisam našao njihovu sliku.

kriticar
Moderator
Moderator

Broj postova : 5998
Lokacija : Dubrovnik
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Autobusi koji više nisu aktivni - Page 3 Empty Re: Autobusi koji više nisu aktivni

Postaj by Damir sub 23 lip 2012 - 20:16


Autobusi koji više nisu aktivni - Page 3 Scan13k

Autobusi koji više nisu aktivni - Page 3 Scan5bg
Damir
Damir

Broj postova : 3323
Lokacija : Rijeka
Registration date : 24.01.2011

[Vrh] Go down

Autobusi koji više nisu aktivni - Page 3 Empty Re: Autobusi koji više nisu aktivni

Postaj by kriticar sri 18 srp 2012 - 19:51

Pfaff je napisao/la:Ne bih se sjećao iako mislim da je to ovisilo o režimu vožnje. Na međugradskim (ranijespominjana linija Senj - Zagreb) sigurno nije bilo potrebe za dva konduktera, ali ne znam što bi bilo na, meknimo, liniji Novi - Rijeka. Zapravo bi najprije trebalo ustanoviti na kojim linijama su uopće vukli prikolice.

Ja ih se sjećam sa linije Rijeka - Beograd u sezoni, sad kuda su dolazili do Zagreba ne znam, ali linija je bila preko Zagreba. Vjerovatno, ako je bilo samo dvije prikolice, nisu ni mogle voziti još koju liniju.

kriticar
Moderator
Moderator

Broj postova : 5998
Lokacija : Dubrovnik
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Autobusi koji više nisu aktivni - Page 3 Empty Re: Autobusi koji više nisu aktivni

Postaj by kiki273 pet 3 kol 2012 - 19:19

TAM
Autobusi koji više nisu aktivni - Page 3 313293_10151152850045477_1638374583_n

______________________________________
U Finskoj, Švedskoj i Norveškoj zimsko razdoblje traje do 31.3. Hrvatska kao da je u polarnom krugu, pa zimsko razdoblje traje do 15.4.
kiki273
kiki273
Administrator
Administrator

Broj postova : 5590
Age : 49
Lokacija : Rijeka
Registration date : 28.02.2008

https://vlakovi-ri-hr.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Autobusi koji više nisu aktivni - Page 3 Empty Re: Autobusi koji više nisu aktivni

Postaj by gaspa uto 13 stu 2012 - 13:25

Skidaj brzo dok je još ima jer neće dugo trajati
Autobusi koji više nisu aktivni - Page 3 44791_untitled_scanned_01

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3491
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Autobusi koji više nisu aktivni - Page 3 Empty Re: Autobusi koji više nisu aktivni

Postaj by novi_shef uto 13 stu 2012 - 14:36


novi_shef
Moderator
Moderator

Broj postova : 1216
Age : 52
Lokacija : Rijeka
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

Autobusi koji više nisu aktivni - Page 3 Empty Re: Autobusi koji više nisu aktivni

Postaj by gaspa uto 13 stu 2012 - 18:16

Ma zato mi se činilo nekako poznato wallbash Krajnje je vrijeme sortirati slike jer onda ovu već imam jednom.

A onda - obzirom da to na novo_shefovoj prethodnoj lokaciji ne piše - je li taj natpis (i crte) bio crveni? Pa je li onda taj autobus možda naslijeđen od Prevoza Ogulin?

Probajmo nešto drugo (prvenstveno za kritičara). Je li Autotrans isto imao Alfe mille? Ako nije - što je onda ovo u sredini?
Autobusi koji više nisu aktivni - Page 3 RijekaRekPKadBEscMkI

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3491
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Autobusi koji više nisu aktivni - Page 3 Empty Re: Autobusi koji više nisu aktivni

Postaj by gaspa sri 14 stu 2012 - 11:56

Čini se da je ipak riječ o Alfi Mille, i to o onom drugom tipu (ne iz serije 101-110 Autotroleja)
Autobusi koji više nisu aktivni - Page 3 167nsqv

Ovaj na slici zaglavio je na Poreštini. Znači li to da je onaj sa Žabice možda pripadao PJ Poreč? Taj svakako nema veze s onim nedefiniranim Trolejom na lin 20, čime smjernica da bi taj Trolej mogao biti neka alfa zapravo vrlo dolazi u pitanje. Jer ovo je opet neki treći model, prilično sličan već dobro poznatoj staroj alfi mille (što onaj iz Marčelja nije). Ali, pogledajte taj raspored vratiju! Zadnja i tzv. prednja dijeli samo 2 prozora, a vrata ne dosežu do dna karoserije već su na njoj ispod vratiju po 2 utora za noge. Naprijed možda postoje još jedna vrata (jer je od njih do početka još samo 1 prozor) - ili je bus jako kratak (?!) a volan je desno.


Zadnja promjena: gaspa; sri 14 stu 2012 - 12:05; ukupno mijenjano 1 put.

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3491
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Autobusi koji više nisu aktivni - Page 3 Empty Re: Autobusi koji više nisu aktivni

Postaj by Pfaff sri 14 stu 2012 - 12:02

gaspa je napisao/la:Ako nije - što je onda ovo u sredini?
http://images.forum-auto.com/mesimages/514211/RijekaRekPKadBEscMkI.jpg
Opel Kadett rolling on the floor

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Autobusi koji više nisu aktivni - Page 3 Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11163
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Autobusi koji više nisu aktivni - Page 3 Empty Re: Autobusi koji više nisu aktivni

Postaj by gaspa sri 14 stu 2012 - 12:05

Samo sam čekao tko će se prvi proslaviti upravo s tom identifikacijom, samo sam čekao...

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3491
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Autobusi koji više nisu aktivni - Page 3 Empty Re: Autobusi koji više nisu aktivni

Postaj by kriticar sri 14 stu 2012 - 21:21

Gaspa, gaspa gdje ih samo vadiš? Mislim na slike,
Pošto je Pfaff vrlo uspješno identificirao aute i pobrao slavu ja ću pokušati autobuse.
Iako bi u maniri nekih članova mogao pružiti dokaze van foruma da sam i aute prepoznao čak prije nego je Pfaff napisao.
Ali neću.
E onaj lijevo je OM Titano iz Avtokaroserije (gbr.202-217) uključen u flotu 1965, a onaj u sredini je jako teško identificirati. Ali druga slika poprilično jasno ukazuje na uradak Autokaroserije Split na OM šasiji negdje pedeset i šeste za Rovinjski Autotransport, firmu koja se utopila u Trans 1963. Gbr. ovog busa mogao bi biti negdje u rasponu 160-180
Da bi bili sigurni da je na obje slike isti bus što je vrlo vjerovatno molim NP-549 za pomoć oko RI reg. tj. iz koje je godine ona u prvom planu.
A i sliku ex Ogulinskog tama AS3500 imam i ja odavno isto sa neke aukcijske stranice, a sam bus je u floti Transa negdje od 1978 što nam govori da bi mu gbr. mogao biti u rasponu od 525 do 550 otprilike.
Dobro je da je slika i ovdje jer ne čitaju svi sve forume, a ovako možemo raspravljati o njoj.

kriticar
Moderator
Moderator

Broj postova : 5998
Lokacija : Dubrovnik
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Autobusi koji više nisu aktivni - Page 3 Empty Re: Autobusi koji više nisu aktivni

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 3 / 6. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

[Vrh]

- Similar topics

Započni novu temu   Odgovori na temu
 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.