Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

HŽ PP

+14
DD
Stjepan
inflameswetrust
LLeon
buShip fun
ICE-3M
sali
kiki273
novi_shef
Pfaff
KAPO
K 357
Narcis
borna
18 posters
Započni novu temu   Odgovori na temu

Stranica 5 / 5. Previous  1, 2, 3, 4, 5

Go down

HŽ PP - Page 5 Empty Re: HŽ PP

Postaj by borna ned 11 vel 2024 - 9:44

Svojedobno je od Splita do Zadra vozio jedan ekspresni vlak

Nije žurio kako bi putnici mogli na miru pojesti i popiti sve što su ponijeli na tako dugačak put, za svaki slučaj
ako ostanu gladni i žedni imaju vagon restoran. Nedostaju još spavaća kola... lud od smijeha
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 9106
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

gaspa likes this post

[Vrh] Go down

HŽ PP - Page 5 Empty Re: HŽ PP

Postaj by gaspa pon 22 srp 2024 - 17:06

Da! Eto, priuštio si i ja iskaznicu bez fotografije i osobnih podataka (osim imena i prezimena) za besplatnu vožnju vlakovima. Besplatna vožnja za građanstvo i seoštvo u časnim godinama posvuda širom Lijepe naše - velik je to poklon. Koliko li tu HŽ gubi novca, jer sad kad u onih par desetaka vlakova koji se još kotrljaju onim desetkom hrvatskih pruga nagrne dokona starčad...

Mislim da ipak nema gornje bojazni. Iskaznicu imam ali unatoč tome za svaku vožnju moram nabaviiti voznu kartu. Nabaviti, ne i platiti. Glavno da stojim u redu na blagajni (iako danas ni tih redova više nema kao nekad), jer i to je dio željezničkog ugođaja. A karta služi HŽ-u valjda da registrira broj putnika i hvali se novim gubicima uslijed njihovih besplatnih vožnji. Za ZET je, srećom, dovoljna samo malo naprednija iskaznica pa kartu ne moram nabavljati (nabavljati, ne i plaćati) pri svakom ulasku u tramvaj/autobus/uspinjaču/žičaru.

Iskaznicu imam, ali strah me koristiti je. Možda do Sesveta ili Podsuseda, ev. Zaprešića. Od tamo, kad željeznica otkaže poslušnost, lako mogu natrag kući drugim vrstama prijevoza. Ali drugdje? Ne mora to biti Plaški, Volinja ili slična divljina; i Bjelovar, i Budinščina, i Ogulin, i Sunja zvuče dovoljno zastrašujuće.

Nekad (eh, kako vrijeme brzo prolazi) sam počeo s izradom tablice zvane Kružni vlakovi u kojoj sam slagao jednodnevne kružne vožnje iz Zagreba. Bilo je tu posla i tablicu nikad nisam završio. A bilo je tih mogućnosti oho-ho. Npr Zagreb - Zidani Most - Ljubljana - Novo Mesto - Karlovac - Zagreb. Ili Zagreb - Zabok - Varaždin - Kloštar - Bjelovar - Zagreb (s uključenim kraćim dvosmjernim vožnjama iz Varaždina do Golubovca, Lendave ili Kotoribe). Pa preko Daruvara za Osijek a natrag preko Našica i Pleternice (sa skokom do Velike). Pa istočnoslavonski krugovi...

Ovogodišnju tablicu složio sam za tili čas. Mogući su tek varaždinski i sisački krug, iako je i to malo nejasno. Kako su naši vlakovi ažurni, 'ajd' ti računaj da ćeš uhvatiti vezu u mjestu presjedanja. Ili da će taj vlak uopće doći. Vlakovi bi se, po nekim davnim regulama, trebali čekati, ali primjenjuje li se to i danas? Onda domino efekt prvog kašnjenja stvara kaos na ionako prometno nikako opterećenim prugama (kako im to uspije?). Sjećam se da su nekad davno vlakovi u Rijeci čekali i brodove (možda i obratno?). To je bila prometna koordinacija mračnog doba. Možda samo i jeftini marketinški trik, jer kašnjenja uglavnom nije bilo.

A mogu ta kružna putovanja, zapravo uopće današnja putovanja vlakom, biti i divna pustolovina. Naročito na relacijama sa zamjenskim autobusnim prijevozom. Tamo iz šešira izvuku neke prijevoznike koji ne znaju gdje je koja stanica i kako do nje doći pa tumaraju raznim cestama a ti gledaš i diviš se krajoliku koji inače nikad ne bi upoznao.

Ipak, budimo optimisti. Naoružajmo se strpljenjem, bosanskim saburom, hranom, pićem, dobrom (debljom) knjigom, punim mobitelom s igricama, fotoaparatom obvezno, možda i vrećom za spavanje, i veselo na put. Do Banove Jaruge, Zlatar Bistrice, Duge Rese, a možda se odvažimo čak do Virovitice. Iskaznica nam je v žepu. Pa naj pobegne. Bu došel drugi. Zutra.

P.S. (ili N.B.) O vikend vožnjama da niste ni pomislili!

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3527
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

kriticar, borna and besposlenpop like this post

[Vrh] Go down

HŽ PP - Page 5 Empty Re: HŽ PP

Postaj by besposlenpop pon 22 srp 2024 - 18:30

gaspa je napisao/la:... Iskaznicu imam ali unatoč tome za svaku vožnju moram nabaviiti voznu kartu. Nabaviti, ne i platiti. Glavno da stojim u redu na blagajni (iako danas ni tih redova više nema kao nekad), jer i to je dio željezničkog ugođaja. A karta služi HŽ-u valjda da registrira broj putnika i hvali se novim gubicima uslijed njihovih besplatnih vožnji.
...
I onda dođe kondukter: "Karte molim", ti mi pokažeš onu s relacijom i 0,00 €, a on ti veli; "Ne tu, iskaznicu". rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor
U iskaznicu uperi onu svoju mašinicu, škljocne i ode dalje ... kul
besposlenpop
besposlenpop

Broj postova : 1359
Age : 65
Lokacija : Zagreb zapad
Registration date : 18.06.2021

kriticar and borna like this post

[Vrh] Go down

HŽ PP - Page 5 Empty Re: HŽ PP

Postaj by gaspa uto 23 srp 2024 - 0:17

E, zato ću ući na stanici na kojoj se ne izdaju karte pa će mi je kondukter morati izdati (ne znam postoje li još na kartama nekadašnje rubrike: stanica ne radi i putnik se prijavio da ti ne zaračunaju kondukterski dodatak) a ja ću izbjeći glupa pitanja. Kako li to ide na zamjenskom busu? A besplatnu kartu moraš podići baš na blagajni - na onim automatima za karte to ne funkcionira.

A ako kojim slučajem uđeš bez te nul-karte koju si mogao podići, hoće ti te kondoš globiti? Jer oslobođen si plaćanja vozarine, ne i globe.

Vi iskusni, kako to ide s 1. razredom i vlakovima višeg reda? Firma i tu časti? Imamo li kaki popust u bifeu? I, hoda li i danas još vagonima onaj čovo s kolicima vičući: Pivo, sokovi...? U zagorskim Hugotima toga nije bilo, ali su se mještani organizirali pa su upadale kumice s torbetinama punim pijače, odvozile se stanicu-dvije, rasprodale zalihe, pa iznova.

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3527
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

HŽ PP - Page 5 Empty Re: HŽ PP

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 5 / 5. Previous  1, 2, 3, 4, 5

[Vrh]


Započni novu temu   Odgovori na temu
 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.