Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Knjige o željeznicama

+8
borna
Pfaff
Narcis
inflameswetrust
seabral
Pula-Terminal
fresher
gaspa
12 posters
Započni novu temu   Odgovori na temu

Stranica 2 / 4. Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

Knjige o željeznicama - Page 2 Empty Re: Knjige o željeznicama

Postaj by Gost pet 31 lis 2014 - 23:17

Aaa dobro onda mrgreen , bit će dobar i onaj drugi Pravilnik super2

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Knjige o željeznicama - Page 2 Empty Re: Knjige o željeznicama

Postaj by borna ned 2 stu 2014 - 17:51

Vrijeme je da i ja pokažem ponešto (makar sam neke stvarce već ranije dao na uvid javnosti)
Počinjem sa 1975 godinom (imadem i znatno starije samo ih nijesam jošte iskopao iz prošlosti)
Knjige o željeznicama - Page 2 DSCN4851Knjige o željeznicama - Page 2 DSCN4850
A ovo je znatno starije...
Knjige o željeznicama - Page 2 DSCN4852Knjige o željeznicama - Page 2 DSCN4853

Knjige o željeznicama - Page 2 DSCN4854
Knjige o željeznicama - Page 2 DSCN4855
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 8926
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

[Vrh] Go down

Knjige o željeznicama - Page 2 Empty Re: Knjige o željeznicama

Postaj by inflameswetrust ned 2 stu 2014 - 18:15

Našao sam i ja svoj signalni pravilnik...no, toga već ima na tone. Ne treba raditi redundanciju kod digitalizacije

Knjige o željeznicama - Page 2 Signalni_zps62fe732f

Ima i ovoga, čak i na mreži, no možda se i isplati

Knjige o željeznicama - Page 2 DSC04217_zps1d4fe065

Knjige o željeznicama - Page 2 DSC04218_zps6f913fad

A grafikoni...e to je već druga priča.
Nisam siguran kako njima pristupiti. Možda fotografirati u visokoj rezoluciji? Aparatura za tako što staviti u digitaliju našla bi se u nekom boljem arhivu ili muzeju...

Knjige o željeznicama - Page 2 IMG_0300_zps5cb9fdb5

inflameswetrust
inflameswetrust

Broj postova : 758
Age : 34
Lokacija : Požega-Osijek
Registration date : 24.10.2014

[Vrh] Go down

Knjige o željeznicama - Page 2 Empty Re: Knjige o željeznicama

Postaj by inflameswetrust uto 4 stu 2014 - 13:07

Baš gledam, prošlih par godina obilježio je donekle znatan rast literature o željeznicama (ne računajući strana izdanja koja prodaje algoritam).

Jozo Ivanović - Željeznička sjećanja.
neloša knjiga, vlastita naklada. Malo previše (za moj ukus) priča o pojedincima koji su samo rubno zanimljivi široj publici. No, ima dosta zanimljivosti iz povijesti željeznica u osječkom kraju. Knjige doduše nema u slobodnoj prodaji.

Zvonko Ćurak je objavio 3 knjige prošle godine.
Bosanske uskotračne željeznice (2013) , Druga strana kolosjeka (2013) , Slavonsko-podravske željeznice (2013).

Kupio sam jedino SPŽ, i interesantna je. Pfaff može potvrditi. Druga strana kolosjeka je uglavnom o "frikovima" svijeta željeznice, većina toga prikupljenoga s foruma zeljeznice.net. Bosanske uskotračne nisam čitao, trebam ju kupiti već neko vrijeme, samo nikako da naiđem do željezničkih penzionera.

Sve skupa, čovjek voli otkrivati internet i ne citirati svoje izvore, no bar se svuda lijepo zahvalio.

Tu su još i Siniša Lajnert s knjigom Hrvatsko proljeće na željeznici (2013) i Samoborček (2014).

Plus što svake godine tramvajska ekipa objavi nešto zanimljivo, ali to baš i ne pratim...

inflameswetrust
inflameswetrust

Broj postova : 758
Age : 34
Lokacija : Požega-Osijek
Registration date : 24.10.2014

[Vrh] Go down

Knjige o željeznicama - Page 2 Empty Re: Knjige o željeznicama

Postaj by Pfaff uto 4 stu 2014 - 13:33

Frikovi svijeta željeznice, veliš? Pa to bih rado vidijo tim više ako se koristio izvorima sa Željeznica. Jer tamo ima samo jedan autor koji se time ozbiljnije bavio... mrgreen

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Knjige o željeznicama - Page 2 Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11154
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Knjige o željeznicama - Page 2 Empty Re: Knjige o željeznicama

Postaj by Pfaff uto 4 stu 2014 - 13:37

inflameswetrust je napisao/la:A grafikoni...e to je već druga priča.
Nisam siguran kako njima pristupiti. Možda fotografirati u visokoj rezoluciji? Aparatura za tako što staviti u digitaliju našla bi se u nekom boljem arhivu ili muzeju...

https://2img.net/h/i690.photobucket.com/albums/vv261/inflameswetrustsss/digitalizacija/IMG_0300_zps5cb9fdb5.jpg
Nađe se i u pokojem boljem projektantskom birou (u Rijeci GPZ na primjer). Samo trebaš vezu... Dopremi do Rijeke pa ćemo se potruditi!

PS: U kojoj džungli si ustrijelijo ovog plastičnog leoparda?

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Knjige o željeznicama - Page 2 Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11154
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Knjige o željeznicama - Page 2 Empty Re: Knjige o željeznicama

Postaj by inflameswetrust sri 5 stu 2014 - 15:01

Pfaff je napisao/la:Frikovi svijeta željeznice, veliš? Pa to bih rado vidijo tim više ako se koristio izvorima sa Željeznica. Jer tamo ima samo jedan autor koji se time ozbiljnije bavio... mrgreen

Traži u svojoj lokalnoj knjižnici međuknjižničnu posudbu iz GISKO-a. Ja knjigu nisam vidio uživo, samo sam čuo o čemu se radi...

Nešto mojih pisanja također je završilo u njegovim knjigama...čovjeka sam dodao na fejzbuku u najboljoj vjeri da će biti zainteresiran za razgovor o iskustvima na željeznici (dodao sam da je i moje tekstove posudio), a on mi je samo poslao broj žiro računa za uplatu, nek kupim i ostale.

PS: U kojoj džungli si ustrijelijo ovog plastičnog leoparda?

Džungli Metroovih polica ili tako negdje. Valjda.
inflameswetrust
inflameswetrust

Broj postova : 758
Age : 34
Lokacija : Požega-Osijek
Registration date : 24.10.2014

[Vrh] Go down

Knjige o željeznicama - Page 2 Empty Re: Knjige o željeznicama

Postaj by gaspa pon 10 stu 2014 - 14:19

Nije u redu da već 3 godine nisam predstavio niti jednu novu knjigu iz svojeg fundusa, pa zato danas, potaknut nekim temama koje se zadnjih tjedana vrte po forumu, predstavljam

Klaus Eckert i Torsten Berndt:

Knjige o željeznicama - Page 2 1000lokomotivanaslovna_zps99525d83

u prijevodu: 1000 lokomotiva – povijest ● klasici ● tehnika

Format: 368 strana A4, boja
Izdavač: Naumann & Göbel Verlagsgesellschaft mbH, Köln (godina nepoznata)
ISBN 3-625-10541-1

Ova zaista zanimljivo informativna i lijepo opremljena knjiga daje mnoštvo podataka o prvenstveno njemačkim lokomotivama a sastoji se od slijedećih poglavlja:
Predgovor, Velika Britanija, Belgija, Danska, Njemačka, Estonija, Francuska, Grčka, Italija, Jugoslavija, Luksemburg, Nizozemska, Norveška, Austrija, Poljska, Rumunjska, Rusija, Švedska, Češka, Turska, Mađarska, SAD, Kanada, Južna Amerika, Azija, Australija / Novi Zeland, Afrika.

Knjiga završava pojmovnikom, kraticama s punim nazivom željezničkih društava spominjanih u knjizi te objašnjenjem označavanja izvedbi (slijeda osovina) lokomotiva.

Ova knjiga (jedna iz serije 1000 nečega*) daje nam slike svjetskih lokomotiva iz XX stoljeća, svrstanih po državama primjene, s kratkim opisom koji uključuje tip, izvedbu (slijed osovina), period proizvodnje, snagu, duljinu preko odbojnika, masu i proizvedenu količinu odn. broj lokomotiva korištenih s tom oznakom. Uz te osnovne podatke priložen je i kratki opis (povijest, tehničke posebnosti, primjena). Na jednoj strani prikazano je 2 do 5 tipova a ubačen je i niz efektnih fotografija preko 2 strane.
* iz ove serije imam i 1000 vrsta piva ali to ne spada u ovu tematiku

U poglavlju o jugoslavenskim lokomotivama zastupljene su samo parnjače, i to: 03-0, 05, 06, 10, 17, 18, 20, 26, 28, 30, 38, 61, 73, 83, 85 i 92. Prvenstveno u počast ovoforumskom parnom lobiju (koji sve o tome već manje-više i zna) prilažem sve 4 stranice o jugoparnjačama, a izloženo će biti informativno i ostalima, obzirom da se tekst ne vidi najbolje (a i na njemačkom je).

Knjige o željeznicama - Page 2 YU-1_zpsf7e1f002

Knjige o željeznicama - Page 2 YU-2_zps1a9ae309

Knjige o željeznicama - Page 2 YU-3_zps7a26e038

Knjige o željeznicama - Page 2 YU-4_zpsbefb5778

Zbog težišta foruma koje naginje na riječku stranu evo i dvije stranice koje se odnose na poznatu i omiljenu lokomotivu.

Knjige o željeznicama - Page 2 FS636-645_zpsbc3f8eb1

Knjige o željeznicama - Page 2 FS645_zps8bede70a

Najviše teksta (a time naravno i slika) posvećeno je njemačkim modelima, čak 161 strana (44%), čime – čini se – još uvijek nisu obuhvaćeni svi modeli. Tako se, recimo, ne spominje E94 kojih dio je transformiran u austrijski 1020, materijaliziran uz nedavno spominjani prvi broj časopisa Lokomotive svijeta. O toj lokomotivi knjiga kaže ovo

Knjige o željeznicama - Page 2 OumlBB1020_zps3873d54c

Kako Thommu (ili Thommota) nisam dovoljno nahvalio u okviru njegovog norveškog vlakopisa, pridružit ću se ovdje izvatkom o norveškim lokomotivama

Knjige o željeznicama - Page 2 Nor-1_zps163f2a92

Knjige o željeznicama - Page 2 Nor-2_zpscfb8d0e6

Jedan nam član, poznavatelj i ljubitelj (i) željeznica Ujedinjenog Kraljevstva zaslužuje da mu još malo razgalimo dušu. Neću ga posebno spomenuti ali vjerujem da će nam on vrlo brzo u nekom odgovoru proširiti tekst iz knjige.

Knjige o željeznicama - Page 2 Britanske1_zps4c74a6c7

Naravno da se u knjizi morala naći i Guinessovka, najveća svjetska parnjača, američki Big Boy

Knjige o željeznicama - Page 2 BigBoy_zps0aaaa816

Lokomotive američkih (SAD 47, Kanada 5, Južna Amerika 11), a pogotovo ostalih kontinenata (Azija 4, Australija 6, Afrika 5) zastupljene su više nego skromno, čime je ostavljen prostor za druge autore iz tih krajeva.

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3485
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Knjige o željeznicama - Page 2 Empty Re: Knjige o željeznicama

Postaj by Pfaff pon 10 stu 2014 - 14:40

Baš lijepo od Tebe da sisi dao toliko truda. Hvala

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Knjige o željeznicama - Page 2 Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11154
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Knjige o željeznicama - Page 2 Empty Re: Knjige o željeznicama

Postaj by gaspa pet 14 stu 2014 - 0:12

Idemo mi dalje pogledati nešto što se našlo na domaćim policama

John Coiley:

Knjige o željeznicama - Page 2 Vlaknaslovna_zpsb512b603

Naziv izvornog djela: The Eyewitness Guides - Train

Format: 64 strana skoro pa A4, boja

Izdavač: Knjiga Trgovina d.o.o., Zagreb (1998)

ISBN 953-6414-07-4

Deseta knjiga iz serijala Knjiga oko svijeta po svojoj složenosti (ali ipak puno bogatije opremljena) odgovara časopisu Lokomotive svijeta. Sadrži slijedeća poglavlja koja u pravilu zauzimaju 2 strane kratkog teksta i 7-14 što slika, što crteža, od kojih veći dio prikazuje ranu povijest željeznice:

Što je vlak
Prve željeznice
Praskozorje parnog doba
Odrastanje parnih lokomotiva
Kako radi parna lokomotiva
Željeznica osvaja svijet
Američka željeznica
Gradnja željezničke pruge
Svladavanje prepreka
Tračnice
Teretni vlakovi
Prvi, drugi i treći razred
Putovanje sa stilom
U skretničarskoj kućici
Praćenje znakova
Brza pošta
Električni vlakovi
Dizel energija
Vlakom na duge pruge
Kraljevski vlakovi
Obaranje rekorda
Na postaji
Upravljanje željeznicom
Još uvijek na paru
Kićeni vlakovi
Podzemna željeznica
U zraku
Vlakovi za zabavu
U budućnost

U okviru nabrojenih tema knjiga daje, na razini leksikona, kratko objašnjenje brojnih pojmova, rječju i slikom. Iako naizgled jednostavno (fahmani znaju o svemu tome mnogo više), ipak nije površno a u grafičkom će dijelu i ti fahmani uživati i pronaći mnoge detalje vrijedne razmišljanja, analize i diskusije. U svakom slučaju odlična knjiga za početnike koja ih uvodi u svijet željeznica, s naglaskom na proteklo vrijeme, čime se isključuje iz grupe čisto dječjih knjiga.

Pa, da onda zavirimo u tu knjigu

U našem skraćenom izboru na početku imamo prikaz ranih izvedbi lokomotiva
Knjige o željeznicama - Page 2 Vlak1_zpsc689ec39

Te su lokomotive u nastavku evoluirale a tu vidimo i njihov princip rada
Knjige o željeznicama - Page 2 Vlak2_zpse6a45b5b

Zavirit ćemo i u ondašnje vagone i nostalgično uzdisati (iako te izvedbe nitko od nas nije doživio, ali lijepo i udobno izgledaju i mame na korištenje – vožnju)
Knjige o željeznicama - Page 2 Vlak3_zpse11dc374

Knjiga će nam pokazati i željezničke nekretnine i infrastrukturu – upravljačku kućicu s nekim signalnim uređajima...
Knjige o željeznicama - Page 2 Vlak4_zpsad28fa55

...a i ono čime se iz te kućice upravljalo
Knjige o željeznicama - Page 2 Vlak5_zps4ab37b8d

Ono što je dodatno za pohvaliti je uvrštenje ove knjige u hrvatska izdanja, iako nakladnik, bojim se, nije pritom imao na umu pojačati ozbiljnu domaću (uključivo prijevode stranih djela) željezničku literaturu već tiskati knjigu za mlađahni svijet, što naposlijetku isto nije loše, jer od nekud se mora početi.

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3485
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Knjige o željeznicama - Page 2 Empty Re: Knjige o željeznicama

Postaj by Pfaff pet 14 stu 2014 - 0:28

A cijena, a cijena (znam da je prava sitnica, ali ipak...)?

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Knjige o željeznicama - Page 2 Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11154
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Knjige o željeznicama - Page 2 Empty Re: Knjige o željeznicama

Postaj by Damir pet 14 stu 2014 - 6:59

Pfaff je napisao/la:A cijena, a cijena (znam da je prava sitnica, ali ipak...)?

grinko

Knjige o željeznicama - Page 2 Halo_Bing
Damir
Damir

Broj postova : 3323
Lokacija : Rijeka
Registration date : 24.01.2011

[Vrh] Go down

Knjige o željeznicama - Page 2 Empty Re: Knjige o željeznicama

Postaj by gaspa pet 14 stu 2014 - 9:01

Dobio sam je na poklon, izvučena je pred 2-3 godine slučajnim očajničko-beznadnim pokušajem traganja iz jedne privatne knjižnice/papirnice/cvjećarnice u zagrebačkoj Supilovoj ul., mjesta gdje takva knjiga u pravilu nije očekivana. Moguće da se prava sitnica pisala s dvije nule i, srećom, samo jedinicom na početku.

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3485
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Knjige o željeznicama - Page 2 Empty Re: Knjige o željeznicama

Postaj by inflameswetrust pet 14 stu 2014 - 9:51

Cijena, pretpostavljam originalna, 116,00. Kuna jelte.

Inače, za one s više vremena (naročito penzionere),  nije loše s vremena na vrijeme posjetiti kakve buvljake, lokalne knjižnice taman poslije revizije ili sajmove raznoraznih udruga koje prikupljaju štošta. Ja sam u dvorištu osječkog GISKO-a na jednom humanitarnom sajmu kupio ovo za nevjerojatnih 10 kuna!!! Jes, čudno su me gledali, pitali me 6 puta jesam siguran da to želim, no... Very Happy
inflameswetrust
inflameswetrust

Broj postova : 758
Age : 34
Lokacija : Požega-Osijek
Registration date : 24.10.2014

[Vrh] Go down

Knjige o željeznicama - Page 2 Empty Re: Knjige o željeznicama

Postaj by gaspa sub 15 stu 2014 - 14:12

A za vikend...

Knjige o željeznicama - Page 2 HEBnaslovna_zpsd4feb551

u prijevodu: Veliki priručnik željeznice – Sve što ste uvijek željeli znati o željeznici

Format: 128 strana nešto većih od A4, boja

Izdavač: GeraMond Verlag, München (2004.)

ISBN 3-7654-7250-6


Ovaj izdavač, specijaliziran za vozila svih vrsta, naprosto ne može promašiti, i čitati (pa makar samo i listati) njegova izdanja prava je milina. Zanimljivo izabran i pitki tekst, prave mjere, ni banalan niti predosadan ili nerazumljiv od stručnosti, daje pregršt zanimljivih, razumljivih i jasno prikazanih opisa i podataka. O fotografijama i drugim slikovnim prilozima da i ne govorim.

Sve što smo uvijek željeli znati o željeznici svrstano je u 4 grupe (Kako je sve počelo, Njemačka carska željeznica, Željeznice u podijeljenoj Njemačkoj, Njemačka željeznica d.d.) i ukupno 157 tema (previše ih je za pojedinačno nabrajanje pa zato nasumce izabirem iz svake grupe po jednu: Atraktivna radna mjesta na željeznici, Putovanja u zlatnim dvadesetim, Lokomotive pogonjene plinskom turbinom, Lica novog regionalnog i prigradskog prometa). Prilog na kraju daje pregled privatnih željeznica do 1945., oznake njemačkih željeznica (kao firme), lokomotiva svih vrsta, pregled elektrificiranih pruga do kraja WW2, popis muzejskih društava s parnim voznim parkom, oznake vagona od 1928. naovamo te naposlijetku pregled današnjih privatnih željeznica.

Evo s početka nešto o skretnicama
Knjige o željeznicama - Page 2 HEB2_zps80f92b64

Parna vuča uvijek je zanimljiva
Knjige o željeznicama - Page 2 HEB4_zpsd129022d

Slijedeća razvojna stepenica je dizelska vuča (ime je zapravo zamka jer je u suvremenim izvedbama vuča zapravo električna, pri čemu dizel motor pogoni generator a taj daje struju za elektromotor – sve to zbog onog momenta o kojem sam pisao na drugom mjestu)
Knjige o željeznicama - Page 2 HEB6_zps679aaec1

Na gornjoj slici, lijevo, zapravo je prikazana i opisana izvedba s plinskom turbinom umjesto dizel motora koja je zbog svojih nedostataka ubrzo napuštena kao tehničko rješenje vuče. Mi nastavljamo s elektrikom i jednim zanimljivim rješenjem
Knjige o željeznicama - Page 2 HEB3_zpse2b68359

I za prisilni kraj (jer stranice bismo mogli redati i redati) nekadašnja izvedba zatvorenih vagona za prijevoz automobila koji su se na 1. kat podizali hidrauličkom platformom, baš kao danas po nekim garažama stambenih zgrada)
Knjige o željeznicama - Page 2 HEB5_zps667f9858

No, da, sve je ovo (bilo) za vidjeti u Njemačkoj a mnogima je Njemačka daleko od očiju (pa time i od srca) te ih ova knjiga neće suviše uzbuditi ali ipak iz nje možemo dosta toga saznati, a – kako već rekoh – i uživati u fotografijama.

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3485
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Knjige o željeznicama - Page 2 Empty Re: Knjige o željeznicama

Postaj by Gost sub 15 stu 2014 - 15:31

gaspa je napisao/la:... nekadašnja izvedba zatvorenih vagona za prijevoz automobila koji su se na 1. kat podizali hidrauličkom platformom ...
https://2img.net/h/i227.photobucket.com/albums/dd106/donald050-foto/Knjige/HEB5_zps667f9858.jpg
thinking  taj vagon mi nekako daje na češke/istočno-njemačke/poljske dvokatne putničke vagone (bar po gornjem djelu)
Knjige o željeznicama - Page 2 907_tov_01x760

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Knjige o željeznicama - Page 2 Empty Re: Knjige o željeznicama

Postaj by gaspa pon 17 stu 2014 - 9:11

Vikend izdanje ste vidjeli, slijedi tjedna zanimacija. Slijedeća knjiga na redu za predstavljanje je:

Knjige o željeznicama - Page 2 DGEnaslovna_zpscb689ad1

u prijevodu: Velika željeznička knjiga – Ilustrirana povijest željeznice od parne lokomotive do danas

Format: 224 strana A4, boja

Izdavač: Kaiser (godina nepoznata)

ISBN 3-7043-6053-8


E, ovo je već ozbiljnija knjiga, za napredne, s puno više konkretnih tehničkih detalja. Vizualno nije toliko privlačna kao dosad opisane jer su slikovni prilozi (crteži, stare fotografije) većinom crno-bijeli. Sadržaj? Naravno, ne sve ali ono što bismo morali znati o željeznici. Njezin razvoj od srednjevjekovnih rudničkih vlakova do današnjih raznovrsnosti visokoučinskih pogonskih vozila u Europi i ostalom svijetu. Dimeće lokomotive i zavojite brdske željeznice su prošlost ali tračnice ipak imaju kulturno-povijesnu zaslugu za razvoj svijeta. Što i gdje bismo bili bez željeznice?

Autor smatra da je željeznica prometno sredstvo budućnosti, bez ikakve daljnje rasprave. Gledajući njegovim očima i u njegovom okruženju moramo se složiti s njim. Nažalost, mi kao da smo s druge strane ogledala, kao da se u naš zakutni željeznički svijet iz željezničke Europe dolazi prolaskom kroz zid perona 9½, u svijet koji lagano isčezava i gdje željeznica, barem prema sadašnjem službenom stavu prema njoj, zasigurno nije prijevozno sredstvo budućnosti.

Što, dakle, ova knjiga nudi?

Uvod: Zašto željeznica ne umire već suprotno
Kotač – tračnica – pogon
Parni stroj
George Stephenson
Odjek širom svijeta
Prva željeznica u Njemačkoj
Mreža
Osvajanje ravnice
Brunel i široki kolosjek
Pravo, zakon i strategija
Osvajanje planina
Zlatni čavao
Parni konj
Gotthard – Simplon – Lötschberg
Radi se o sigurnosti
Pod kontaktnim vodom
Sporedne, male i uskotračne željeznice
Vagoni
Dizel lokomotive
Pogonska vozila i vlakovi
Brdske i zupčaste željeznice
Jelo, spavanje, predstavljanje
Transsib i budućnost željeznice
Kronologija

Uz dosta teksta i manje slika dani su i brojni tehnički i konstrukcijski crteži, tlocrti vagona i sl. – npr. sustav ozubljenja tračnice Blekinsop, polužni i lančani pogon svih osovina (uključivo tender) lokomotive Bavaria iz 1851., tlocrt poštanskog vagona iz 1915. ili švicarski trofazni šinobus koji je 1903. postigao brzinski rekord od 210,2 km/h - prikaz sa stupovima, kontaktnim vodovima i oduzimačima struje.

Kako je od dosad prikazanih knjiga ova možda vizualno najmanje privlačna, dat ćemo samo dva primjera, tek da se stekne dojam našto to sve liči. Eto nam lokomotive o kojoj se zadnje vrijeme nešto više pisalo, ali ne u ÖBB nego u DR izvedbi
Knjige o željeznicama - Page 2 DGE1_zpsbabfacc7

I još samo kombinacija opisa, fotografije i crteža – onaj gore spomenuti tlocrt poštanskog vagona.
Knjige o željeznicama - Page 2 DGE2_zpsdfcfb166

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3485
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Knjige o željeznicama - Page 2 Empty Re: Knjige o željeznicama

Postaj by Pfaff pon 17 stu 2014 - 9:55

I to se onomad dalo nabaviti kod nas?
Da, ja sam (vjerovatno) više orjentiran na anglosaksonsku literaturu pa mi nikad nije padalo napamet pretraživati njemačke police. Šteta. Jer ovo izgleda dobro.

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Knjige o željeznicama - Page 2 Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11154
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Knjige o željeznicama - Page 2 Empty Re: Knjige o željeznicama

Postaj by gaspa pon 17 stu 2014 - 23:52

Ne. ne i ne! Sva njemačka izdanja, od početka teme naovamo, su iz prometnog odjela moje omiljene knjižare Morawa u Seiersbergu odn. njezine ispostave Moser u Grazu.

Ta ne budi smiješan - tko bi to kod nas od knjižara nabavio? U Algoritmu se još i nađe pokoja engleska, kao i u Mozaik knjizi ona koja slijedi a koja će za Pfaffa biti prava poslastica.

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3485
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Knjige o željeznicama - Page 2 Empty Re: Knjige o željeznicama

Postaj by Thommo uto 18 stu 2014 - 14:06

Lijepi prikazi! super2
Thommo
Thommo

Broj postova : 2345
Lokacija : Rijeka
Registration date : 29.02.2008

http://hobipoint.com

[Vrh] Go down

Knjige o željeznicama - Page 2 Empty Re: Knjige o željeznicama

Postaj by gaspa pon 1 pro 2014 - 10:25

Eto nam opet jedne vesele, šarene, laganije knjige s brojnim ilustracijama. A i promijenili smo jezik na veselje onih kojima je njemački u zadnjim prikazima već dojadio ili koji su napinjali oči ne bi li nešto sa slike pročitali, a ako su i uspjeli, nisu mnogo razumjeli (Pfaff je iznimka koja potvrđuje pravilo).

Knjige o željeznicama - Page 2 Countrylinenaslovna_zps958ae463

u prijevodu: Duž regionalnih pruga – istraživanje seoskih željeznica jučerašnjice

Format: 256 strana približno A4, boja

Izdavač: David & Charles Ltd., Newton Abbot, UK (2005.)

ISBN 0 7153 2201 X


Paul Atterbury je cjeloživotni željeznički entuzijast koji je ovom knjigom dao odličan pregled britanskih regionalnih željeznica koje su do pedesetih godina prošlog stoljeća bile srce kako poslova tako i društvenog života. Na svom vrhuncu britanski željeznički sustav brojio je više od 36.000 km pruga zadirućih u svaki kutak zemlje od kojih su mnoge danas izgubljene i zaboravljene i čije tragove britanski railfanovi istražuju baš kao što i Štacionovci istražuju domaće zarasle i demontirane pruge.

U knjizi su obrađene 24 pruge, grupirane po područjima (Zapadna zemlja, Južna Engleska, Istočna Anglia, Središnja Engleska, Wales, Sjeverna Engleska i Škotska), prema slici.

Knjige o željeznicama - Page 2 CountryLinekarta_zpscd60dd2d

To su:
1. Pruge zapadno od Exetera
2. Taunton – Barnstaple
3. Bristol – Weymouth
4. Bath – Bournemouth
5. Cheltenham – Andower
6. Alton – Winchester/Fareham
7. Hastings – Ashford
8. Cambridge – Colchester
9. Ipswich – Lowestoft
10. Spalding – Yarmouth
11. Buxton – Ashbourne / High Peak Junction
12. Shrewsbury – Newport
13. Shrewsbury – Swansea
14. Machynlleth – Pwllheli (hajd' izgovorite ovo)
15. Ruabon – Barmouth
16. Carnforth – Barrow – Carlisle
17. Settle – Carlisle
18. Cockermouth – Darlington
19. Hull – Scarborough
20. Dumfries – Stranraer
21. Glasgow – Oban
22. Dunblane – Stranraer
23. Inverness – Kyle of Lochalsh
24. North - Aberdeen

Svaka pruga prikazana je jednostavnom kartom. U pripadnom opisu su dani povijesni podaci i današnje stanje. Eto prikaza pruga br. 1

Knjige o željeznicama - Page 2 Countrylinepruga_zps0dcaf52a

Između opisa rečenih pruga ubačena su na po dvije stranice zapažanja i opisi raznih tema zajedničkih za željeznicu u cjelini te materijala/proizvoda zbog prijevoza kojih su pruge građene. To su: ljudi, glina, ručanje i spavanje, pošta i paketi, signalni uređaji, viadukti, vojska, hitna pomoć, papir, Francuska i Belgija (prilaz Zlatnom strijelom), Irska i Kanalski otoci, vlakovi na brodovima, dokovi i brogogradilišta, k obali, campovi za odmor, kraljevski vlakovi, remize, željezničke radionice, robe, pogrebni vlakovi, sport, iz upravljačnice, škriljac, uski kolosjek, publicitet, željezničko osoblje, popravak tračnica, željezo i čelik, dim i para, kamen, izleti, tuneli, vlakovi s imenom, automobilski vlakovi, riba, svježi proizvodi, loše vrijeme, kraj

Knjige o željeznicama - Page 2 Countrylinetrajekt_zps24883790

Knjige o željeznicama - Page 2 Countrylinevagon_zps2de80330

Knjige o željeznicama - Page 2 Countrylinevrijeme_zps51295496

Jednako tako u okviru svake regije na po 2 strane prikazana su željeznička središta Barnstaple, Lewes, Cambridge, Stoke-on-Trent, Wrexham, Hull, Perth
Knjige o željeznicama - Page 2 CountryLineWrexham_zps2cfb51bf

Ispreplićući povijest, nostalgiju i odlične priče knjiga je suštinsko štivo, kako za istinske željeznicoljupce, tako i za sve one koji žele uživati u prisjećanju na zlatno doba britanske povijesti. Knjiga ističe neka od najboljih željezničkih putovanja koja se u Britaniji (još) mogu poduzeti a mješavinom postojećih i ukinutih pruga izgrađuje sliku ruralne Britanije, održane u velikoj ljubavi. Knjiga je ilustrirana stotinama vrhunskih arhivskih fotografija, razglednica i plakata.

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3485
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Knjige o željeznicama - Page 2 Empty Re: Knjige o željeznicama

Postaj by Pfaff pon 1 pro 2014 - 11:07

Baš lijepo. A lijepo je i da si opet tu (povremeno nas zabrineš svojom izočnošću)

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Knjige o željeznicama - Page 2 Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11154
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Knjige o željeznicama - Page 2 Empty Re: Knjige o željeznicama

Postaj by Gost pon 1 pro 2014 - 11:59

Jedno pitanje, na ovom screenu dole desno vidi se jedna BR Warship class 42 ...
gaspa je napisao/la:...
Knjige o željeznicama - Page 2 Countrylinevrijeme_zps51295496
...
... je to možda kakva engleska inačica njemačke DB V200?

Metnut ću gif animacije da se vidi na što mislim ...

BR class 42
Knjige o željeznicama - Page 2 P060

DB V200
Knjige o željeznicama - Page 2 P218

A čini mi se da bi i belgijska SNCB Class 62 mogla bit kakva "sestra" (mada se vidi da je kraća)
Knjige o željeznicama - Page 2 P271

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Knjige o željeznicama - Page 2 Empty Re: Knjige o željeznicama

Postaj by Pfaff pon 1 pro 2014 - 12:14

dida je napisao/la:Jedno pitanje, na ovom screenu dole desno vidi se jedna BR Warship class 42 ...
... je to možda kakva engleska inačica njemačke DB V200?
Nije, samo su slične. Kad uzmeš slične/iste parametre projektiranja, neminovno dođeš do srodnih rezultata. Pogledaj današnje automobile - otkako su ih počeli dizajnirati u zračnom tunelu, svi ispadaju bratići!

dida je napisao/la:A čini mi se da bi i belgijska SNCB Class 62 mogla bit kakva "sestra" (mada se vidi da je kraća)
Jasno da je kraća. Pa i Belgija je manja od Njemačke i Engleske

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Knjige o željeznicama - Page 2 Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11154
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Knjige o željeznicama - Page 2 Empty Re: Knjige o željeznicama

Postaj by Gost pon 1 pro 2014 - 13:00

Pfaff je napisao/la:... samo su slične ...
Našal sam na engleskoj Wikipediji da je baza za BR class 42 bila DB V200 (->> http://en.wikipedia.org/wiki/British_Rail_Class_42 {->> Mechanical details}) i otuda mi je poveznica bila sličnost sa njemačkom lokomotivom.

Ali još mi je zanimljivije broj ukupno proizvedenih (38!!!) lokomotiva što mi se čini nekako prepremalo za GB icon_whoknows .

Gost
Gost


[Vrh] Go down

Knjige o željeznicama - Page 2 Empty Re: Knjige o željeznicama

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 2 / 4. Previous  1, 2, 3, 4  Next

[Vrh]

- Similar topics

Započni novu temu   Odgovori na temu
 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.