Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

HŽ u tisku

+32
NP-549
Miha
Laurus
ikar
file
DD
ICE-3M
gaspa
KAPO
novi_shef
buShip fun
Stjepan
Pera_Govedo
Silver
Vice
sali
leteči vlak
kico101
Zamet
Marioo
Vedran Zeman
Drempa
Pfaff
ZlayoZg
Jean
Phalanx
Narcis
seabral
Thommo
Barney
kiki273
LLeon
36 posters
Započni novu temu   Odgovori na temu

Stranica 3 / 22. Previous  1, 2, 3, 4 ... 12 ... 22  Next

Go down

HŽ u tisku - Page 3 Empty Re: HŽ u tisku

Postaj by Narcis sub 13 oľu 2010 - 0:11

Aha, počelo je izgleda.

______________________________________
Vlakom na more (Lupoglav-Raša). Smile
HŽ u tisku - Page 3 Pbucket  Pula-Zagreb sa A380  HŽ u tisku - Page 3 888110
Narcis
Narcis
Administrator
Administrator

Broj postova : 6447
Age : 49
Lokacija : Labin
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

HŽ u tisku - Page 3 Empty Re: HŽ u tisku

Postaj by Gost sub 13 oľu 2010 - 0:32

To je bilo i za očekivati! Dobro je to što su se izgleda napokon HŽ sindikati ujedili a ne da svaki u svoje diple puše!

Gost
Gost


[Vrh] Go down

HŽ u tisku - Page 3 Empty Re: HŽ u tisku

Postaj by Gost ned 14 oľu 2010 - 16:35

Utopija ili stvarnost?

HŽ u tisku - Page 3 Vlak_225198S1

Cijeli članak uz fotku (objavljeno 02.11.2009. u Jutarnjem):

Novi vlakovi na tračnicama za godinu dana

Grad Zagreb, Vlada RH i HŽ-Putnički prijevoz uložit će 114 milijuna kuna u proizvodnju tri vlaka namijenjena gradsko-prigradskom i regionalnom prijevozu. Vlakove će proizvoditi Tvornica željezničkih vozila “Gredelj” i Končar-električna vozila, a HŽ-u bi trebali biti isporučeni 2010. oko Božića.

Probni tip elektromotornog vlaka za gradsko-prigradski promet, kapaciteta 500 putnika, vozit će na relaciji Dugo Selo - Harmica s produženim linijama do Vrbovca i Novoselca, te prema Samoboru.

Probni tip elektromotornog vlaka za regionalni promet, kapaciteta 400 putnika, vozit će do Koprivnice, Slavonskog Broda, Siska i Moravica, dok će dizelski električni vlak, kapaciteta 450 putnika, voziti neelektrificiranim prugama.

Nakon testiranja vlakova, javnim se natječajem do 2015. planira nabaviti još 92 vlaka, i to 18 za gradsko-prigradski prijevoz, 25 dizelskih i 49 elektromotornih za regionalni prijevoz, ukupno vrijednih 460 milijuna eura.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

HŽ u tisku - Page 3 Empty Re: HŽ u tisku

Postaj by Jean ned 14 oľu 2010 - 17:45

Ako je istina ovo što piše u članku, ja se (kao Riječanin) ovoj vijesti ne veselim niti najmanje: Zagreb dobiva nove prigradske vlakove, na međugradske linije sele Mađari, što znači da će uvođenje 25kV sustava od Moravica do Šapjana rezultirati - padom kvalitete (udobnosti) putničkih vlakova!

Drago mi je da će Končarov vlak konačno pronaći svoje mjesto i na prugama HŽ-a, ali mislim da bi HŽ PP više trebao ulagati u međugradski promet.

______________________________________
HŽ u tisku - Page 3 D18bcddd
Vi ste bili naš ponos i čelik. Skršeni u ljutoj buri u zori koja rudi.
Jean
Jean
Moderator
Moderator

Broj postova : 2140
Age : 45
Lokacija : Rijeka
Registration date : 04.09.2008

[Vrh] Go down

HŽ u tisku - Page 3 Empty Re: HŽ u tisku

Postaj by Narcis ned 14 oľu 2010 - 23:01

A šta fali da Mađar vozi na relaciji od Moravica do Šapjana, s obzirom na frekvenciju putnika su itekako dovoljni za pokrivanje prijevoza, dok ipak na području zagrebačkom području trebaju vlakovi većeg kapaciteta pogotovo na relaciji Harmica-Zagreb GK-Dugo Selo.

______________________________________
Vlakom na more (Lupoglav-Raša). Smile
HŽ u tisku - Page 3 Pbucket  Pula-Zagreb sa A380  HŽ u tisku - Page 3 888110
Narcis
Narcis
Administrator
Administrator

Broj postova : 6447
Age : 49
Lokacija : Labin
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

HŽ u tisku - Page 3 Empty Re: HŽ u tisku

Postaj by Jean pon 15 oľu 2010 - 1:22

Ne radi se o kapacitetu, nego o udobnosti vlakova. Mađar je vlak sa prvenstveno prigradskom namjenom, opremljen tako da udovolji potrebama kraćeg putovanja s većim brojem korisnika (široki hodnici po sredini vlaka, uske neudobne klupe sa povećim razmakom među njima, malo mjesta za prtljagu, malo ili ništa dodatnih sadržaja u vlaku...). Ne znam kakva su tehnička rješenja motora, ali obično je karakteristika prigradskih vlakova dobro ubrzanje i niža apsolutna brzina...

Od Rijeke do Šapjana - sasvim OK, ali od Rijeke do Zagreba u Mađaru... (jedna od novosti koju će donijeti 25kV je da više neće biti presjedanja u Moravicama, pa onda ne vidim niti razloga da Mađari voze samo do Moravica a ne skroz do Zagreba) Tri sata vožnje u takvom vlaku niti najzagriženijim railfanovima neće lijepo pasti.

Sadašnja frekvencija putnika samo je posljedica loše kvalitete putničkog prijevoza na ovoj relaciji (i na najvećem broju relacija u ostatku Hrvatske) i ako želimo povećati broj putnika, treba im za postojeću cijenu karte ponuditi malo kvalitetnije putovanje. Brže pruge, brže i udobnije vlakove, nekakve dodatne usluge u vlakovima (internet je malo "smjelo" za očekivati od HŽ-a, ali barem GSM signal cijelim putem i utičnice za laptope, to nije teško). Logika "Malo putnika - dobar vam je i Mađar" vodi do daljnjeg pada broja putnika (ako taj broj uopće može još pasti). Tom logikom je ukinut velik broj linija nakon što su pale u nerentabilnost, umjesto da ih se prilagodi potrebama i željama putnika...

______________________________________
HŽ u tisku - Page 3 D18bcddd
Vi ste bili naš ponos i čelik. Skršeni u ljutoj buri u zori koja rudi.
Jean
Jean
Moderator
Moderator

Broj postova : 2140
Age : 45
Lokacija : Rijeka
Registration date : 04.09.2008

[Vrh] Go down

HŽ u tisku - Page 3 Empty Re: HŽ u tisku

Postaj by Gost pon 15 oľu 2010 - 7:27

Jean je napisao/la:... Logika "Malo putnika - dobar vam je i Mađar" vodi do daljnjeg pada broja putnika (ako taj broj uopće može još pasti). ...
Može, može! Krajnji cilj je 0 a to neminovno vodi ka ukidanju sveg putničkog prometa! Još mi dobro "zvoni" u ušima ona Mrganova izjava od jučer (vezana za današnji štrajk/zaustavljanje vlakova) da će zaustaviti cjelokupan promet jer i to je bolje nego ovo kako je sad (opet, vezano za najavu ukidanja brojnih vlakova!). Danas ću otići dolje do kolodvora i malo snimiti situaciju baš u vrijeme štrajka (ako me tko ne potjera kul ).

Gost
Gost


[Vrh] Go down

HŽ u tisku - Page 3 Empty Re: HŽ u tisku

Postaj by Narcis uto 16 oľu 2010 - 7:56

Ovdje netko nekoga ili nesto nije razumio, ne znam gdje se spominje da ce Madjar voziti na cijeloj relaciji od Rijeke do Zagreba ??

______________________________________
Vlakom na more (Lupoglav-Raša). Smile
HŽ u tisku - Page 3 Pbucket  Pula-Zagreb sa A380  HŽ u tisku - Page 3 888110
Narcis
Narcis
Administrator
Administrator

Broj postova : 6447
Age : 49
Lokacija : Labin
Registration date : 29.02.2008

[Vrh] Go down

HŽ u tisku - Page 3 Empty Re: HŽ u tisku

Postaj by Gost uto 16 oľu 2010 - 8:08

Narcis je napisao/la:Ovdje netko nekoga ili nesto nije razumio, ne znam gdje se spominje da ce Madjar voziti na cijeloj relaciji od Rijeke do Zagreba ??
Da ali koja je onda svrha da mađar vozi samo do Moravica!? Pa neće više bit presjedanja. Valjda! I logično je da će mađar onda (kad dođe do kompletneizmjene struje!) vozit do Zagreba. Ili doista, možda i neće? Možda uopće neće vozit!? Kakva konfuzija sad vlada na HŽ-u ... bojim se da se ne obistine one Mrganove riječi o zaustavljanju svih vlakova!!!

Gost
Gost


[Vrh] Go down

HŽ u tisku - Page 3 Empty Re: HŽ u tisku

Postaj by Vedran Zeman uto 16 oľu 2010 - 13:24

Neće biti presjedanja (nema ni sad na direktnim vlakovima), ali će i dalje jedan dio vlakova voziti samo od Zagreba do Moravica.
Sumnjam da će mađari voziti skroz do Rijeke, nisu to vlakovi za te relacije, eventualno do Ogulina/Moravica, za Sisak i Koprivnicu.
Da ne govorimo da su na pola njih maknuli 50% sjedala, pa ne mogu ni biti daljinski vlakovi, jer i sad za Kc šalju mađara samo na paru vlakova (2205/2208) u vrijeme kad nema previše putnika.
Eventualno gdje bi se mogli koristiti je prigradska linija Rijeke, Šapjane-Škrljevo (Moravice).
Vedran Zeman
Vedran Zeman
Moderator
Moderator

Broj postova : 192
Age : 40
Lokacija : Kloštar Podravski
Registration date : 11.03.2008

[Vrh] Go down

HŽ u tisku - Page 3 Empty Re: HŽ u tisku

Postaj by Gost uto 16 oľu 2010 - 14:01

Ma i to što kažeš! Al' najbolje ćemo vidjeti što će i kamo voziti kad (napokon kul ) dođe ta famozna 25kV struja i do Rijeke. Ovako sve ostaje samo puko nagađanje.

Gost
Gost


[Vrh] Go down

HŽ u tisku - Page 3 Empty Re: HŽ u tisku

Postaj by Marioo uto 16 oľu 2010 - 23:50

Pa sta nisu madari vec vozili dionicu Zagreb-Moravice?
Marioo
Marioo

Broj postova : 456
Age : 42
Lokacija : Zagreb
Registration date : 12.05.2008

[Vrh] Go down

HŽ u tisku - Page 3 Empty Re: HŽ u tisku

Postaj by Jean sri 17 oľu 2010 - 0:44

Vozili su koliko se sijećam Ogulin-Moravice i Ogulin-Karlovac (ne znam jesu li išli i dalje prema Zagrebu), ali to je u usporedbi sa relacijom Rijeka-Moravice (da ne govorim o Rijeka-Zagreb) smiješna tura. Kao što kaže i Zeman, mađari su opremljeni za prigradski promet i prilično su neudobni za putovanje duže od sat vremena (puno sam i rekao!).

______________________________________
HŽ u tisku - Page 3 D18bcddd
Vi ste bili naš ponos i čelik. Skršeni u ljutoj buri u zori koja rudi.
Jean
Jean
Moderator
Moderator

Broj postova : 2140
Age : 45
Lokacija : Rijeka
Registration date : 04.09.2008

[Vrh] Go down

HŽ u tisku - Page 3 Empty Re: HŽ u tisku

Postaj by Marioo sri 17 oľu 2010 - 0:57

Ma par puta sam vidio madara da pise Zagreb-Moravice pa je i meni bilo cudno da taj tramvaj ide
skroz do Moravica.
Marioo
Marioo

Broj postova : 456
Age : 42
Lokacija : Zagreb
Registration date : 12.05.2008

[Vrh] Go down

HŽ u tisku - Page 3 Empty Re: HŽ u tisku

Postaj by Gost sri 17 oľu 2010 - 6:56

Blažena Litorina, s njom si mogal i na Mars ako je trebalo mrgreen .

Gost
Gost


[Vrh] Go down

HŽ u tisku - Page 3 Empty Re: HŽ u tisku

Postaj by Jean čet 18 oľu 2010 - 1:32

kiki273 je napisao/la:A na slici žuta i Helga
by_gr
Sad sam vidio: slika je sa Wikipedije, a vlasnik je Pula-Terminal! U potpisu teksta stoji da je slika iz Indexove arhive. Pula, jesu ti šta platili za objavljivanje slike? Jesu ti barem poslali mail sa upitom za dopuštenje?

______________________________________
HŽ u tisku - Page 3 D18bcddd
Vi ste bili naš ponos i čelik. Skršeni u ljutoj buri u zori koja rudi.
Jean
Jean
Moderator
Moderator

Broj postova : 2140
Age : 45
Lokacija : Rijeka
Registration date : 04.09.2008

[Vrh] Go down

HŽ u tisku - Page 3 Empty Re: HŽ u tisku

Postaj by kiki273 čet 18 oľu 2010 - 8:49

Jean je napisao/la:
kiki273 je napisao/la:A na slici žuta i Helga
by_gr
Sad sam vidio: slika je sa Wikipedije, a vlasnik je Pula-Terminal! U potpisu teksta stoji da je slika iz Indexove arhive. Pula, jesu ti šta platili za objavljivanje slike? Jesu ti barem poslali mail sa upitom za dopuštenje?
Već su korištene njegove (a i moje) slike s wikipedije za razne potrebe; mislim da nije potrebno pitati dopuštenje jer uploadanjem slike na wiki daješ je za slobodno korištenje (ako potvrdiš takvu opciju).

______________________________________
U Finskoj, Švedskoj i Norveškoj zimsko razdoblje traje do 31.3. Hrvatska kao da je u polarnom krugu, pa zimsko razdoblje traje do 15.4.
kiki273
kiki273
Administrator
Administrator

Broj postova : 5590
Age : 49
Lokacija : Rijeka
Registration date : 28.02.2008

https://vlakovi-ri-hr.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

HŽ u tisku - Page 3 Empty Re: HŽ u tisku

Postaj by ZlayoZg čet 18 oľu 2010 - 22:10

Marioo je napisao/la:Ma par puta sam vidio madara da pise Zagreb-Moravice pa je i meni bilo cudno da taj tramvaj ide
skroz do Moravica.
Znaju i dan danas ponekad potegnuti do Moravica i natrag.Primjerice,kad sam se vraćao sa zadnjeg posjeta Rijeci,od Moravica do Zagreba je išao Mađar,tak da nije ništa čudno.
A što se udobnosti tiče,to je neka druga priča... hot
ZlayoZg
ZlayoZg
Administrator
Administrator

Broj postova : 3064
Age : 40
Lokacija : Zagreb(Žitnjak)
Registration date : 19.09.2008

[Vrh] Go down

HŽ u tisku - Page 3 Empty Re: HŽ u tisku

Postaj by ZlayoZg pon 22 oľu 2010 - 19:41

Ministar Kalmeta: HŽ će otpustiti oko 1000 ljudi
Od 2003. broj radnika u Hrvatskim željeznicama je smanjen za 3.300, međutim, ministar Kalmeta smatra da još uvijek ima viška djelatnika

Hrvatske će željeznice (HŽ) zbog procesa restrukturiranja i modernizacije morati otpustiti još oko 1000 ljudi, najavio je ministar prometa Božidar Kalmeta nakon današnje sjednice Gospodarsko-socijalnog vijeća.
- Željeznica je zastarjeli i okoštali sustav u koji se desetljećima nije znatnije ulagalo. Normalno je da će se morati ići u smanjivanje broja zaposlenih zbog modernizacije društva - rekao je Kalmeta ističući kako sustavi što su moderniji funkcioniraju s manjim brojem ljudi.

Ministar je naglasio da je najveći problem HŽ-a to što dosad nije bilo kvalitetnih projekata kojima bi se povukao novac iz pretpristupnih fondova EU-a. Objasnio je kako bi željeznička prometna infrastruktura, trebala postati hrvatskim izvoznim proizvodom jer će se na ovim prostorima, prema procjenama Europske komisije, gustoća prometa do 2020. povećati za čak 50%.

Sindikati su se složili da željeznice treba modernizirati jer bi u protivnom, nakon ulaska u EU mogle biti u još nepovoljnijem položaju.
Ove godine iz proračuna će otići oko 750 milijuna kuna.
U HŽ-u radi gotovo 12.900 ljudi te još oko 5.550 u tzv. ovisnim društvima. Od 2003. njihov je broj smanjen za 3.300, međutim, ministar smatra da još uvijek ima viška djelatnika.

ZlayoZg
ZlayoZg
Administrator
Administrator

Broj postova : 3064
Age : 40
Lokacija : Zagreb(Žitnjak)
Registration date : 19.09.2008

[Vrh] Go down

HŽ u tisku - Page 3 Empty Re: HŽ u tisku

Postaj by kiki273 sri 21 tra 2010 - 10:07

Čovjek šeće pokraj pruge i kada se ti vlakom približiš, on skoči pred vlak i ništa ne možeš, kaže strojovođa Zdenko Delač. On je pregazio troje ljudi

Čovjek je ležao na pruzi. Krenuo sam kočiti, ali nije bilo nikakvog izgleda da će vlak stati, kaže strojovođa Dalibor Rajić (29). Na samoubojice je, priznaje, ljut.
- Odrastao sam uz prugu i oduvijek htio biti strojovođa. Ali nikad nisam ni pomišljao na to da će mi se netko baciti pod vlak. Ne znam zašto to rade. Ako se već moraju ubiti, što to ne učine nekako drugačije, da ne uvlače nas u te tragedije - ogorčen je Rajić. Dodaje da se i danas sjeća svakog detalja tog dana.
- Često vozim istom relacijom pa prođem kraj mjesta na kojem mi je taj čovjek legao pred vlak. Uvijek se sjetim i morat ću to nositi sa sobom do kraja života. Godinu dana mi je trebalo da uopće kažem roditeljima što se dogodilo. Bilo me je sram pa im nisam pričao - kaže Rajić. Njegove riječi potvrđuje i kolega Stjepan Fotović (49), povjerenik zagrebačke podružnice Sindikata strojovođa.
- To su ožiljci koji ostaju do kraja života. Dan-danas mi se u glavi vrte datumi i slike tih nesreća - kaže Fotović. Dodaje i da se svaki strojovođa drugačije nosi s teškom situacijom.
- Prvo se pitaš jesi li mogao što drugačije učiniti, pa shvatiš da nisi, ali se i dalje pitaš. U slučaju takve nesreće strojovođu odmah mijenja drugi. Osim toga, dobije i pet dana plaćenog dopusta. Prije smo imali i industrijsku psihologinju, ali to nitko nije koristio - kaže Fotović. Psihološku pomoć nije koristio ni Zdenko Delač (55). S traumom se, kaže, snalazi sam.
- Obitelji ne pričam o tome. Ne želim ih opterećivati tim strahotama - objašnjava Delač. Strojovođe o tome uglavnom pričaju međusobno i slažu se da uvijek treba za savjet pitati starije kolegu. Diljem Hrvatske je pod vlakovima poginulo 29 ljudi, od kojih je 15 u automobilima.

SINDIKAT PREPORUČA DA KOD NESREĆA NE IZLAZE IZ LOKOMOTIVA
Strojovođe nemaju strogu proceduru što učiniti kad im se netko baci pod vlak. No sindikat im savjetuje da zovu policiju i hitnu te ostanu u vlaku.
- Bio je slučaj u Zagrebu, u naselju Čulinec. Vlak je udario auto na pružnom prijelazu, a strojovođa je došao do auta kako bi pomogao. I izašao je muškarac i zaprijetio mu pištoljem - kaže Fotović. Dodaje i da policija nekad pogrešno postupa.
- Odvedu nas u stanicu i tamo drže satima, kao da imamo volan u ruci i možemo skrenuti u slučaju opasnosti. Nemamo ništa protiv davanja iskaza i alkotestiranja, ali se ne bi smjeli odnositi prema nama kao prema kriminalcima - kaže Fotović.

DALIBOR RAJIĆ (29) - Pregazio je jednog pješaka. Vozio je vlak tek osam mjeseci. na pruzi je ležao muškarac samoubojica

ZDENKO DELAČ (55) - pregazio je tri osobe. Obitelji, kaže, ne priča o tim strahotama, jer ih ne želi opterećivati, a pomoć psihijatra nije tražio.

STJEPAN FOTOVIĆ (49) - Pregazio je četiri čovjeka. Od toga su trojica bili samoubojice koji su se bacili pred vlak. svakog detalja tih nesreća se još sjeća.

http://www.24sata.hr/news/dok-idu-na-posao-mole-se-da-nitko-ne-lezi-na-pruzi/169188/

______________________________________
U Finskoj, Švedskoj i Norveškoj zimsko razdoblje traje do 31.3. Hrvatska kao da je u polarnom krugu, pa zimsko razdoblje traje do 15.4.
kiki273
kiki273
Administrator
Administrator

Broj postova : 5590
Age : 49
Lokacija : Rijeka
Registration date : 28.02.2008

https://vlakovi-ri-hr.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

HŽ u tisku - Page 3 Empty Re: HŽ u tisku

Postaj by kiki273 sri 21 tra 2010 - 10:10

Sve ovo što piše u postu prije je (pre) strašno; ali ovo mi je najstrašnije:
- Bio je slučaj u Zagrebu, u naselju Čulinec. Vlak je udario auto na pružnom prijelazu, a strojovođa je došao do auta kako bi pomogao. I izašao je muškarac i zaprijetio mu pištoljem
- Odvedu nas u stanicu (policija) i tamo drže satima, kao da imamo volan u ruci i možemo skrenuti u slučaju opasnosti. Nemamo ništa protiv davanja iskaza i alkotestiranja, ali se ne bi smjeli odnositi prema nama kao prema kriminalcima

______________________________________
U Finskoj, Švedskoj i Norveškoj zimsko razdoblje traje do 31.3. Hrvatska kao da je u polarnom krugu, pa zimsko razdoblje traje do 15.4.
kiki273
kiki273
Administrator
Administrator

Broj postova : 5590
Age : 49
Lokacija : Rijeka
Registration date : 28.02.2008

https://vlakovi-ri-hr.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

HŽ u tisku - Page 3 Empty Re: HŽ u tisku

Postaj by Gost čet 22 tra 2010 - 7:51

Članak u Novom listu:

LUKA RIJEKA 1. SRPNJA OTVARA TERMINAL U LUCI LEGET U SREMSKOJ MITROVICI

Traži se slobodan ulazak lokomotiva HŽ-a u Srbiju

Lokomotivama bi se dozvolio prijelaz granice i odlazak do 20-ak kilometara udaljene Sremske Mitrovice, čime bi se izbjegli nepotrebni troškovi

HŽ u tisku - Page 3 488822 RIJEKA – Riječka luka otvorit će 1. srpnja višenamjenski distributivni terminal u Srbiji, točnije u luci Leget u Sremskoj Mitrovici, gdje je u tijeku uređenje prvih 20.000 četvornih metara budućeg terminala. Ovaj posao mogao bi postati i svojevrsni zamašnjak gospodarske suradnje Srbije i Hrvatske, kao i liberalizacije poslovanja tržišta dviju zemalja, između ostalog i zbog inicijative da se lokomotivama Hrvatskih željeznica dozvoli prijelaz hrvatsko-srpske granice i odlazak do 20-ak kilometara udaljene Sremske Mitrovice, čime bi se izbjegli nepotrebni troškovi i skratilo vrijeme čekanja na granici. Iako se o smanjenju restrikcija u ovom dijelu graničnog prometa još uvijek tek raspravlja, procjenjuje se da bi relativno brzo liberalniji prometni režim mogao biti dogovoren, dijelom i zbog podrške Svjetske banke, koja kroz projekt Rijeka gateway nizom kredita podupire razvoj i modernizaciju riječke luke, a dijelom i zbog otopljavanja hrvatsko-srpskih odnosa nakon nedavnih sastanaka predsjednika Tadića i Josipovića.

Delegacija Luke Rijeka ovih se dana vratila iz Sremske Mitrovice, gdje su dogovoreni novi rokovi realizacije ugovora između luka Leget i Rijeka potpisanog krajem listopada prošle godine. Predsjednik Uprave Luke Rijeka Denis Vukorepa ističe da su rokovi neznatno prolongirani zbog duge i hladne zime, ali potvrđuje da je sada srpanj definiran kao rok otvaranja terminala.
– Više od 50 posto našeg tereta otpada na Srbiju. Zato nam je važno trajno se pozicionirati na tom tržištu, biti brži, efikasniji i dugoročno razviti distributivni centar za cijelu regiju, prije svega za Srbiju, dio BiH i Mađarske.

Terminal će u najvećem dijelu primati kontejnere, ali i ostale vrste tereta. Dugoročno bi se njegov razvoj trebao osjetiti i na ukupnom teretu riječke luke, ističe Vukorepa, koji dodaje da će se ovisno o rastu prometa sukcesivno širiti terminal do površine od 80.000 četvornih metara. On također smatra da je uvođenje liberalnijeg režima prolaska vlakova preko granice poželjno zbog smanjenja troškova i povećanja konkurentnosti, ali i dodaje da to može omogućiti samo dogovor predstavnika dviju država.

Darko PAJIĆ

Gost
Gost


[Vrh] Go down

HŽ u tisku - Page 3 Empty Re: HŽ u tisku

Postaj by ZlayoZg čet 22 tra 2010 - 23:02

Vlada HŽ-u dala kreditna jamstva za pruge do Bjelovara i Koprivnice
Ove godine počinje obnova pruge Križevci -Koprivnica te gradnja nove trase Gradec - Sv. Ivan Žabno prema Bjelovaru.

Vlada je na današnjoj sjednici podržala dva projekta HŽ infrastrukture važna za Bjelovarsko-bilogorsku i Koprivničko-križevačku županiju, vrijedna više od pola milijarde kuna. Riječ je o obnovi pruge Križevci - Koprivnica, koja će stajati 210 milijuna, te gradnji dionice Gradec - Sv. Ivan Žabno, na što će se utrošiti 350 milijuna kuna.

Cijeli članak na http://www.vecernji.hr/regije/vlada-hz-u-dala-kreditna-jamstva-pruge-bjelovara-koprivnice-clanak-129913
ZlayoZg
ZlayoZg
Administrator
Administrator

Broj postova : 3064
Age : 40
Lokacija : Zagreb(Žitnjak)
Registration date : 19.09.2008

[Vrh] Go down

HŽ u tisku - Page 3 Empty Re: HŽ u tisku

Postaj by ZlayoZg sub 24 tra 2010 - 11:28

HŽ potpisao sporazum o suradnji sa željezničkim tvrtkama u regiji
Predstavnici HŽ-Carga, Slovenskih željeznica, Željeznica Republike Srpske, Željeznica Federacije BiH i Željeznica Srbije potpisali su danas u Opatiji sporazum o suradnji i nastupu na transportnom tržištu, priopćeno je iz HŽ-a.

Sporazum o suradnji u prijevozu tereta dogovoren je na konferenciji predstavnika tih željezničkih kompanija koja je krajem ožujka održana u Portorožu, a u Opatiji su ga potpisali direktori organizacija teretnog prometa iz pet željeznica.

U priopćenju HŽ-a se ističe kako je motiv potpisivanja sporazuma potreba zajedničkog nastupa na prijevoznom tržištu i usklađivanje prodajne politike kako bi ona postala jedinstvena.

Svrha je zajedničkog nastupa podizanje konkurentnosti, povećanje opsega prijevoza, povećanje kvalitete i učinkovitosti te zadovoljstva korisnika, navodi se u priopćenju i dodaje kako su svi potpisnici izrazili nadu da će im se pridružiti i druge željeznice u okruženju.

Buduća će se suradnja temeljiti na analizi tržišta, novim proizvodima, prodaji usluga, optimalizaciji proizvodnih aktivnosti, financijskom aspektu te marketingu i promociji.

Očekivani učinci su povećana prisutnost na tržištu, bolji protok roba na prijevoznim putovima, u prvom redu na graničnim prijelazima, povećanje opsega prijevoza, povećanje konkurentnosti i manji poslovni troškovi, kaže se u priopćenju.

Članak na stranicama business.hr-a.
ZlayoZg
ZlayoZg
Administrator
Administrator

Broj postova : 3064
Age : 40
Lokacija : Zagreb(Žitnjak)
Registration date : 19.09.2008

[Vrh] Go down

HŽ u tisku - Page 3 Empty Re: HŽ u tisku

Postaj by ZlayoZg čet 6 svi 2010 - 18:23

Uprava HŽ infrakstruture: Cilj nam je infrastrukturu dignuti na razinu HAC-a
Na današnjoj konferenciji za novinare Tihomir Lažeta, član uprave za razvoj i građenje kazao je da su u HŽ infrastrukturi svjesni da će sredstva za ulaganje dobiti tek kad Hrvatska uđe u EU te da Hrvatske željeznice već sada rade na projektima pomoću kojih će tražiti novac iz europskih fondova. Lažeta je naglasio da je cilj ove uprave HŽ infrastrukturu podignuti do razine na kojoj se danas nalaze Hrvatske autoceste.

"Uprava je od 1. svibnja uspjela uštedjeti oko 40, 50 milijuna kuna te do kraja ove godine planiramo biti iznad 120 milijuna", kazao je Ivan Matasić, član uprave za financije i nabavu. Dodao je da unutar HŽ infrastrukture 40 posto zaposlenih prima plaću dok drugih 40 posto rade kao "crvi i za sebe i za njih". Matasić je tako kazao da je uveden i nadzor aktivnosti za svakog zaposlenika koji radi u HŽ infrastrukturi kroz godinu dana te je kazao kako će oni koji dobro rade biti nagrađeni.

Branimir Jerneić, predsjednik uprave HŽ infrastrukture kazao je na konferenciji za medije da su prepolovili dug prema nabavljačima i to sa 400 na 190 milijuna kuna. Matasić se nada da će do kraja ove godine HŽ infrastruktura poslovati poput bilo koje privatne tvrtke.

ZlayoZg
ZlayoZg
Administrator
Administrator

Broj postova : 3064
Age : 40
Lokacija : Zagreb(Žitnjak)
Registration date : 19.09.2008

[Vrh] Go down

HŽ u tisku - Page 3 Empty Re: HŽ u tisku

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 3 / 22. Previous  1, 2, 3, 4 ... 12 ... 22  Next

[Vrh]


Započni novu temu   Odgovori na temu
 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.