Vlakovi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Njam, njam ...part II

+7
Narcis
file
borna
Jean
DD
Pfaff
Damir
11 posters
Započni novu temu   Odgovori na temu

Stranica 8 / 9. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Go down

Njam, njam ...part II - Page 8 Empty Re: Njam, njam ...part II

Postaj by gaspa čet 18 sij 2024 - 11:24

A ne, ne. U goveđu juhu idu slane a ne slatke palačinke! U ove za juhu se ne stavlja vanilin šećer.

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3480
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Njam, njam ...part II - Page 8 Empty Re: Njam, njam ...part II

Postaj by Pfaff čet 18 sij 2024 - 11:35

gaspa je napisao/la:A ne, ne. U goveđu juhu idu slane a ne slatke palačinke! U ove za juhu se ne stavlja vanilin šećer.
Ja u čalapinke nikad ne stavljam vanilin šećer. Meni to vjera brani

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Njam, njam ...part II - Page 8 Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11138
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Njam, njam ...part II - Page 8 Empty Re: Njam, njam ...part II

Postaj by besposlenpop čet 18 sij 2024 - 13:11

gaspa je napisao/la:A ne, ne. U goveđu juhu idu slane a ne slatke palačinke! U ove za juhu se ne stavlja vanilin šećer.

Tja, malo egzotike (i to još u osušenoj varijanti) ne bi trebalo biti problem.
Da ne zaboravimo i limunovu koricu. Cool
besposlenpop
besposlenpop

Broj postova : 1297
Age : 65
Lokacija : Zagreb zapad
Registration date : 18.06.2021

Pfaff likes this post

[Vrh] Go down

Njam, njam ...part II - Page 8 Empty Re: Njam, njam ...part II

Postaj by Pfaff sub 20 sij 2024 - 15:04

Evo kako izgledaju moji palaćinci bez vanilin šećera:

Njam, njam ...part II - Page 8 Pala-inci1

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Njam, njam ...part II - Page 8 Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11138
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

gaspa and besposlenpop like this post

[Vrh] Go down

Njam, njam ...part II - Page 8 Empty Re: Njam, njam ...part II

Postaj by besposlenpop sub 20 sij 2024 - 15:20

Ko i moji s vanili-šećerom! rolling on the floor
besposlenpop
besposlenpop

Broj postova : 1297
Age : 65
Lokacija : Zagreb zapad
Registration date : 18.06.2021

Pfaff and gaspa like this post

[Vrh] Go down

Njam, njam ...part II - Page 8 Empty Re: Njam, njam ...part II

Postaj by Pfaff sub 20 sij 2024 - 17:41

besposlenpop je napisao/la:Ko i moji s vanili-šećerom! rolling on the floor
Otprilike k'o i s mačkima - jednako izgledaju oni kastrirani i oni koji to nisu rolling on the floor

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Njam, njam ...part II - Page 8 Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11138
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

besposlenpop likes this post

[Vrh] Go down

Njam, njam ...part II - Page 8 Empty Re: Njam, njam ...part II

Postaj by gaspa čet 25 sij 2024 - 18:14

ŠTO JOŠ JEDU MUJO I HASO U SVOJOJ DRUGOJ DOMOVINI, ODNOSNO ŠTO JEDU JANEZ, FRANCI I METKA

Kad smo već kod Slovenaca... Nekome se i tamo ne da kuhati, nekome se ne da ići u dućan ili dućana nema... Domisliše se naši susjedi pa na opće veselje i korist kako proizvođača tako i potrošača osmisliše kmečke tržnice koje rade 24/7.  Pohvaliti treba i tehničko rješenje, prema natpisnim pločicama domaće. Dakle, pojedini OPG postavi automat za hranu pa kad gladuš u njega ubaci novac, može birati između raznoraznih proizvoda. Jedan automat je za sireve, jedan za jogurte, vrhnja i slično, jedan za kobasice... I eto ti mjesne tržnice.

Njam, njam ...part II - Page 8 Mozirje-kme-ka-tr-nica-443-019

Ne postavljaju se takvi automati samo u mjesta. Jedan sam vidio i na granici Kranjske i Štajerske, na 902 m visokom prijevoju Črnivec. Osim automata tamo je još samo gostionica i zgrada lokalnog vodovoda. Ali, zaustavljaju se turisti.

A uočite koliko raznih modela ima. Očigledno posao s tim automatima u Sloveniji cvate.

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3480
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

Pfaff, borna and besposlenpop like this post

[Vrh] Go down

Njam, njam ...part II - Page 8 Empty Re: Njam, njam ...part II

Postaj by gaspa uto 30 sij 2024 - 22:45

A ŠTO JEDU KUM TUNA I KUM ŠIMA?

Što pak oni jedu? Zna se – slasno i masno. Čitam neke recenzije na Googleu o smještaju u Baranji – niska ocjena. Kažu: slab doručak. Nema jogurta, pahuljica i žitarica. Takvima jednostavno treba zabraniti dolazak u ove krajeve. Ako su prišpinčeni, nek' si ponesu svoje zrnje i kašice sa sobom. A kad smo već kod doručka, u suzanskom B&B Suza Baranje doručak izgleda ovako:

Njam, njam ...part II - Page 8 Suza-BB-Suza-Baranje-doru-ak-441-128

Pod obvezno su razni itekakvi naresci: kulen, kobasice, slanina, šunka, sir. Sve to prati i povrće iz vlastitog uzgoja: paradajz, paprika, krastavac. Pod normalno je da je i meso vlastite proizvodnje. Maslac i kruh su industrijski a kruh ne impresionira. Uz hladni dio tu su i topla jaja. Napitak po želji (mislim na vrstu i način pripreme: čaj, kava, bijela kava...). I solidna količina 100%-tnog soka. Pa ti sad prigovaraj da nema žitarica i sličnih gluposti.

Za glavni obrok koji može biti ručak ili večera (sad će nutricionisti nešto popovati o štetnosti večernjeg prežderavanja), on može biti mesni ili riblji. Ja sam izabrao riblji, jer u mom kraju baš nema restorana u kojem bi slatkovodnu ribu tako znali spremiti. A tamo, gdje uđeš, nećeš pogriješiti. Pa, počnimo.

Restoran Ribnjak u mjestu Ribnjak. Posavska riblja juha (s vrhnjem – eno ga tamo u posebnoj zdjelici) bila je pravo otkriće. Vjerojatno je karakteristična za donju Posavinu, jer za tako što u ovim sjevernijim krajevima ni čuo, ni vidio.

Njam, njam ...part II - Page 8 Pansion-Ribnjak-posavska-riblja-juha-441-344

Za hladno predjelo bi se mogla uzeti dimljena riba. Može biti i glavno jelo ako joj pridružite, recimo, šopsku salatu. Ovako to rade u Šebešfok čardi, u inozemstvu, do kojeg je preko granice (a i natrag) teže doći nego nekad u Bugarsku gdje je prolaz ovisio o volji pograničnih službenika koji su čekali da se nakupi kritična masa prelaznika granice, e da bi onda počeli s pregledima, žigosanjem pasoša i propuštanjem. A i na Šentilju i i Kozini je sve bilo bolje uređeno. Ovaj put i ovdje ne, ne zbog susjeda već zbog naših koji se igraju Schengena i glume velike face, a ti, rajo, pati.

Njam, njam ...part II - Page 8 Ebe-fok-arda-dimljena-riba-i-opska-salata-441-289

Za toplo predjelo mogli bismo uzeti čips od šarana, poput ovog u karanačkoj Baranjskoj kući.

Njam, njam ...part II - Page 8 Karanac-Baranjska-ku-a-ips-od-arana-441-126

Napokon i glavno jelo. Počinjemo s neribljim. Čorbancem, kako se, navodno, ispravno kaže. A ne čobanac, kako svi govore. Ovaj konkretni je iz Bistroa Varga u Bilju, mjesta koje gladuši i izjelice nikako ne smiju zaobići. Serviraju hamper čo(r)banca – jedna pocija – iz kojeg sam duboki tanjur punio 4 (četiri) puta. Drugdje bi to zvali porodičnom porcijom (za mamu, tatu i dvoje djece). I sve to za izuzetno poštenih 9 €. Kao prilog uzeh domaće rezance, eno ih tamo u onoj zdjeletini. Oni su 2 €. Gdje toga još ima?

Njam, njam ...part II - Page 8 Bilje-Bistro-Kod-Varge-obanac-441-208

Kod Varge su cijene izrazito poštene – bivše kune preračunate u eure, pa su tako cijene pića izražene u eurima i centima. Pivo 2,12 €. Gdje pak toga ima?

Ja se raspisao o čo(r)bancu a najavio riblji menu. Klasično se jede fiš. Razlikuju fiš s glavama i repovima i fiš bez istih (to bi bilo skoro kao od ribljig fileta). Nešto uzvišeniji je možda perkelt. U nekim lokalima razlikuju perkelt i dunavski perkelt. Razlika je što je u prvoj industrijska a u drugom dunavska riba. Ovaj drugi je, naravno, skuplji. U Baranjskoj kući nisu radili tu razliku pa mi zemljopisno podrijetlo soma u perkeltu nije poznato, ali je ukus bio božanstven. I, da, kosti nije bilo! Prilog su domaći široki rezanci začinjeni suhim špekom i vrhnjem. Bomba!

Njam, njam ...part II - Page 8 Karanac-Baranjska-ku-a-perkelt-od-soma-s-tjesteninom-441-127

Smuđ u umaku od češnjaka (a bome i limuna) s kroketima nije mi najbolje sjeo. Iako je smuđ riječna riba broj 1 (dobro, za primat se može boriti i kečiga), umak mi je bio prekiseo. Dakle – smuđ bez umaka!

Njam, njam ...part II - Page 8 Pansion-Ribnjak-smu-u-umaku-od-limuna-i-e-njaka-kroketi-441-345

Na kraju ne ide bez deserta. Zaboravimo bezlične palačinke s pekmezom/čokoladom/orasima. Jedan od specijaliteta su taške (tačkrli, po agramerski), tijesto punjeno tim istim pekmezom (moguća su i druga punjenja). To nisam stigao probati jer su prethodna jela bila preobilna. Ali, zato ima i kolača. Nešto što u restoranu Ribnjak zovu štrudla od jabuka a nije savijača od lisnatog tijesta već je tijesto puno (jedan naš davnašnji forumaš koji je sam sebe izopćio s foruma bolje i stručnije bi to mogao definirati – ja sam, na žalost [ili na sreću] specijaliziran samo za eliminaciju istog s tanjura), ali je prefin. Za volju kvalitete otrpio sam (ponovno) i naziv štrudla koji mi nikako ne sjeda jer je izvorni kolač muškog roda (der Strudel).

Njam, njam ...part II - Page 8 Pansion-Ribnjak-trudl-od-jabuka-na-tamo-nji-na-in-441-346

A priča ne može proći i bez kolača koji smo često nalazili u slastičarnama našeg djetinjstva: doboš torta. Tamošnji restorani se hvale, i posebno navađaju u jelovniku, od koliko se kora sastoji. Ova u bezdanskoj Šebešfok čardi ima 10 kora (a ima ih i s 14!)

Njam, njam ...part II - Page 8 Ebe-fok-arda-dobo-torta-441-290

I onda će oni meni o pahuljicama i žitaricama... Svašta!

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3480
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

Pfaff, borna and mladen_lucky like this post

[Vrh] Go down

Njam, njam ...part II - Page 8 Empty Re: Njam, njam ...part II

Postaj by Pfaff sri 31 sij 2024 - 10:25

gaspa je napisao/la:Čitam neke recenzije na Googleu o smještaju u Baranji – niska ocjena. Kažu: slab doručak. Nema jogurta, pahuljica i žitarica. Takvima jednostavno treba zabraniti dolazak u ove krajeve. Ako su prišpinčeni, nek' si ponesu svoje zrnje i kašice sa sobom.
...
I onda će oni meni o pahuljicama i žitaricama... Svašta!
Neopisivo si porastao u mojim očima!

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Njam, njam ...part II - Page 8 Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11138
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

kriticar, borna and mladen_lucky like this post

[Vrh] Go down

Njam, njam ...part II - Page 8 Empty Re: Njam, njam ...part II

Postaj by gaspa uto 6 vel 2024 - 10:27

ŠTO NUDE ZA JELO ISTOČNO OD NERETVE?

Nisam post naslovio sa Što jedu... jer ono što ću opisati nisu neka izvorna jela kamenog kraja. Takva, na svoju nesreću, nisam našao. Zato sam, na sreću, ipak našao nešto drugo.

Stolac, za mene u startu, i po opisima, prilično privlačno mjesto, zapravo je koma, rezultat političkih prilika i nadmudrivanja, većinom neobnovljen nakon rata, sa zadivljujućim prometnim neredom, i jedina svjetla točka u njemu je hotel, iz kojeg ne bi trebalo izlaziti. Nažalost, nudi samo doručak. U mjestu ima neki restoran, Han, koji obećava. No, čini se da je Stolac mjesto u kojem je Bosna, po nekim shvaćanjima i ponašanju, došla najviše na jug, zarivši se, poput klina, u Hercegovinu. Restoran je prohibicijski. Konobar će te ipak uputiti svom jaranu, preko puta, u kafić koji nudi pivo, Nažalost, samo malo. I, što sam shvatio prekasno, sva piva po istoj cijeni, 4 KM. I Sarajevsko, i srpski Tuborg, i originalni Grimbergen. Mostarskog, naravno, nema. Ni jednog.

Vratimo se na jelo. Najbliže nekom domaćem specijalitetu bila je lešo teletina s kuhanim krumpirom. Teletinu se u Bosni uvijek isplati uzeti. Glede kolača, očekuješ u takvom restoranu neki bosanski. Ima u jelovniku ali nema. Eventualno neka torta. Slika nema, jer šteta memorije za to.

Kod republikanaca je ipak bilo nešto drugačije. Naravno da se ovdje uselila karađorđeva šnicla dok o raštiki nema ni govora. Kompromis je bio hercegovački odrezak za koji je pitanje koliko je zaista hercegovački, ali izvedba je privlačna: pečeni odrezak punjen pršutom, pokriven nekim lokalnim sirom (oni bijeli ovali na mesu) kojem sam zaboravio ime, a koji je kao u slojevima, poput luka kad ga prerežeš.

Toči se Zaječarsko pivo.

Njam, njam ...part II - Page 8 Trebinje-g-Ras-Hercegova-ki-odrezak-445-173

Drugo izabrano jelo preporuka je chefa, a riječ je o bifteku Nemanjića, po starom receptu s njihovog dvora iz 13. st. Riječ je o bifteku u umaku od kupina, s medom i crnim vinom. Rijetko i privlačno, pa se podnese i cijena od 49 KM. Uz to će pasati domaće vino (12,5 KM za litru)

Njam, njam ...part II - Page 8 Trebinje-g-Ras-biftek-Nemanji-a-445-105

A desert? Ima ih više ali baklava je neponovljiva. Možda i najbolja što sam je u životu jeo.

Njam, njam ...part II - Page 8 Trebinje-g-Ras-baklava-445-106

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3480
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

Pfaff, borna and besposlenpop like this post

[Vrh] Go down

Njam, njam ...part II - Page 8 Empty Re: Njam, njam ...part II

Postaj by gaspa pon 12 vel 2024 - 10:34

I, NAPOSLIJETKU, ŠTO JEDE PISAC OVIH REDOVA, KAD IMA PRILIKU?

Što i koliko jede pisac ovih redova kad ima priliku sjena je onoga što je mogao pojesti u mlađim danima. Iako i danas jede zavidnom brzinom, kao da će mu netko ukrasti jelo s tanjura. Ipak, koji put se dozove u red, pa malo i uspori, kako bi uživao, a i da se jelo bolje nataloži u slojevima, jer onda više stane.

Za primjer jedan doručak (gdje i kad mu daju priliku i mogućnost da se razmaše):

Počinje se s hladnim narescima, sirevima i povrćem. Ovaj put našlo se i pršuta. Sve prati pecivo s maslacem. Pecivo zna biti pojačano i četvrtim primjerkom.

Njam, njam ...part II - Page 8 Orebi-h-Grand-Azur-doru-ak-445-295

Jelo prati napitak – kava. Bijela ili u konkretnom slučaju capuccino. Dvije šalice. Neki automati zaista rade odličan capuccino.

Prelazi se na topli dio. U osnovi tu su uvijek hrenovke i jaja. Može biti upotpunjeno kobasicom i/ili prženim špekom. Kuhari su koji put maštoviti, pa se na tanjuru nađe i koja gljiva, prženi luk (oni kolutići nalik na lignje) i prženi rezanci od celera. Bilo je i krumpiruše, i štrukli (štrukle jesti na moru, e, to mi zaista ne pada na pamet), i palente, i griza.

Njam, njam ...part II - Page 8 Orebi-h-Grand-Azur-doru-ak-445-296

Ne možeš završiti jelo bez slatkog. Često biram kroasane u kojima se isto tako često razočaram. Oni opatijskog Radnika su zakon, a i ovi pelješki su im uz rame. Treba birati ove velike jer druga vrsta, mali, nisu ničemu. Kažu da treba jesti i voće. Srećom, izbor je velik. Ima i suhog: smokava, banana, marelica, gorkih naranči, ananasa...

Njam, njam ...part II - Page 8 Orebi-h-Grand-Azur-doru-ak-445-297

Pahuljice i žitarice nisu predmet ovog razmatranja. To potražite u nekoj drugoj temi, na nekom drugom forumu.

Doručkovali jesmo, sad valja nešto raditi. I čekati ručak. Ili, bolje, večeru. Ne valja da nam jelo prijeđe u naviku.

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3480
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

Pfaff, borna and besposlenpop like this post

[Vrh] Go down

Njam, njam ...part II - Page 8 Empty Re: Njam, njam ...part II

Postaj by borna pet 8 oľu 2024 - 18:55

Koonačno su se pojavile srdele, prestao je lovostaj laugh 2
Odmah sam se primio čišćenja nekih kilu i po što je potrajalo al se isplatilo jer su bile jaako fine rolling on the floor
(Nisam pojeo tu cijelu količinu već sam zamrznuo 5 porcija za slijedeće bakanalije, volim imati rezervu
ako omane lov ili dostava)
Otprilike trećina je bila premala, trećina mala a zadnja je lijepo narasla.
Najmanje će biti za mačku, i ona ih je jedva dočekala.
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 8891
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

Pfaff likes this post

[Vrh] Go down

Njam, njam ...part II - Page 8 Empty Re: Njam, njam ...part II

Postaj by Pfaff sub 9 oľu 2024 - 9:29

borna je napisao/la:Najmanje će biti za mačku, i ona ih je jedva dočekala.
Moj mačkov je fina rit - ni čut za sirove ribe, samo kantice ili eventualno kuhano

Osim toga, ja ne jedem ribe pa su male šanse da se to pojavi na stolu

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Njam, njam ...part II - Page 8 Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11138
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Njam, njam ...part II - Page 8 Empty Re: Njam, njam ...part II

Postaj by gaspa sri 27 oľu 2024 - 16:44

Fotoserver štrajka pa ću se upustiti samo u akademsku raspravu. Idem ja, tako, danas s posla (koji sam oteo nekom jadnom Nepalcu) i zatražim jedan s mesom, iz tepsije, izbjegavajući namjerno riječ burek koja bi dovela do povišenih tonova jer bi me neuka prodavačica pitala: A s čim? itd. itd.

I sad se postavlja pitanje: ako se za takvu pitu odn. lisnato tijesto sa sirom kaže: sirnica, kaže li se za onu s mesom - mesnica?

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3480
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

Pfaff and borna like this post

[Vrh] Go down

Njam, njam ...part II - Page 8 Empty Re: Njam, njam ...part II

Postaj by Pfaff sri 27 oľu 2024 - 18:20

gaspa je napisao/la:I sad se postavlja pitanje: ako se za takvu pitu odn. lisnato tijesto sa sirom kaže: sirnica, kaže li se za onu s mesom - mesnica?
Moji Gorani bi rekli mešnjača, ali to se više odnosi na kobaje. Da ne velim da neuki Dalmoši sirnicom zovu pincu koja pak sa sirom nema veze. Kao ni sa cvebama, čokoladom i sličnim bedastoćama koje su pekari počeli trpati u nesretnicu

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Njam, njam ...part II - Page 8 Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11138
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Njam, njam ...part II - Page 8 Empty Re: Njam, njam ...part II

Postaj by besposlenpop sri 27 oľu 2024 - 21:54

gaspa je napisao/la:Fotoserver štrajka pa ću se upustiti samo u akademsku raspravu. Idem ja, tako, danas s posla (koji sam oteo nekom jadnom Nepalcu) i zatražim jedan s mesom, iz tepsije, izbjegavajući namjerno riječ burek koja bi dovela do povišenih tonova jer bi me neuka prodavačica pitala: A s čim? itd. itd.

I sad se postavlja pitanje: ako se za takvu pitu odn. lisnato tijesto sa sirom kaže: sirnica, kaže li se za onu s mesom - mesnica?
Ja se ko zagrepčan držim lokalnih običaja, jer na Dolcu je burek bil uvijek i samo sa sirom. Dovoljno je reći burek i to je to.
Za burek s mesom sam saznal kad sam već bil punoljetan, a za burek s jabukama i puno kasnije ...
No, kad smo već kod bureka s Dolca - to je nekaj kaj ne podnosim: u njemu je više ulja nek sira, tak da je to jedino za podmazat prste ... do pazuha.
besposlenpop
besposlenpop

Broj postova : 1297
Age : 65
Lokacija : Zagreb zapad
Registration date : 18.06.2021

[Vrh] Go down

Njam, njam ...part II - Page 8 Empty Re: Njam, njam ...part II

Postaj by gaspa sri 27 oľu 2024 - 23:43

besposlenpop je napisao/la:Ja se ko zagrepčan držim lokalnih običaja, jer na Dolcu je burek bil uvijek i samo sa sirom.
Eh, do nas su orijentalna jela stizala kasnije. Wiener Küche je mogla eventualno otrpjeti sir. A jabuke su bile u Apfelstrudelu, i gotovo!

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3480
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

besposlenpop likes this post

[Vrh] Go down

Njam, njam ...part II - Page 8 Empty Re: Njam, njam ...part II

Postaj by borna pet 29 oľu 2024 - 19:12

Njam, njam ...part II - Page 8 434713261_390689497250093_2619041442533900934_n.jpg?_nc_cat=111&ccb=1-7&_nc_sid=5f2048&_nc_ohc=rr4bH5O1diMAX8mS31G&_nc_ht=scontent.fzag1-2
borna
borna
Moderator
Moderator

Broj postova : 8891
Lokacija : zagreb
Registration date : 16.11.2010

Pfaff and besposlenpop like this post

[Vrh] Go down

Njam, njam ...part II - Page 8 Empty Re: Njam, njam ...part II

Postaj by Pfaff ned 31 oľu 2024 - 20:22

Nešto uskršnjih ingestibilija u mojoj režiji...

Pince + šišar (taj je za juniora ako se i kad se uprispodobi)

Njam, njam ...part II - Page 8 Uskrs2024-1

Pisanice raznih fela

Njam, njam ...part II - Page 8 Uskrs2024-2

Šunkica pečena u kruhu

Njam, njam ...part II - Page 8 Uskrs2024-3

Konačna mizanscena

Njam, njam ...part II - Page 8 Uskrs2024-4

Melde gehorsamst, ždranje je uspješno apsolvirano!

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Njam, njam ...part II - Page 8 Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11138
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

gaspa, borna and besposlenpop like this post

[Vrh] Go down

Njam, njam ...part II - Page 8 Empty Re: Njam, njam ...part II

Postaj by gaspa uto 2 tra 2024 - 10:38

Oh, goranski želudac... mljac! gladan

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3480
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Njam, njam ...part II - Page 8 Empty Re: Njam, njam ...part II

Postaj by gaspa sri 3 tra 2024 - 13:06

Započeo sam ovo prije nešto manje od mjesec dana, pa da završim

I, NAPOSLIJETKU, ŠTO JEDE PISAC OVIH REDOVA, KAD IMA PRILIKU?   [2]


A onda veliko jelo. Večera, recimo, jer danju se trči okolo pronalazeći druge teme za forum.

Ipak ću prije spomenuti ručak. Bački. Tako da vidite odn. pročitate kako Bačvani valjano jedu, što je i pjesma zabilježila.

BAČKI RUČAK

Bački ručak običan
ima red svoj logičan

Dobra čorba kisela
žuta, mrka i bijela
pa zarica šarena
         (zarica = dimljeni suhi sir)
šunka, jaja barena

Zatim riba sječena
sa limunom pečena
onda šerpa kupusa
s mesom dobra ukusa

Zatim koha činija, činija
        (koh = nabujak; činija = zdjela)
od svega najfinija, finija

Pa pečenje punjeno
potpečeno, rumeno
pile, ćurka nogata
i salata bogata

Gibanica makova
vina pola akova
        (akov (vjedro) = stara mjera za volumen; više inačica, uglavnom oko 55 l)
i sirevi i voće
i kolača 'ko hoće

Zatim kao što je red, što je red
kafica i sladoled, sladoled
orasi u šećeru, šećeru
onda čekaš večeru, večeru


Ja dočekao večeru. Ima hotelima neukih ljudi koji si na tanjur odjednom natrpaju sve i svašta, i ono što ide skupa, i ono što ne ide. Pravilo švedskog stola (čuo od Šveđana) je da se do stola ide 5 puta. I postoji red što se svaki put uzima. To ili slično pravilo nastojim primijeniti i kod orebićkog (kao i bilo kojeg drugog samoposlužnog) stola. Problem je što ti revni konobari odnesu tanjur i pribor sa stola čim se makneš otići po još. Kao da ti kažu: Dosta si jeo!. Stoga se trudim staviti pribor za jelo u poseban položaj, a na tanjuru ostaviti barem polovicu, što bi trebao biti jasan znak da nisam završio s tim tanjurom.

Elem – počinje se s hladnim predjelom koji u orebićkoj inačici predstavljaju isključivo razne kombinacije salata (ima i salata po vrstama povrća), s piletinom, tunom, morskim plodovima, sirom, tjesteninom... Da uštedim na slikama, hladnom predjelu sam odmah pridružio i juhu.

Njam, njam ...part II - Page 8 Orebi-h-Grand-Azur-ve-era-445-300

Onda slijedi toplo predjelo. U konkretnom slučaju bio je to punjeni paradajz. Salata, ako je ostala, paše i uz jelo.

Njam, njam ...part II - Page 8 Orebi-h-Grand-Azur-ve-era-445-301

Sad prelazimo na glavno jelo. Prvi je riblji pjat. Uz to paše lagano kuhano povrće. Kuhano je al dente pa ga treba dobro prožvakati. Prilog je pivo, iako bi vino išlo bolje. Ali bio sam baš žedan i količina vina jednaka ispijenoj količini piva ne bi se baš najbolje odrazila na moj san.

Njam, njam ...part II - Page 8 Orebi-h-Grand-Azur-ve-era-445-302

Iako na moru preferiram ribu, ponekad me, uz nju, privuku i druga jela. Slijedi, dakle, mesni pjat. Na ovom je nerezonski dodana tjestenina carbonara koja je toplo predjelo, ali je ranije nisam uočio.

Njam, njam ...part II - Page 8 Orebi-h-Grand-Azur-ve-era-445-303

Iako u pravilu ne ide, ovaj put išao je i mesni pjat 2. Nisam htio špikanu svinjetinu umakati u sos s govedinom. Ne mogu oni u kuhinji naprati toliko suđa koliko ga ja mogu zaprljati. A još da imam tek kao nekad...

Njam, njam ...part II - Page 8 Orebi-h-Grand-Azur-ve-era-445-304

Kad su tako zadovoljene niske strasti gladne osobe može se preći na desert. Kolači i voće. A može i sladoled.

Njam, njam ...part II - Page 8 Orebi-h-Grand-Azur-ve-era-445-310

I sad će me netko upitati: To si sve pojeo za istu večeru?. Da, to sam sve pojeo za istu večeru!

A što nisam (a mogao sam, ali bi mi bilo zlo) pojeo za tu večeru?

Tzv. hladna predjela (miješane salate) i dodaci

Njam, njam ...part II - Page 8 Orebi-h-Grand-Azur-ve-era-445-312

Njam, njam ...part II - Page 8 Orebi-h-Grand-Azur-ve-era-445-313

Obične salate

Njam, njam ...part II - Page 8 Orebi-h-Grand-Azur-ve-era-445-311

Hladna predjela i riblji dio

Njam, njam ...part II - Page 8 Orebi-h-Grand-Azur-ve-era-445-305

Mesni dio

Njam, njam ...part II - Page 8 Orebi-h-Grand-Azur-ve-era-445-306

Od svega ti se zavrti u glavi pa sam propustio sam fotodokumentirati još 6 posuda (rižota, pire krumpir, povrće, pljeskavice, ...) uz peć gdje kuhar priprema hranu na licu mjesta.

Zbirka slatkiša

Njam, njam ...part II - Page 8 Orebi-h-Grand-Azur-ve-era-445-307

Zbirka voća

Njam, njam ...part II - Page 8 Orebi-h-Grand-Azur-ve-era-445-308

Njam, njam ...part II - Page 8 Orebi-h-Grand-Azur-ve-era-445-309

Je l' to netko rekao da trebam promijeniti avatar i nick u Pero Ždero?

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3480
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

borna and besposlenpop like this post

[Vrh] Go down

Njam, njam ...part II - Page 8 Empty Re: Njam, njam ...part II

Postaj by besposlenpop sri 3 tra 2024 - 14:24

gaspa je napisao/la:...
Je l' to netko rekao da trebam promijeniti avatar i nick u Pero Ždero?
Stani u red ...
besposlenpop
besposlenpop

Broj postova : 1297
Age : 65
Lokacija : Zagreb zapad
Registration date : 18.06.2021

Pfaff and borna like this post

[Vrh] Go down

Njam, njam ...part II - Page 8 Empty Re: Njam, njam ...part II

Postaj by Pfaff sri 3 tra 2024 - 22:42

Juhu nisi opisao...

______________________________________
Količina inteligencije na svijetu je konstantna,
jedino se povećava broj ljudi.


Njam, njam ...part II - Page 8 Buhoslav
Pfaff
Pfaff
Administrator
Administrator

Broj postova : 11138
Age : 75
Lokacija : Rijeka
Registration date : 17.03.2008

[Vrh] Go down

Njam, njam ...part II - Page 8 Empty Re: Njam, njam ...part II

Postaj by besposlenpop sri 3 tra 2024 - 22:46

Pfaff je napisao/la:Juhu nisi opisao...
Izgleda ko ajnpen (prežgana) juha sa starim kruhom. yes
besposlenpop
besposlenpop

Broj postova : 1297
Age : 65
Lokacija : Zagreb zapad
Registration date : 18.06.2021

[Vrh] Go down

Njam, njam ...part II - Page 8 Empty Re: Njam, njam ...part II

Postaj by gaspa pet 5 tra 2024 - 11:27

Juha je bistra. Može biti goveđa ili kokošja. Punjenje se bira: prženi kruh, tjestenina, riža, mrkva s graškom

______________________________________
Ako ne znaš kamo ideš, stići ćeš tamo kamo nisi želio
gaspa
gaspa
Administrator
Administrator

Broj postova : 3480
Lokacija : Zagreb
Registration date : 14.05.2008

[Vrh] Go down

Njam, njam ...part II - Page 8 Empty Re: Njam, njam ...part II

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 8 / 9. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

[Vrh]

- Similar topics

Započni novu temu   Odgovori na temu
 
Permissions in this forum:
Moľeą odgovarati na postove.